Jakub Janda se vcítil do myšlení Vladimíra Putina. Vyšlo mu, že je třeba vyšetřit ruské užitečné idioty a začít se má na Hradě

27.03.2018 19:55 | Zprávy

Zástupce spolku Evropské hodnoty Jakub Janda se ve svém příspěvku na facebookovém profilu zamyslel nad tím, „proč to celé (ruský prezident Vladimir) Putin dělá“. „Pokud čtete sovětské zpravodajské myšlení, uvažujme chvíli v kontextu operací reflexní kontroly (reflexive control). Tedy soupeř udělá nějaký krok právě proto, že si je téměř jistý vaší reakcí, kterou si přeje,“ podotýká Janda.

Jakub Janda se vcítil do myšlení Vladimíra Putina. Vyšlo mu, že je třeba vyšetřit ruské užitečné idioty a začít se má na Hradě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Janda, výkonný ředitel lobbistického spolku Evropské hodnoty

Následně pak konstatuje, co svým konáním Putin získal. 

„Vyděsil budoucí defektory – tedy ty, kteří by chtěli z jeho služeb sběhnout na Západ. Podobně jako to Kreml udělal v roce 2006 se svým bývalým zaměstnancem Litviněnkem, tentokrát je to jen násobně brutálnější provedení,“ píše Janda.

Všímá si i toho, že většina unijních států vyhostila jen 1 až 4 ruské zpravodajce. „Přestože pro nás v Evropě je to důležitý symbol jednoty mezi skupinou spojenců, prakticky to nemá reálný dopad na ruské zpravodajské sítě. Tam téměř o nic nepřišel. Jiné je to v USA (60) a UK (23), kde došlo k důraznému zásahu. Jenže kontinentální Evropa je až na pár výjimek měkká a téměř se odmítá reálně bránit,“ podotýká Janda. 

„Putin tlačí různé oligarchy, aby sebe a svůj majetek přesunuli ze Západu domů do Ruska – aby je Kreml mohl kontrolovat a ukrást jako to už uděal v minulosti. Tato chemická operace zákonitě vyvolá britský protitlak. Britové už začínají vyšetřovat rozsah špinavých ruských peněz v Británii. Výsledkem určitě bude, že část z nich bude z Británie vytlačena. Někteří určitě utečou jinam, ale Putin třeba některé z nich získá zpět do Ruska, což chce,“ píše také Janda a zmiňuje i skutečnost, že Kreml získal další mobilizační potenciál pro domácí publikum a Putin opět ukázal i to, které státy prakticky stojí na jeho straně. 

„Celkově lze říct, že společné vyhošťování ruských zpravodajců – byť většinou ve velmi symbolickém počtu – bylo určitě dobrým krokem, byť symbolickým,“ napsal Janda a rozebral, co by putinovskou diktaturu skutečně bolelo. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Janda , Putin , Rusko , Evropské hodnoty

autor: vef

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce

20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce

Ursula von der Leyenová přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. Zatímco politici z koalice to považ…