Jeden z nejbližších Putinových spojenců vyzval Rusko a Turecko, aby urovnaly vzájemnou roztržku

30.11.2015 11:24

Jeden z nejbližších spojenců Moskvy, kazašský prezident Nursultan Nazarbajev, dnes vyzval Rusko a Turecko, aby společně vyšetřily incident se sestřelením ruského bombardéru Su-24 tureckou stíhačkou F-16 a urovnaly své vztahy. Informovala o tom agentura Reuters.

Jeden z nejbližších Putinových spojenců vyzval Rusko a Turecko, aby urovnaly vzájemnou roztržku
Foto: Svetozár Plesnik
Popisek: Kazachstán-Astana, Ak Orda – Prezidentský palác

„Ať je to jakkoli obtížné, myslím si, že je nutné společně vytvořit (vyšetřovací) komisi, rychle její práci dokončit, stanovit viníky, nazvat a přiznat chyby a obnovit vztahy. K tomu vyzývám naše přátele v Rusku a v Turecku,“ prohlásil Nazarbajev v každoročním poselství k občanům své středoasijské země. Ti jsou podle něj „silně rozhořčeni“ roztržkou mezi Moskvou a Ankarou.

Ankara tvrdí, že ruský bombardér sestřelila až poté, co stroj přeletěl hranice, a po opakované výstraze. Naopak Moskva tvrdí, že letoun byl sestřelen bez varování nad územím Sýrie.

Rusko a Turecko by se měly domluvit

Nazarbajev podle agentury TASS poznamenal, že všechny podrobnosti incidentu nejsou známy, ale je skutečností, že ruský bombardér neletěl bombardovat Turecko. Obě znesvářené země by se tedy měly domluvit a nekazit si vztahy, které zlepšovaly po mnoho let, což teď může přijít vniveč.

Ruský prezident Vladimir Putin označil sestřelení bombardéru za „úder do zad“ a varoval před vážnými důsledky ve vzájemných vztazích. Rusko pak v odvetě vyhlásilo proti Turecku sankce, a to včetně opětovného zavedení víz. Nejcitelněji by Turecko postihl úbytek ruských turistů.

Konflikt Moskvy a Ankary znepokojil i jiné ruské spojence, jak podle stanice BBC ukázala i víkendová schůzka běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka s ázerbájdžánským vůdcem Ilhamem Alijevem; i v tomto případě se hovořilo o možnosti zprostředkování „mírových“ rozhovorů po vzoru minských jednání o urovnání ukrajinského konfliktu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Herečka Geislerová: Budeme zase demonstrovat před ČT!

11:25 Herečka Geislerová: Budeme zase demonstrovat před ČT!

Herečku Aňu Geislerovou rozlítil komentář Martina Fendrycha na serveru Aktuálně.cz věnující se České…