Je to paskvil, okamžitě zrušit. Víme, co si myslí na ministerstvu o předpisu nazývaném „Hudečkův tunel"

15.12.2014 21:04

Praha se rozhodla změnit Pražské stavební předpisy podle připomínek, se kterými přišlo Ministerstvo pro místní rozvoj. Dokument, který je dědictvím předchozího primátora Tomáše Hudečka, byl z mnoha důvodů kritizován. Změny však jsou podle některých nedostatečné a neřeší hlavní problémy, které „Hudečkovy“ předpisy vytvořily.

Je to paskvil, okamžitě zrušit. Víme, co si myslí na ministerstvu o předpisu nazývaném „Hudečkův tunel"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Hudeček
reklama

Důvodem změn byly především nejasnosti kolem splnění notifikační povinnosti. Některé části tohoto prováděcího předpisu ke stavebnímu zákonu totiž podléhaly notifikaci ze strany Evropské komise, což prý Hudečkovo vedení města i přes námitky ze strany ministerstva a dalších orgánů ignorovalo.

Porušení notifikační povinnosti by přitom podle Ministerstva pro místní rozvoj mohlo v praxi vést k tomu, že by Pražské stavební předpisy byly prakticky nevymahatelné a kdokoliv by se u soudu mohl domáhat jejich zrušení.

Nové vedení chystá novelu problematického dokumentu, jejíž záměr by již v úterý měla projednat rada. „V úterý bude návrh schvalovat rada a ještě dnes jej odešleme ministerstvu,“ uvedl náměstek primátorky Matěj Stropnický.

Podstatou změn má být vyškrtnutí těch bodů, které vyžadují notifikaci (a již v říjnu vstoupily v platnost bez ní) a jejich nahrazení odkazy na platné celostátní předpisy, které tento problém nemají.

Zástupci ministerstva ale při jednání (z něhož ParlamentníListy.cz mají k dispozici zápis) zmínili též své dřívější výhrady k Pražským stavebním předpisům. Například upozornili, že ani po změnách textu není zřejmé, která ustanovení mají podléhat procesu notifikace v EU a která nikoliv.

„Jedná se o právní paskvil. Částečně pozměněné předpisy by i podle ministerstva představovaly hybrid, který by otevřel cestu k žalobám, jež by využívaly nejednoznačnosti právní platnosti,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz oslovený expert z řad právníků. Navíc by podle něj ministerstvo v rámci své kontrolní pravomoci beztak nejspíš muselo platnost předpisů pozastavit.

Zástupci ministerstva ale upozornili také na další věcné námitky proti předpisům, o kterých již ParlamentníListy.cz psaly. Například ministerstvo Prahu varovalo před velkou mocí Institutu pražského rozvoje, úřadu s nejasnými kompetencemi, který nabyl na důležitosti díky reformám, jež na magistrátu provedl primátor Tomáš Hudeček. Institut bude podle nových Pravidel vydávat stanovisko kdykoliv, když se v územním či stavebním řízení objeví spor, což se děje ve většině případů. IPR sice argumentuje, že rozhodovat budou příslušné stavební úřady, ovšem budou tak činit podle předpisů a metodiky vytvořené právě Institutem.

V souvislosti s projednáváním předpisů se objevila akce organizovaná některými architekty, varující před zrušením „Hudečkových“ předpisů s tím, že by v takovém případě vznikl v regulaci stavebnictví v hlavním městě chaos, ve kterém by mohl kdokoliv začít stavět cokoliv.

Jiní experti ovšem upozorňují, že regulace stavebnictví by v takovém případě v žádném případě neskončila, neboť stále platí celostátní zákony a vyhlášky, upravující tuto oblast. Ty jsou navíc v mnoha ohledech přísnější než Pražské stavební předpisy. V dopise Ministerstvu pro místní rozvoj na to upozornil například Pavel Křeček, předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dejte klidně i pět tisíc. Umělci už nemusí hladovět! Z Prahy přišlo řešení – vstupenky za nic. Primátor Hřib a radní Třeštíková spustili záchrannou akci

20:40 Dejte klidně i pět tisíc. Umělci už nemusí hladovět! Z Prahy přišlo řešení – vstupenky za nic. Primátor Hřib a radní Třeštíková spustili záchrannou akci

Magistrát hlavního města Prahy pod vedením primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) již zřejmě našel řešení, …