Jaroslav Tvrdík se dostal do britských novin. Ale nejspíš se mu to nelíbí

17.08.2018 6:47

Britský levicový deník The Guardian se zaměřil na český fotbalový klub Slavia Praha v souvislosti s jeho čínským vlastníkem CEFC. Podle britského deníku panují ve Slavii vzhledem k problémům, které čínskou společnost potkaly, velké obavy.

Jaroslav Tvrdík se dostal do britských novin. Ale nejspíš se mu to nelíbí
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Na čínském velvyslanectví se konala oslava. Velvyslankyně Ma Keqing a předseda Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík
reklama

Podle britského deníku se údajně fanoušci Slavie obávají, že do klubu přestanou proudit čínské investice. Společnost CEFC přitom v loňském roce do jejího rozpočtu z Číny poslala přes tři sta milionů korun a i díky nim mohla Slavie koupit nebývalé množství zahraničních posil. Ani to však slavnému českému klubu nepomohlo a právě včera byl Dynamem Kyjev vyřazen z bojů o finančně i sportovně lukrativní Ligu mistrů.

„Otázky nad dalšími čínskými investicemi vyvstaly poté, co někdejší sedmá největší soukromá společnost v Číně upadla u vlády v nemilost. Komunistický režim začal kdysi velmi rychle se rozšiřující společnost postupně rozdělovat a potlačovat tak její veškeré podnikatelské aktivity, které se vedle Asie orientovaly na Evropu i Afriku, konstatuje The Guardian s tím, že zdroje zevnitř Slavie hovoří o značné nervozitě nejenom u fanoušků.

Celý text v angličtině je ZDE.

„Jak CEFC rychle vznikla a ve stejném tempu se rozšiřovala, tak rychlý bude její rozpad. Jenom v České republice vlastní doposud 22 firem. Fanoušci Slavie i fotbaloví experti pochybují o tom, jestli bude i za takových podmínek možné získávat potřebné stovky milionů korun do rozpočtu. Redaktor fanouškovského serveru slavistickenoviny.cz Ondřej Kreml konstatuje, že bez těchto peněz klub přežít nemůže a není rozhodně sám.“

Britský deník rovněž připomíná, že CEFC přišla do České republiky před třemi lety a její vstup byl úzce propojen s podporou prezidenta Miloše Zemana a jeho příslibem přilákat do země čínské investice. Dále už The Guardian jen opakuje stará známá slova českých kritiků prezidenta o „hermeticky“ uzavřené Praze v době návštěvy čínského prezidenta a setkání jednoho z ministrů vlády s dalajlámou, které dle britského deníku dalo podnět k „servilnímu“ dopisu adresovanému čínské komunistické vládě.

„Za vstupem čínského investora do pražského klubu stojí Zemanův poradce a bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Jeho plány však nyní dostávají vážné trhliny. Šéf CEFC byl před několika měsíci zadržen a vyšetřován čínskými úřady. Tvrdík tvrdí, že bude vše v pořádku, a odmítá, že by měl být stadion Slavie prodán, jak se hovoří v zákulisí. CEFC každopádně vykazuje dluh ve výši 13,3 miliardy liber a společnost nyní ovládá stát,“ uzavírá britský deník.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Až po uši v ho*nech.“ Zlý den Janka Kroupy: Mával tajným důkazem, který hned vybouchl

9:52 „Až po uši v ho*nech.“ Zlý den Janka Kroupy: Mával tajným důkazem, který hned vybouchl

V pokračování kauzy Janka Kroupy a ministra Hamáčka se ukázalo, od koho získal investigativní noviná…