Jaroslav Bašta udeřil, jde o elfy a Rusko

31. 3. 2019 9:21

Někdejší český velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta má dojem, že se z cenzury stává skvělý byznys, díky němuž vzkvétají některé neziskové organizace podporované státem.

Jaroslav Bašta udeřil, jde o elfy a Rusko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta
reklama

Internet se mění v bitevní pole. V bitevní pole mezi ruskými trolly a elfy, kteří se snaží ruské trolly šířící dezinformace porazit. Západ nepochybuje o tom, že Rusko se s pomocí dezinformací snaží oslabit západní instituce a víru v demokracii. Zvláště patrný je prý tento tlak v pobaltských státech – v Estonsku, Lotyšku a Litvě.

Jaroslava Baštu zaujalo, že právě v Pobaltí vznikne kancelář Facebooku, ze které se bude bojovat proti dezinformacím. I proti ruským dezinformacím.

Anketa

Vítáte zvolení Ladislava Jakla do RRTV?

95%
5%
hlasovalo: 21569 lidí

„Vedení Facebooku evidentně sdílí názor lotyšských politiků, že jejich země se staly objektem ‚ruské informační agrese‘. Proto v prvé řadě společnost blokuje ruskojazyčné stránky neobčanů. Jak se ukázalo, v létě loňského roku v rámci potírání extrémismu pozastavila stránky věnující se lotyšské dobrovolnické legii SS za II. světové války, ale záhy je zase s omluvou spustila. Inu, není extremismus jako extremismus,“ napsal Bašta v textu pro server První zprávy.cz.

Baštu by prý nepřekvapilo, kdyby se do nového centra Facebooku hlásili především Ukrajinci, kteří již několik let válčí s proruskými separatisty nejen na internetu, ale také ve skutečném světě. Bašta v této souvislosti podotkl, že se na Ukrajině vytvoří i seznamy nežádoucích rusofilů.

Tento trend považuje bývalý diplomat za nebezpečný. A podle svých vlastních slov bohužel vidí podobné trendy i v Česku.

Fotogalerie: - Stoletá Lóže Národ

Zahájení výstavy Svobodné zednářství očima svobodn...
Zahájení výstavy Svobodné zednářství očima svobodn...
Zahájení výstavy Svobodné zednářství očima svobodn...
Zahájení výstavy Svobodné zednářství očima svobodn...
Zahájení výstavy Svobodné zednářství očima svobodn...
Zahájení výstavy Svobodné zednářství očima svobodn...

„Z pohledu České republiky považuji za velmi nešťastné, že podobné aktivity u nás místo Facebooku provozují tzv. neziskové organizace. Nemohu napsat nestátní neziskové organizace, protože stát (případně EU) je financuje. Příklad Evropských hodnot ukazuje, že cenzura může být docela výnosný obor podnikání. Evidentně to pochopil kdekdo, takže seznamy proruských webů začínají v Praze sestavovat i obchodní firmy, například Semantic Visions se svým projektem StopFake. Tak jako centrum v Rize je plná ukrajinských legionářů. Cenzura je v dnešní době nepochybně oborem budoucnosti. Když si to necháme líbit,“ uzavřel svůj komentář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Macron zmrazil slovy o Rusku. A co víc: Pojďme zachránit EU, vyzval Německo. Třeba jaderné zbraně...

7:51 Macron zmrazil slovy o Rusku. A co víc: Pojďme zachránit EU, vyzval Německo. Třeba jaderné zbraně...

V sobotu proběhla v Mnichově bezpečnostní konference, které se zúčastnil i prezident Francie Emmanue…