Jan Čulík: Zprávy o násilných útocích jen dál naléhavě potvrzují, že je nutné, abychom uprchlíkům pomáhali

27.06.2015 16:38

Šéfredaktor Britských listů Jan Čulík varuje před protiislámskou nenávistí, která se v Česku vzmáhá. Podotýká, že oběťmi teroristických útoků v Kuvajtu byli muslimové a i v Tunisu padli střelci za oběť kromě teroristů i místní občané. Následně z toho dovozuje, že se i muslimové mají proč bát radikálů a bylo by chybou nepřijímat je v Evropě. Pár slov o „zabedněném Čechovi“ přidal český student.

Jan Čulík: Zprávy o násilných útocích jen dál naléhavě potvrzují, že je nutné, abychom uprchlíkům pomáhali
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Zdá se, jako by Češi, Moravané a Slezané znovu uplatňovali princip kolektivní viny vůči určité skupině osob. Mají strach z muslimů, aniž berou v potaz, že všichni muslimové nejsou stejní, že je jen zlomek těch, kteří jsou ochotni šířit „víru“ s kalašnikovem v ruce. Co kdyby se někdo jiný podíval na děsivý čin Anderse Breivika a pomyslel si, že za tohoto masového vraha nesou spoluzodpovědnost všichni obyvatelé západní Evropy. Byl by to samozřejmě nesmysl.

„Hysterická antiislámská kampaň českých médií a protiislámských aktivistů je zločinecká, protože povede ke ztrátám na životech. Uplatňování kolektivní viny je princip nacistický. Soudný člověk ví, že za zvěrstva záměrně páchaná sadisty z tzv. Islámského státu nenesou odpovědnost miliardy normálních, mírumilovných muslimů. Obviňovat z těchto zvěrstev islám jako celek je iracionální,“ zdůrazňuje Čulík.

OutStreamVideoPlayer

Zabedněnému Čechovi to těžko vysvětlíte

K dokreslení celé situace server zveřejnil i dopis českého studenta, který toho času pobývá v Itálii a jen s údivem sleduje, jak u nás řada lidí podporuje Martina Konvičku a jeho xenofobní postoje. Některá internetová vydání deníku Blesk by prý dokonce přirovnal i k někdejším nacistickým tiskovinám. Znovu je podporováno nacionalistické chování, které v minulosti vyvolalo řadu válek.

„Právě toto nacionální a nacionalistické chování vyvolalo v minulosti mnoho válek a dnes opět lidé rozdmýchávají další xenofobní vlny proti imigrantům, uprchlíkům a dalším lidem. Těžko průměrnému zabedněnému Čechovi vysvětlíte, co se nyní odehrává. Pohybuji se cca jednou týdně na vlakové stanici Milano Centrale a nikdy jsem si nevšiml těch ‚stovek‘ uprchlíků, kteří by stanici měli ‚okupovat‘,“ prozradil.

Svůj hlas by proto měly pozvednout české elity a říct lidem, aby přestali blbnout. Že současné problémy nemají snadné řešení, ale řešit se musejí. Ale ne tak, že budeme ještě přiživovat nenávist mezi lidmi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman se u Soukupa vysmál Petříčkovi: Bizarní. Má jet do Ameriky vyjednat návštěvu a než přistane, je sjednaná

22:36 Zeman se u Soukupa vysmál Petříčkovi: Bizarní. Má jet do Ameriky vyjednat návštěvu a než přistane, je sjednaná

I tento čtvrtek odhalil prezident Miloš Zeman řadu svých názorů na ta nejaktuálnější témata odehráva…