Je to absurdní, stěžuje se vyhozený šéf Národní galerie Fajt

18. 4. 2019 16:00

Odvolaný ředitel Národní galerie Jiří Fajt v rozhovoru pro Českou televizi podrobně popsal, jak vnímá svůj vyhazov. Osobně prý nechápe, co se ministrovi kultury Antonínu Staňkovi (ČSSD) nelíbí.

Je to absurdní, stěžuje se vyhozený šéf Národní galerie Fajt
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odvolaný generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt

„Pan ministr si mě (včera) zavolal, že by se mnou chtěl něco projednat předtím, než odletí do Číny,“ prozradil Fajt s tím, že žádné signály, že se má blížit jeho konec, nezaznamenal.Dnes ráno po 9. hodině se dozvěděl, že končí.

Důvod k odchodu z funkce však on sám nevidí. Ministr na něj sice podal trestní oznámení, ale Fajt prý nezná žádné podrobnosti.

„Jestliže pan ministr mluví o autorské smlouvě, tak tu jsem podepsal, to je pravda. Má to být ten hlavní důvod. což je docela absurdní, protože to je autorská smlouva, která řeší uměleckou tvůrčí činnost, kterou já té instituci poskytuji vedle té své manažerské funkce. ... Od toho má třeba Česká filharmonie šéfdirigenta, Národní galerie by mohla mít šéfkurátora, nemá ho, a ten umělecký program teda vzniká u mě. To je smlouva, která tady toto řešila. V oblasti kultury je takovýchto smluv ceká řada,“ zdůraznil Fajt.

A pokud prý ministr mluví o nějakých nájemních smlouvám, za svého úřadování prý Fajt smlouvy uzavřel, vzešly z nových tendrů a byly prý výhodnější než smlouvy předchozí. A pokud jde o smlouvu na ostrahu objektu, tak tu si prý vybralo samo ministerstvo a Fajt znovu upozorňoval ministerstvo, že společnost neplní svou roli. Nakonec tato firma podala výpověď a Fajt podle vlastních slov dokázal najít firmu jinou.  

Ministrovu argumentaci označil za absurdní. Fajt tvořil rámcový program, měl na to smlouvu, a to je vlastně celé. „Mně to přijde absurdní, řada těch věcí je z neznalosti a jsou zástupné, protože ty důvody jsou politické,“ zdůraznil.

Každý pracovník je podle něj nahraditelný, ale on měl prý řadu kontaktů v zahraničí, které využil k posílení programu Národní galerie a tím i ke zlepšení situace v české kultuře.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jenom stojí a čučí! Prezident Zeman drsně zametl s těmi, kteří mu chodí na náměstí s červenými kartami

17:44 Jenom stojí a čučí! Prezident Zeman drsně zametl s těmi, kteří mu chodí na náměstí s červenými kartami

Prezident republiky Miloš Zeman zavítal při své cestě Krajem Vysočina do Humpolce. V kraji bude na n…