Jan Hřebejk jde do boje. Kolářovi vyhrožují za Koněva, proto je tu petice. Podepsat můžete i vy

16.04.2020 17:08 | Zprávy

V době krize spousta aktivit ustává, naopak jiné nabírají na obrátkách. Mezi ty patří i vytváření, podepisování petic. Kromě těch, které se zabývají otázkou, zda by měly, nebo neměly být otevřeny školy, případně kdy a kdo by do nich měl být vpuštěn, vyskytla se také jedna ohledně starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře, který nechal v průběhu karantény odstranit sochu maršála Koněva. Podepsal a šíří ji i režisér Jan Hřebejk.

Jan Hřebejk jde do boje. Kolářovi vyhrožují za Koněva, proto je tu petice. Podepsat můžete i vy
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Režisér Jan Hřebejk

Jde o petici na Kolářovu podporu. Stojí za ní dvě ženy, Hana Pospíšilová a Helena Šuranská. Zmíněny jsou v ní obavy, které vyjádřil bývalý český velvyslanec ve Spojených státech i Rusku a otec starosty Prahy 6 Petr Kolář ve vysílání Českého rozhlasu Plus. „V minulosti dostal jeho syn policejní ochranu kvůli výhrůžkám fyzickou likvidací, později čelil útoku dezinformátorů. Nyní je starosta Prahy 6 Ondřej Kolář terčem zlých verbálních útoků, kdy výhrůžky smrtí pro něj i jeho rodinu nejsou výjimkou. To vše proto, že pod jeho vedením byla konečně odstraněna (naprosto pietně) a uložena socha neslavně známého maršála Koněva,“ říká petice.

Pro odstranění sochy uvádí celkem osm argumentů. „Původně uváděný důvod – osvobození Prahy 9. května 1945 – byl již dávno vyvrácen: protokol o kapitulaci německých vojsk v Praze podepsal generál Kutlvašr s gen. Toussaintem již 8. května odpoledne. Koněvova vojska tak vjížděla do Prahy již osvobozené,“ tvrdí autorky v prvním. Dále připomínají, že Koněv potlačoval maďarské povstání v padesátých letech a podílel se na řešení druhé berlínské krize výstavbou Berlínské zdi.

Neobviňují maršála přímo, že zaštiťoval zpravodajskou přípravu invaze do Československa v roce 1968, ale prý se to nedá ani potvrdit, ani vyvrátit. Co ale maršálovi vyčítají, je bombardování Mladé Boleslavi. „Pouze proto, aby zabránil německým oddílům v přesunu do americké zóny, nařídil svrhnout cca 50 tun bomb na město, kde všichni slavili štěstí, že přežili válku a sovětským letadlům nadšeně mávali. Během pár chvil zahynulo v Mladé Boleslavi přes 500 obětí včetně několika skupin dětí, které si mohly po dlouhých letech strachu konečně hrát na ulicích.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: kas

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto připomněli Ivanu Trojanovi po jeho nářku na Čechy

16:50 Toto připomněli Ivanu Trojanovi po jeho nářku na Čechy

V rámci představování filmu Neporazitelní v Karlových Varech došlo i na politiku. O tu se zajímá zej…