Jeden čtenářský dotaz a dvě odpovědi jak den a noc. O Janu Palachovi se rozepsali Daniel Herman a Jan Veleba

01.03.2015 7:49

Podporoval Jan Palach komunisty nebo ne? Rozdílné pohledy na tuto otázku podávají ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který hovoří o komunistech jako o nutném zlu tehdejší doby, zatímco Veleba má za to, že student Filozofické fakulty UK, který se upálil, komunisty podporoval. Druhý jmenovaný muž v této souvislosti zaútočil na údajně lživou ČT.

Jeden čtenářský dotaz a dvě odpovědi jak den a noc. O Janu Palachovi se rozepsali Daniel Herman a Jan Veleba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotografie Jana Palacha na jeho hrobu

Když poslanec Vojtěch Adam (KSČM) rozebíral "pravou podstatu" střelby v Uherském Brodě, zmínil i sebeupálení Jana Palacha, o němž mluvil jako o komunistovi. Čtenářce ParlamentníchListů.cz Mirce. C. se to ale poněkud nezdálo. Pochybuje o tom, že byl Palach člověkem podporujícím komunisty, takový výklad považuje za překrucování historie. Chtěla slyšet názor dvou proti sobě stojících politiků. Senátora Jana Veleby (SPO) a ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). Přinášíme jejich odpovědi.

Veleba je přesvědčen, že Palach podporoval komunisty. Aby své tvrzení podpořil, cituje z dopisu, který student Filozofické fakulty UK zanechal, než přistoupil ke svému činu. Hovoří v něm o Československé socialistické republice, jejíž ústava počítala také s vedoucí úlohou KSČ. Takže ano, podporoval reformní komunisty proti těm konzervativním, kteří následně zatáhli zemi do normalizace.

Odpovědi senátora Veleby naleznete zde.

Následně Veleba už po několikáté zostra zúčtoval s Českou televizí. "No a pokud se týká překrucování historie. Ano, komunisté ji překrucovali a upravovali, ale nebuďte naivní, nejsou sami. Moderátorka ČT vloni v září pravila, že 2. světovou válku začal tehdejší SSSR! Politika není černobílá a komunisti nebyli těmi jedinými zlými, bylo to v mnoha případech reciproční," upozornil čtenářku senátor.

Ministr kultury Herman byl při hodnocení Palachových postojů podstatně opatrnější. Palach podle jeho názoru podporoval obrodný proces, ale můžeme jen spekulovat, jak by skončil, kdyby nebyl přerušen invazí vojsk Varšavské smlouvy. KSČ by v tomto procesu sehrála toliko roli "nutného zla", bez něhož nebylo možné v roce 1968 docílit na politické rovině téměř ničeho.

Odpovědi ministra Hermana naleznete také zde.

"Měl jsem možnost před několika lety hovořit o této otázce s dr. Čestmírem Císařem. Řekl mi, že se protagonisté pražského jara chtěli dostat před únor 1948. Domnívám se tedy, že většina populace vítala obrodu společnosti, nikoli komunistické strany, která jako nutné zlo té doby musela být v tomto procesu zapojena," vyjádřil svůj názor ministr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Styděl bych se.“ Babiš totálně zesměšnil Šmardu a Hamáček k tomu má co říct

10:55 „Styděl bych se.“ Babiš totálně zesměšnil Šmardu a Hamáček k tomu má co říct

Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že stojí o to, aby ČSSD změnila kandidáta na ministra kultury.…