Je to fiasko. Neměli jsme tam strkat nos, přeložil český komunista amerického pravičáka

24. 6. 2014 10:17

Publicista, historik a nedávný eurokandidát KSČM Josef Skála se začetl do hodnocení současného dění v Iráku, sepsaného renomovaným americkým konzervativcem Patrickem Buchananem. Obsahuje prý řadu bystrých postřehů, ovšem opomíjí to hlavní - vinu Buchananových spojenců na tom, jak to na Středním východě nyní vypadá.

Je to fiasko. Neměli jsme tam strkat nos, přeložil český komunista amerického pravičáka
Foto: red
Popisek: PhDr. Josef Skála, CSc. (KSČM)
reklama

Skála vzpomíná, jak se s Buchananem osobně střetl v osmdesátých letech, kdy vystupoval v OSN jako zástupce mezinárodní studentské federace, a tehdejší hlavní mediální poradce prezidenta Reagana si na něj rozzuřený počkal v předsálí.

Od té doby se vytrvale prezentuje jako nestor amerického konzervatismu a Skálu zaujalo, že ve své knize Smrt Západu odhaluje širokou konspiraci levicových intelektuálů. Tolik třídní bdělosti podle Skály neměli ani bojovníci proti komunismu v padesátých letech.

Proto je prý pozoruhodné, když i tento konzervativec velmi odvážně glosuje americké angažmá v Iráku jako „fiasko“. Podle něj je zjevné, že v rozvráceném Iráku by nyní mohly zjednat respekt jedině „kanady“, tedy těžké boty vojáků pěchoty. „Názoru, že by to měly být americké kanady a americké ztráty, však není nikdo. A proč vůbec máme bojovat za to, aby se Irák udržel pohromadě? Je to snad životní zájem, za nějž se mají donekonečna nasazovat americké životy?“ cituje Skála amerického publicistu.

Celý Skálův text ZDE.

Odpověď je podle něj jednoznačně negativní, protože bombardování Irák znovu nesjednotí, ale může přispět k tomu, že země bude ještě více roztrhána na kusy. Navíc zdůraznil, že militantní islamisté, kteří dobytím města Mosul vyděsili svět, spolupracují právě s těmi sunnitskými vůdci, na kterých chtěli Američané vystavět novou stabilitu země.

Není to zdaleka jediný paradox. Tytéž lidi Amerika o pár kilometrů dál v Sýrii vyzbrojuje proti prezidentu Asadovi, v hraničních oblastech jim navíc velmi pomáhá Turecko, členská to země NATO.

„Politika Spojených států v Sýrii a Iráku postrádá logiku,“ konstatuje zklamaně Buchanan, podle kterého se jednotlivé země v regionu chovají zcela čitelně a konzistentně, ale americká diplomacie zmateně přebíhá od jednoho ke druhému.

„Vypadá to, že nová občansko-sektářsko-separatistická válka v Sýrii a Iráku potrvá roky. Čím jsme si škodili, dokud jsme do ní nestrkali nos,“ uzavírá Buchanan své úvahy řečnickou otázkou. Podle Skály však guru amerických konzervativců zapomněl to zásadní - rozvrat Středního východu není morovou ranou shůry - vyvolali ji neokonzervativní přátelé pana Buchanana.

„Pat Buchanan má jazyk jako břitvu. Dvojí verdikt však plyne i z jeho řádků. Chce to kajícnou omluvu. A prohibici americké výjimečnosti. Šíří teror a devastaci,“ shrnul komunistický kandidát.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u nás

4:10 Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u nás

„Vstoupit do muničního skladu a do jednotlivých budov, kde je uskladněná munice, není jako jít do re…