Jana Černochová: Kvůli viru rušit zbrojení? To je špatně. Dětem brannou výchovu. A Bruselu...

02.04.2020 8:30

Expertka na obranu, poslankyně ODS Jana Černochová, důrazně varovala před tím, aby se kvůli koronavirové krizi rušily plány na modernizaci armády a dalších bezpečnostních složek státu. Právě pandemie koronaviru podle Černochové ukázala, jak důležitou roli ve společnosti plní vedle lékařů a učitelů také policisté, vojáci a hasiči. Poté se vyslovila pro další spolupráci V4, především proti těm nařízením z Bruselu, která podle poslankyně postrádají zdravý rozum.

Jana Černochová: Kvůli viru rušit zbrojení? To je špatně. Dětem brannou výchovu. A Bruselu...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Černochová
reklama

Já si myslím, že v tuhle chvíli snižovat rozpočty obraně a vnitru je to nejhorší, co můžeme udělat,“ varovala v internetové televizi XTV Černochová. „Protože tahle krize ukázala, že jestli se na někoho můžeme spolehnout, tak jsou to kromě lékařů, zdravotníků, pedagogů příslušníci ozbrojených sil a bezpečnostních sborů. A skutečně ta (jejich) technika už dnes je zastaralá, takže ta modernizace, která byla nastartována, by měla pokračovat,“ zdůraznila.

Anketa

Vláda dá živnostníkům příspěvek 25 000 Kč. Je to moc, nebo málo?

63%
17%
20%
hlasovalo: 20281 lidí

Chápe prý, že v rozpočtu na rok 2020 mohou být některé modernizační kroky pozdrženy, ale doporučovala by, aby se s nimi neotálelo příliš dlouho. A už vůbec by se plánovaná modernizace neměla rušit úplně.

Nejen proto, že může přijít další migrační krize, ale i proto, že vojáci pomáhají při ostraze hranic, pomáhají při nastartování tzv. chytré karantény, nebo staví objekty, v nichž jsou dezinfikovány vozy záchranné služby.   

Posledních pět let jsme se měli ekonomicky tak dobře, že jsme mohli armádu a bezpečnostní sbory modernizovat ve větším rozsahu, a na to, že jsme to v posledních pěti letech neudělali, doplatíme v časech krize, které přicházejí, když ekonomika stojí, mínila.

V oblasti modernizace armády a bezpečnostních sborů by Česku podle Černochové mohla pomoct spolupráce v rámci Visegrádské čtyřky.

„Já jsem člověk, který podporuje toto uskupení. Myslím si, že minulost ukázala, že skutečně ty naše země mají spoustu společných názorů. Např. na migrační politiku. Nebo i na různé sankce, které na nás vlastně chce uvalit Evropská unie, které se týkají např. zbraňové legislativy. Rozhodně jsme proti tomu, aby nám Brusel v některých ohledech diktoval více povinností, než je nezbytně nutné. A aby skutečně některé povinnosti byly takové ty povinnosti, které postrádají zdravý rozum, uvedla poslankyně.  

„To znamená, odzbrojení civilního obyvatelstva přece nebude znamenat to, že bude svět beze zbraní. A že když nebudou mít zbraně ti slušní, tak se jich ti, kdo chtějí páchat nekalé činy, tak se těch svých nelegálně držených zbraní zbaví. Naopak, dostaneme se do situace, že tady nebudou lidé, kteří by se na obranu vás, mě, kohokoli postavili s legálně drženou zbraní v ruce,“ uvedla poslankyně.

Poslankyně má za to, že by se do škol měla vrátit branná výchova, kde by se žáci a děti učili, jak reagovat v krizových situacích, jak se zachovat nejen ve chvíli, kdy najdu nevybuchlou munici, že se jí v žádném případě nemají dotýkat a komu mají zavolat.

Než se rozloučila s diváky, poděkovala všem svým spoluobčanům za to, jak zvládají dnešní nelehkou situaci. Ať už jsou to policisté, zdravotníci, hasiči anebo obecně rodiče, kteří se se svými ratolestmi učí v časech, kdy jsou z důvodů nařízení státu zavřeny školy.

„Museli jsme všichni obětovat spoustu věcí, na které jsme byl zvyklí. To si myslím, že taky začne těm lidem chybět.“

Má prý pochopení pro to, že možná víc než strach z nemoci COVID-19 trápí občany nejistota. Nejistota, kdy tento prapodivný stav skončí. Kupříkladu v případě povodní totiž věděli, že jednou voda opadne, lidé se vrhnou na úklid a život poběží dál. Ale tady nelze dohlédnout konce boje s koronavirem.

„Myslím si, že pro spoustu z nás nám tahleta pandemie ukazuje, že bychom se měli zamyslet nad tím, co v tom životě je důležité a co v něm důležité není. A nezabývat se blbostmi,“ uzavřela své vystoupení poslankyně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …