Je epidemie eboly na ústupu? Lékař v rádiu odhadl další vývoj a popsal své zkušenosti z boje se zákeřnou chorobou

28.11.2014 17:40 | Zprávy

Před několika málo týdny se logistik Petr Macek vrátil z Libérie, kde zasahoval v boji s epidemií eboly. Je jedním ze dvou Čechů, kteří odjeli s organizací Lékaři bez hranic pomáhat přímo do Afriky. V rozhovoru pro Radiožurnál mluvil o svých zkušenostech.

Je epidemie eboly na ústupu? Lékař v rádiu odhadl další vývoj a popsal své zkušenosti z boje se zákeřnou chorobou
Foto: Archiv
Popisek: Přenos nakaženého infekcí, ilustrační foto

Host odpovídal na otázky Heleny Šulcové v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Petr Macek prý počítal s tím, že bude nasazen do oblasti, kde se bojuje s ebolou, proto ho nepřekvapilo, že jede přímo do Libérie. „Sledoval jsem nějakou dobu, jak se epidemie eboly vyvíjí, takže jsem nebyl překvapen, že pojedu přímo do ohniska nákazy. Počítal jsem s tím,“ uvedl Macek, který pro Lékaře bez hranic pracuje už osm let. „Mám ženu, která má pro to naštěstí pochopení. Odjížděl dva měsíce po narození syna, ale manželka také před tím pracovala pro Lékaře, tak tomu rozumí.  Vrátil jsem se za další dva měsíce a na dítěti to bylo znát. Syn vyrostl,“ konstatoval novopečený otec.

Musíte si získat důvěru vesničanů

Petr Macek působil na severu v oblasti Foya a měl na starosti výjezdový tým dvanácti osob, který se zabýval převozem pacientů do izolačních center. „Já jsem byl vedoucí týmu a ten, který do budovy s pacientem vstupoval první. Zadával jsem instrukce, abych měl průběh celé akce pod dohledem. Důležité je získat si akceptaci té vesnice. Nejdříve jsem tam šel s psychologem a vše místním vysvětlili. Pak jsme teprve přivolali zbytek týmu. Teprve potom jsme se všichni převlékli do ochranných obleků. Tak se to dělá na základě zkušeností. Jiné týmy, které už přijely v záchranných oblecích, byly totiž v minulosti vesničany napadeny,“ popsal Macek.

Tým Lékařů bez hranic ale zasahoval i v případech, kdy někdo zemřel a bylo třeba určit, zda podlehl ebole. „Důležité bylo zabránit kontaktu lidí s tělem. Postup byl ale v podstatě stejný. Nejdříve jsme si museli získat jejich důvěru. Nabídli jsme i členům rodiny, aby se někdo z nich také oblékl do obleku - aby mohli být svědkem toho, co s tělem děláme, a nedocházelo k různým fámám. Po odebrání vzorku se tělo začalo dezinfikovat a připravil se bezpečnostní vak, do kterého se tělo vložilo,“ popsal Macek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stav nouze zpětně? Podělali jste to.“ Blackout v ČR. Lidé zuří

18:35 „Stav nouze zpětně? Podělali jste to.“ Blackout v ČR. Lidé zuří

Podle ČEPS, správce české přenosové soustavy, byl výpadek způsoben pádem fázového vodiče vedení V411…