Jen to zaveďte, pane Babiši, vzkazuje český národ ohledně elektronické evidence tržeb

24.05.2016 12:42

Téměř dvě třetiny občanů považují zavedení elektronické evidence tržeb (EET) za pozitivní opatření. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který pro Generální finanční ředitelství zpracovala agentura STEM.

Jen to zaveďte, pane Babiši, vzkazuje český národ ohledně elektronické evidence tržeb
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Anketa

Jste spokojeni s výsledkem prezidentských voleb v Rakousku?

3%
95%
hlasovalo: 14499 lidí

Zavedení EET považuje za pozitivní opatření 63 % českých občanů. Mezi voliči vládních koaličních stran je podpora jednoznačná, a to především u stoupenců ANO a ČSSD. Také mezi sympatizanty ODS a TOP 09 je třetina těch, kteří EET označují za pozitivní opatření.

Oproti loňskému roku se pohled veřejnosti na daňovou morálku obchodníků mírně zlepšil. Téměř polovina veřejnosti nyní považuje daňovou morálku obchodníků, prodejců zboží a služeb v České republice za dobrou. Ovšem i když je tento podíl vyšší o 9 procentních bodů než v roce 2015, stále je v populaci polovina těch, kteří považují daňovou morálku obchodníků za špatnou.

Průzkum ZDE

Dvoutřetinová většina dotázaných občanů (67 %) uvádí, že vyžaduje již dnes vždy nebo většinou při placení běžných nákupů účtenku. Lidé, kteří již dnes vyžadují účtenky, považují jasnou většinou EET za pozitivní opatření.

Naopak mezi těmi, kteří si v současném systému účtenky neberou, převažuje názor, že zavedení elektronických pokladen bude negativním opatřením.

Účtenková loterie bude

Téměř tři čtvrtiny dotázaných občanů (72 %) si myslí, že by slosovatelnost účtenky zvýšila motivaci požadovat při placení účtenku.

Dokonce i mezi lidmi, kteří zatím uvádějí, že nebudou po zavedení elektronické evidence tržeb požadovat při placení běžných nákupů účtenku, je mírně nadpoloviční většina těch, kteří připouštějí, že možnost výhry by zvýšila jejich motivaci účtenku vyžadovat.

Ministerstvo financí skutečně plánuje příští rok spustit v souvislosti s elektronickou evidencí tržeb účtenkovou loterii. Na dnešní tiskové konferenci k evidenci tržeb to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Jeho náměstkyně Alena Schillerová upřesnila, že by úřad loterii chtěl spustit od března 2017. Účtenkové loterie se lidé zpravidla účastní na základě zaslání účtenky nebo údaje povinně uváděného na účtence.

„Příští rok bychom chtěli zavést účtenkovou loterii, lidi o to mají zájem a myslím si, že to může mít úspěch,“ uvedl Babiš. „Hodnotíme parametry pro přijetí herního plánu a plánujeme, že bychom ji spustili k 1. březnu 2017, tedy se spuštěním druhé fáze elektronické evidence tržeb,“ doplnila Schillerová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

22:22 Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

Ředitel odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček se znechucením sleduje, …