Je to tu: Remíza Babiše a TOP 09, Ransdorf zůstává, Svobodní získali křeslo, Okamura mimo

25. 5. 2014 23:09

V neděli hodinu před půlnocí byly odtajněny výsledky voleb do Evropského parlamentu. Místnosti byly uzavřeny již v sobotu ve čtrnáct hodin, ale kvůli nezávislosti voleb v ostatních členských státech směly být zveřejněny až nyní. Doposud tedy byl k dispozici pouze improvizovaný novinářský průzkum, podle kterého se nečekaným vítězem voleb stala TOP 09.

Je to tu: Remíza Babiše a TOP 09, Ransdorf zůstává, Svobodní získali křeslo, Okamura mimo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Anketa

Líbí se vám, jak v České republice dopadly eurovolby?

hlasovalo: 5194 lidí

Vítězem se ale stalo hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše. Získalo 16,13 procenta hlasů a obsadí čtyři křesla v Evropském parlamentu. TOP 09 se umístila jen těsně za ním na druhém místě se ziskem 15,95 procenta, získala ovšem rovněž jen čtyři europoslanecké mandáty. Trojici těsných výsledků uzavírá ČSSD se 14,17 procenty a rovněž čtyřmi mandáty.

Výsledky přehledně ZDE.

Následují komunisté s 10,95 procenty, což se promění ve tři europoslance. Na pátém místě se umístila KDU-ČSL s 9,95 %. Získat by měla rovněž tři křesla. Až za nimi se umístila ODS, která si připsala 7,67 procenta a do Bruselu vyšle dva europoslance. Poslední úspěšnou stranou je překvapivě Strana svobodných občanů, která díky 5,24 procentům hlasů získá jednoho europoslance, což je historicky první zákonodárce strany Petra Macha.

Těsně pod hranicí pro postup skončili s 4,75 procenty Piráti. Až za nimi se umístilo sněmovní hnutí Úsvit Tomio Okamury s 3,1 procenty a pak další strany.

K volbám přišlo 18,2 procenta voličů, což je po Slovensku druhá nejnižší účast.

Jednadvacítku českých europoslanců vytvoří zástupci hnutí ANO Pavel Telička, Dita Charanzová, Petr Ježek a Martina Dlabajová. Za TOP 09 pak Jiří Pospíšil, který je rekordmanem v počtu preferenčních hlasů, a dále lídr kandidátky Luděk Niedermayer, Jiří Štětina a Stanislav Polčák. ČSSD pošle do Bruselu svého lídra Jana Kellera, Olgu Sehnalovou, Pavla Poce a Miroslava Pocheho.

Komunisty bude v Bruselu a Štrasburku zastupovat Miloslav Ransdorf, který se ze čtvrtého místa díky preferenčním hlasům stal jedním ze skokanů letošních eurovoleb. Doplní jej Kateřina Konečná, jednička kandidátní listiny, a Jiří Maštálka. Za lidovce uspěli Michaela Šojdrová, Pavel Svoboda a Tomáš Zdechovský. ODS vyšle do europarlamentu již potřetí Jana Zahradila, který tak bude mezi europoslanci služebně nejstarším, a rovněž Evžena Tošenovského, jenž také dokázal obhájit svůj mandát. Nováčkem nejen z pohledu osobního, ale i stranického bude předseda Strany svobodných občanů Petr Mach.

Piráti, stejně jako Strana zelených, Okamurův Úsvit a Strana zdravého rozumu sice neuspěli, ale získali více než jedno procento hlasů, proto dosáhli na státní příspěvek a za každý odevzdaný hlas dostanou třicet korun. Piráti však přesto nejsou spokojeni a hodlají u Ústavního soudu napadnout pětiprocentní uzavírací klauzuli, kterou se jim těsně nepodařilo překročit.

Pokud by se současné výsledky přepočítávaly na mandáty v české Poslanecké sněmovně, získalo by hnutí ANO stejně jako TOP 09 43 poslanců, sociální demokraté 37, KSČM 26, lidovci 24, ODS 19 a Svobodní osm europoslanců. Úvahy jsou ale do značné míry bezpředmětné, už proto, že voleb se zúčastnilo třikrát méně voličů nežli vloni na podzim, když se volilo do sněmovny. Hnutí ANO postačilo k volebnímu vítězství necelých čtvrt milionu voličů, konkrétně 244 501.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drsná tečka za Palachem: Po zapálení muže na Václaváku ukázali na média. A přišla odpověď

19:39 Drsná tečka za Palachem: Po zapálení muže na Václaváku ukázali na média. A přišla odpověď

Komunista Jan Klán se rozepsal o příběhu Jana Palacha a dnešní době. Zatímco Palachovi se podle komu…