Jen víc takových projevů. Petr Žantovský chválí prezidentovo poselství, Zeman se prý předvedl v nejlepší formě

27. 12. 2014 14:29

TÝDEN V MÉDIÍCH Svatoštěpánský projev Miloše Zemana ukázal podle mediálního analytika Petra Žantovského, že prezident je ve formě. Líbilo se mu elegantní kopnutí do Evropské unie i NATO, stejně jako Zemanovo odmítnutí toho, aby ho o morálce učili antichartisté.

Jen víc takových projevů. Petr Žantovský chválí prezidentovo poselství, Zeman se prý předvedl v nejlepší formě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Denní tisk, ilustrační foto
reklama

Anketa

Který člen vlády se v roce 2014 nejvíce osvědčil?

5%
29%
11%
3%
0%
0%
hlasovalo: 18578 lidí

Vánočním poselstvím prezidenta Miloše Zemana začíná Petr Žantovský své pravidelné ohlédnutí za tím nejzajímavějším, co se v uplynulém týdnu ve sdělovacích prostředcích objevilo. „Na svatoštěpánském projevu bylo nejcennější to, že Miloš Zeman ukázal, že je intelektuálně velmi disponovaný, mluvil spatra, měl to vypointované, nic nečetl, bylo to stylisticky a syntakticky velmi pregnantní tak, jak to u něj bývá zvykem. V tomto smyslu ukázal, že je ve formě,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.

Vzhledem k tomu, že v minulosti poznal Miloše Zemana hodně zblízka, tak chápal, co jakým výrokem myslí a komu je jaký vzkaz určen. „Myslím, že každý, kdo o tom trošku víc přemýšlel, to pochopil velmi rychle také, že některé věci, o nichž dopředu ví, že je nemůže vysvětlit jinak, dokázal přehodit tematicky na nějaký situační kontext. Řeknu příklad. Velice chytře obešel Babišův lustrační problém tím, že řekl, že kdyby důsledně dodržoval zvyklost, respektive ten lustrační zákon, tak by vláda nevznikla,“ konstatuje mediální odborník.

Prezident si připomínkou RVHP a Varšavské smlouvy kopl do EU i NATO

Nutně si každý musel domyslet, co by nastalo, kdyby vláda nevznikla. „Byla by vládní krize, nebo nevládní krize, byla by velká tahanice, byl by velký vnitropolitický problém, nebyl by rozpočet a tak dál a tak dál. A Zeman vlastně přehodil tu situaci ze sebe na sociální demokracii, která chtěla – a musela – uzavřít koalici s hnutím ANO. Takhle přehodil tu odpovědnost na někoho objektivního, což je velmi chytrý tah, který Zeman umí používat a uměl to vždy,“ poukazuje Petr Žantovský.

Oceňuje také to, jak se prezident ve svém poselství vyjádřil k zahraniční politice. „Zase velmi podobným stylem, aniž by řekl slovo proti Evropské unii nebo NATO, tak do obou těchto organizací velmi elegantně kopl tím, když říkal, že jako prezident chce být hlavou státu suverénního, chce hájit národní zájmy, aby se nemohlo stát, jak to bývalo za časů RVHP a Varšavské smlouvy, že jsme vazaly nějakých nadnárodních zájmů, které nedokážeme ovlivnit,“ upozorňuje mediální analytik.

V novinách si přečteme, že nás hlava státu vede do Moskvy

Prezident Miloš Zeman sice uváděl příklady z minulosti, ale terčem jeho kritiky byla samozřejmě současná situace. „To bylo velmi elegantní a těžko mu to kdo může vytknout ať už z hlediska rétorického či z hlediska státnického. Z hlediska obsahového samozřejmě bude pro tuto větu v médiích pranýřován, přečteme si v novinách, že nás pan prezident vede do Moskvy a pryč z Bruselu, protože říká tyto věci. Ale on je řekl tak elegantně, že si myslím, že obhájil tu svoji přímou volbu hlavy státu,“ podotýká Petr Žantovský.

Pozastavuje se ale nad zmíněním zákona o prokázání původu majetku, i když o něm Miloš Zeman hovoří už od konce devadesátých let. „Chápu celkem jeho oprávněný zájem na tom, aby se potrestali, vyřešili, vyšetřili, pojmenovali a označili viníci různých hospodářsko-kriminálních deliktů z minulosti. Ale pan prezident si neuvědomuje jednu vážnou okolnost té své snahy, a to je retroaktivita, kterou ten návrh s sebou nese. Ve chvíli, kdy prolomí princip chronologie v zákoně, tak se dostane do situace, kdy bude čelit milionu návrhů na retroaktivní postihování rozmanitých jiných věcí v minulosti,“ očekává mediální odborník.

Miloš Zeman nepřijímá, aby ho bývalí antichartisté dnes učili morálce

Tím by se podle něj spustila opravdová lavina, která by uškodila jak prezidentovi samotnému, tak všem jeho dobrým úmyslům. „Zákon o prokázání původu majetku je sporný z mnoha důvodů, ale minimálně z důvodu retroaktivity by neměl nikdy vstoupit v platnost, tak nevím, proč to pan prezident pořád říká. Možná proto, že je to jeho utkvělá představa jako jiná, v zásadě oprávněná, že ekonomika se posiluje investicemi, investičními pobídkami, což je keynesiánská teze. Tak on má několik svých utkvělých tezí, které opakuje v průběhu let. Tohle je jedna z nich, ale ta, si myslím, je velmi škodlivá,“ míní Petr Žantovský.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Mnohem více důvodů však našel ke chvále. „Líbilo se mi, jakým způsobem velice srozumitelně zmínil svoji cestu do Číny, stejně jako svůj postoj k Pussy Riot, aniž by je jmenoval. A moc se mi líbilo takové drobné nakopnutí všech těch pozdních hrdinů, těch maršálů po bitvě, když říkal, že nepřijímá, aby ho bývalí antichartisté dnes učili morálce a stavěli se, že byli bojovníci proti komunismu pětadvacet let poté. To je velice racionální postoj a celkově se mi ten projev líbil. Jen se trošku bojím o prezidentovo zdraví a přál bych mu, abychom takových projevů od něj slyšeli ještě víc,“ poznamenává mediální analytik.

Analytik přemítá, co je veřejnoprávního na Karlu Gottovi a Lucii Bílé

Během vánočních svátků se také zaměřil na to, co nám v tomto čase servíruje Česká televize na svých dvou hlavních programech ČT1 a ČT2. „A musím říct, že jsem tedy padl poněkud na záda. Na Štědrý den jsme na ČT2 ve dvacet hodin za naše veřejnoprávní peníze mohli být účastni koncertu Karla Gotta, nevím proč. Tentýž večer o něco později jsme byli na tomtéž programu účastni koncertu Lucie Bílé, nevím proč. Přemítám, co je na popových hvězdách Karlu Gottovi a Lucii Bílé veřejnoprávního,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Připomíná, že podle zákona o České televizi, je posláním veřejnoprávního média mimo jiné poskytovat ověřené a vyvážené informace pro svobodné vytváření názorů, rozvíjet kulturní identitu českého národa i národnostních a etnických menšin v České republice. „Nevím, co na těchto dvou lidech splňuje ona ustanovení zákona, že má poskytovat služby v oblasti zpravodajství, v oblasti uspokojování potřeb etnických, náboženských, sexuálních a jiných minorit. Tak přemítám, kam se do toho vejde Karel Gott a Lucie Bílá a nějak mě to nenapadá,“ přiznává mediální odborník.

Platíme ten nejhorší komerční brak, který už nechce ani singapurská televize

Za naprosto neuvěřitelnou věc pak považuje to, že v programu ČT1, tedy vlajkové lodi České televize, spatřil ve čtvrtek i v pátek večer, v podstatě v prime-timu kolem půl desáté, filmy Angelika, markýza andělů a Báječná Angelika. „Tak to už ztrácím slova. Nevím, proč si máme z koncesionářských poplatků, respektive sekundárních daní, platit ten nejhorší komerční brak, který už nechce ani singapurská televize, a máme jím být krmeni o nejdůležitějších křesťanských svátcích. Nenapadá mě odpověď. Měli by se nad tím pánové v České televizi asi zamyslet a pro příště nás ušetřit těchto úžasných diváckých zážitků,“ doporučuje Petr Žantovský.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

4 % pro SPD. Cože?! Okamura: Pozadí průzkumu. Bakala a další jméno

9:01 4 % pro SPD. Cože?! Okamura: Pozadí průzkumu. Bakala a další jméno

Blíží se krajské volby a pohotovost mají nejen strany a média, ale také agentury, zkoumající veřejné…