Jan Schneider, expert na tajné služby, píše o naší úchylce prohánění agentů StB. Jak z Orwella, nikde jinde by to nebylo možné

29.10.2015 16:09

Analytik Jan Schneider se ještě jednou vrací ke sporu ministra financí a majitele Agrofertu Andreje Babiše se slovenským Ústavem paměti národa, když na serveru Česká pozice rozebírá, kde se vlastně stala chyba. Pro někoho ji možná překvapivě nachází v české i slovenské snaze zúčtovat s minulostí, kvůli čemuž jsou zveřejňovány i utajené informace. Každá rozumná země přitom tyto informace drží desítky let pod zámkem.

Jan Schneider, expert na tajné služby, píše o naší úchylce prohánění agentů StB. Jak z Orwella, nikde jinde by to nebylo možné
Foto: Debatní klub
Popisek: Publicista Jan Schneider

Poukazem na chyby jiných politiků se mnozí veřejní činitelé snaží odklonit pozornost od sebe sama. Tím ovšem netrpí zdaleka jen česká či slovenská politika, vidíme to na mnoha místech světa. V Česku a na Slovensku se k tomu ovšem využívá komunistická minulost.

„To vše pod heslem ‚vypořádávání se s minulostí‘, které se však odehrává v orwellovském kontextu uzákoněného hodnocení minulosti. Strašidelnost této situace je korunována zveřejňováním písemností zpravodajských služeb, které jinak každá rozumná a historií poučená země drží pod zámkem desítky let. Tento český comingoutismus se proto podobá spíše comingautismu,“ píše Schneider. Hrozivé je, když v materiálech StB čte někdo, kdo nerozumí tomu, co se v nich píše.

Celý text najdete zde

Slovenský soud v písemném odůvodnění svého verdiktu konstatoval, že se dostatečně nepodařilo prokázat spojení mezi agentem Burešem a Andrejem Babišem. Zkrátka není stoprocentně jasné, zda je to jedna a tatáž osoba. Slovenský Ústav paměti národa sice předpokládá, že všechno, co se dočte v materiálech komunistických zpravodajců, je pravdivé, ale to by odporovalo skutečné zpravodajské práci. Pracovníci ÚPN ale svůj výklad berou za bernou minci, čímž minulost znovu ideologicky zkreslují. V podstatě tak kráčejí ve stopách StB.

„Hannah Arendtová kdysi napsala, že poznávacím znakem ideologického myšlení je vysvětlení všeho na základě a pomocí jediné premisy, tedy přizpůsobováním reality představám. Tak by se dala charakterizovat pozice ÚPN, s níž před soudy – naštěstí – neuspěl,“ napsal analytik.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

22:35 Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

„Nejezděte do Prahy, je to tam nebezpečné, půjde o život! Nemá cenu riskovat,“ varuje před cestami d…