Je hotovo. Němcová se přestěhuje, Žantovský zůstává v knihovně, Šabatová také neuspěla

10.10.2020 15:03

Je dobojováno. Ve 14 hodin odpoledne se uzavřely volební místnosti a začalo sčítání hlasů odevzdaných ve druhém kole voleb. Účast byla v tomto druhém kole již tradičně nízká. Podle ČTK se pohybovala okolo 15 procent. Jak dopadl ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský či bývalá ombudsmanka Anna Šabatová? Nahlédněte.

Je hotovo. Němcová se přestěhuje, Žantovský zůstává v knihovně, Šabatová také neuspěla
Foto: Repro Facebook
Popisek: Bývalá ombudsmanka Anna Šabatová kandiduje do Senátu
reklama

Anketa

Bude Mikuláš Minář v politice úspěšný?

4%
96%
hlasovalo: 12912 lidí

Druhé kolo voleb do Senátu v říjnu 2020 je za námi. Ve 26 obvodech se o místo člena horní komory Parlamentu ucházelo 52 osobností.

Na Praze 1 proti sobě stáli bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a dosavadní senátor a někdejší rektor UK Václav Hampl. Němcové vítězství už v prvním kole uniklo jen o pár hlasů a Hampl před kolem druhým vyrazil do útoku a připomínal, že Němcová bývala v minulosti stoupenkyní exprezidenta Václava Klause.

Průběžné výsledky ukázaly, že Hamplovi útok na Němcovou nevyšel. Po sečtení asi 30 procent hlasů Němcová získala necelých 66 procent, zatímco Hampl jen 34 procent.

Nakonec také se ziskem více než 11 tisíc hlasů zvítězila končící poslankyně Miroslava Němcová a stala se senátorkou. Hampl získal přes 6 tisíc hlasů. 

Na Praze 5 proti sobě ve druhém kole stáli dosavadní senátor Václav Láska a jeho vyzyvatel, ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Na Praze 5 mohl ve druhém kole voleb do Senátu vybírat i prezident Miloš Zeman, ale ten už oznámil, že ke druhému kolu nepůjde, protože ani Václav Láska, ani Michael Žantovský nepatří, jak se říká, k jeho šálku čaje, takže by nevěděl, koho si vybrat.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Podle průběžných výsledků si o něco lépe vedl Václav Láska s 53 procenty hlasů. Michael Žantovský měl v průběhu sčítání 47 procent.

Václav Láska nakonec svůj post senátora obhájil. Michael Žantovský získal přes 11 tisíc hlasů, ale k vítězství to nestačilo.

V Praze 9 proti sobě ve druhém kole stáli dosavadní senátor David Smoljak kandidující s podporou STAN, TOP 09 a Pirátů a historik Eduard Stehlík kandidující s podporou ODS a lidovců.

Smoljak si při průběžném sčítání vedl lépe s 55 procenty hlasů. Stehlík průběžně držel 45 procent.

Nakonec Smoljak skutečně zvítězil. Získal přes 14 tisíc hlasů voličů.

V obvodě Brno-město se utkali bývalá ombudsmanka Anna Šabatová a lékař Roman Kraus. Za Krausem stojí ODS a TOP 09. Za Šabatovou stojí především Zelení a pak řada osobností, např. expremiér Petr Pithart.

Průběžné výsledky však ukázaly, že ani podpora od expremiéra a dalších osobností Šabatové nestačila, protože dosahovala na 42 procent hlasů. David Kraus sahal na 58 procent hlasů. 

Po sečtení většiny okrsků bylo jasně, že Anna Šabatová neuspěla. Senátorem se stal Roma Kraus.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příště si zjistěte fakta, než něco řeknete, vzkázal premiér Šlachtovi

13:30 Příště si zjistěte fakta, než něco řeknete, vzkázal premiér Šlachtovi

Hostem nedělní Partie na Primě byl bývalý policista Robert Šlachta. Krom mnohokrát omílané kauzy s J…