Jan Hřebejk jde do boje. Kolářovi vyhrožují za Koněva, proto je tu petice. Podepsat můžete i vy

16.04.2020 17:08 | Zprávy

V době krize spousta aktivit ustává, naopak jiné nabírají na obrátkách. Mezi ty patří i vytváření, podepisování petic. Kromě těch, které se zabývají otázkou, zda by měly, nebo neměly být otevřeny školy, případně kdy a kdo by do nich měl být vpuštěn, vyskytla se také jedna ohledně starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře, který nechal v průběhu karantény odstranit sochu maršála Koněva. Podepsal a šíří ji i režisér Jan Hřebejk.

Jan Hřebejk jde do boje. Kolářovi vyhrožují za Koněva, proto je tu petice. Podepsat můžete i vy
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Režisér Jan Hřebejk

Jde o petici na Kolářovu podporu. Stojí za ní dvě ženy, Hana Pospíšilová a Helena Šuranská. Zmíněny jsou v ní obavy, které vyjádřil bývalý český velvyslanec ve Spojených státech i Rusku a otec starosty Prahy 6 Petr Kolář ve vysílání Českého rozhlasu Plus. „V minulosti dostal jeho syn policejní ochranu kvůli výhrůžkám fyzickou likvidací, později čelil útoku dezinformátorů. Nyní je starosta Prahy 6 Ondřej Kolář terčem zlých verbálních útoků, kdy výhrůžky smrtí pro něj i jeho rodinu nejsou výjimkou. To vše proto, že pod jeho vedením byla konečně odstraněna (naprosto pietně) a uložena socha neslavně známého maršála Koněva,“ říká petice.

Pro odstranění sochy uvádí celkem osm argumentů. „Původně uváděný důvod – osvobození Prahy 9. května 1945 – byl již dávno vyvrácen: protokol o kapitulaci německých vojsk v Praze podepsal generál Kutlvašr s gen. Toussaintem již 8. května odpoledne. Koněvova vojska tak vjížděla do Prahy již osvobozené,“ tvrdí autorky v prvním. Dále připomínají, že Koněv potlačoval maďarské povstání v padesátých letech a podílel se na řešení druhé berlínské krize výstavbou Berlínské zdi.

Neobviňují maršála přímo, že zaštiťoval zpravodajskou přípravu invaze do Československa v roce 1968, ale prý se to nedá ani potvrdit, ani vyvrátit. Co ale maršálovi vyčítají, je bombardování Mladé Boleslavi. „Pouze proto, aby zabránil německým oddílům v přesunu do americké zóny, nařídil svrhnout cca 50 tun bomb na město, kde všichni slavili štěstí, že přežili válku a sovětským letadlům nadšeně mávali. Během pár chvil zahynulo v Mladé Boleslavi přes 500 obětí včetně několika skupin dětí, které si mohly po dlouhých letech strachu konečně hrát na ulicích.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: kas

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek k bitcoinům: Stanjura i Fiala věděli. Nemají ve vládě co dělat

20:30 Jandejsek k bitcoinům: Stanjura i Fiala věděli. Nemají ve vládě co dělat

Bývalý prezident Agrární komory ČR a jeden z nejvýznamnějších českých potravinářů Zdeněk Jandejsek v…