Jakub Železný: „Sovětští vrazi dětí vypadli!“ Takhle se to má říkat

21.06.2021 13:44 | Ze sítí

Na dnešek připadá výročí odjezdu posledního transportu sovětských vojsk, která byla v Česku přítomná od roku 1968. Na odchod vzpomínají různé osobnosti a komentátoři a nejednou se ozvalo poděkování Michaelu Kocábovi za jeho zásluhy o odchod vojáků cizí mocnosti. „Nikdo jim nemával, ani na ty vlaky neplival. Byli jsem šťastní, že jsou pryč. Že je to pryč,“ popsal situaci bývalý premiér Topolánek. Ale Jakub Železný z ČT tvrdí, že už je třeba se vyjadřovat „nesametově“.

Jakub Železný: „Sovětští vrazi dětí vypadli!“ Takhle se to má říkat
Foto: reproČT
Popisek: Jakub Železný - moderátor Události, komentáře

I dnes si Česko připomíná výročí. Tentokrát odjezdu posledního transportu sovětských vojsk, od kterého uplynulo kulatých 30 let. Na odchod sovětských vojáků, přítomných od roku 1968, vzpomíná nejedno médium a nejeden politik či komentátor.

30 let od posledního transportu připomíná například projekt Paměť národa, který zároveň propaguje fotografie Dany Kyndrové a Jindřicha Štreita, kteří odjíždějící vojáky fotili.

Anketa

Je dobře, aby byly děti pod 16 let očkovány proti covidu-19?

13%
82%
hlasovalo: 7152 lidí
„Odchod sovětských okupačních vojsk z Československa se z dnešního pohledu zdá jako logické vyvrcholení přechodu od komunismu k demokracii. Nebyl to však krok ani automatický, ani jednoduchý. I po 30 letech je třeba poděkovat všem, kteří se na organizaci odchodu okupantů podíleli,“ vzpomenul při této příležitosti předseda ODS Petr Fiala.

Vděčný všem, kdo se o odchod zasadili, je také bývalý poslanec TOP 09 Marek Ženíšek. Ten měl ale komentář i k současnému stavu: „Jsme ale nepoučitelní. Neumíme nahradit starou techniku novou, v NATO neplníme závazky, těžká brigáda do roku 2026 se jeví jako nereálná.“

„Naložili to na vlaky a odjeli. Nikdo jim nemával, ani na ty vlaky neplival. Byli jsem šťastní, že jsou pryč. Že je to pryč. A hrál k tomu Frank Zappa. Živě,“ zavzpomínal expremiér Topolánek a poděkoval Michaelu Kocábovi.

Tematiku odchodu řešil i komentátor Jindřich Šídlo. Když jeden z diskutujích děkoval Michaelu Kocábovi, který odchod dojednával, Šídlo připomenul, že se na odchodu podíleli i jiní: „Jiří Dienstbier, Luboš Dobrovský a Václav Havel, který jim řekl, že když přijeli během jedný noci, tak by snad mohli vypadnout za rok, a ne za pět, jak si to představovali.“

„30 let co odešli poslední ruští okupanti, ale v osobě Miloše Z jsou zase zpět,“ shrnul krátce komentátor AKtuálně.cz Martin Fendrych.

A nejtvrdší slovník volil moderátor ČT Jakub Železný, který uvedl, že před třiceti lety bral odchod jako happening. „Dnes je třeba ‚nesametově‘ říct: Dík všem, kdo se zasloužili o to, že ne ‚sovětští vojáci‘, ale ‚sovětští okupanti, vrazi stovek Čechů a Slováků, včetně dětí‘ ne ‚odešli‘, ale ‚vypadli‘!“ opravoval vyjádření. Železnému se v červnu blížily osmnácté narozeniny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Kotleba drtil vládu. „A co pak, odvezete je do lágru?“ Slovensko ve varu

8:28 VIDEO Kotleba drtil vládu. „A co pak, odvezete je do lágru?“ Slovensko ve varu

Na Slovensku přijali zákon, který zvýhodňuje očkované před neočkovanými. Marek Kotleba, bratr asi ne…