Ještě větší průšvih, než se čekalo? Babišova ministryně Malá a Putin. Ano, Putin

2. 7. 2018 11:15

Co může být pro novou ministryni spravedlnosti horšího než opsaní králíci? Putinovi králíci! Na povrch vycházejí nové informace o původu univerzity, kterou Taťána Malá vystudovala. Pro denikreferendum.cz je odhaluje Ivan Štampach, vysokoškolský pedagog a teolog.

Ještě větší průšvih, než se čekalo? Babišova ministryně Malá a Putin. Ano, Putin
Foto: psp.cz
Popisek: Taťána Malá (ANO)

Článek se opírá o svědectví Petra Pitharta. Z veřejně dostupných zdrojů se lze dozvědět, že kvestorem, tedy ekonomickým vedoucím této soukromé vysoké školy univerzitního typu, je Alexandr Ključnikov. Školu se sídlem v Bratislavě založili ruští podnikatelé Alexandr Somov a Vasilij Lipitskij. Spolu s nimi ji zakládal Jan Čarnogurský.

Anketa

Doporučujete ÚV KSČM doporučit poslancům KSČM toleranci vlády Andreje Babiše?

hlasovalo: 10335 lidí

Čarnogurský je figura sama o sobě. Je otevřeným kritikem liberálních a demokratických principů. Již v československém disentu v osmdesátých letech bylo znatelné napětí mezi jeho liberální složkou a jeho slovenskou klerikální variantou, ve které byl Čarnogurský. Je předsedou Slovensko-ruské společnosti založené roku 2006.

V roce 2016 vstoupil do řádu sv. Jiří a na svém profilu na Facebooku pak postoval foto v řádovém oděvu.

Pithart ve svém vystoupení reprodukoval osobní rozhovor s Čarnogurským, který mu, jak uvádí, měl výslovně říct, že peníze na vznik útvaru původně zvaného Bratislavská vysoká škola práva jsou peníze od Putina. Čarnogurský neměl důvod to tajit, protože je Putinovým veřejným obdivovatelem a odpůrcem sankcí, které vyhlásila vůči Rusku Evropská unie.

A tato soukromá vysoká škola neučí pouze právo, svou působnost rozšířila i na masmédia. I přejmenování na Panevropskou univerzitu se Štampachovi zdá podezřelé. Předsedou tohoto hnutí totiž býval Otto Habsburský a po odchodu liberální části (která se přejmenovala na Evropské hnutí) je hnutí považováno za krajně pravicové. V Čechách má kromě Taťány Malé vazbu na Panevropskou univerzitu například politolog a poradce KDU-ČSL Rudolf Kučera, a dokonce i předseda ODS Petr Fiala, píše Štampach.

Vzniká tak podezření, čí zájmy bude Taťána Malá na ministerstvu hájit, i když většina médií předpokládá, že to budou zájmy Babišovy. Štampach připouští, že na univerzitě klidně mohou být odborníci a škola může dosahovat uznaných výsledků, pokud jde o vědeckou činnost, ale dodává: „Její financování a její směrodatná zahraniční vazba, pokud jde o kvalifikaci člena vlády, však vzbuzuje vážné pochybnosti.“

Malá vystudovala na pražské pobočce a brání se, že práci napsala řádně, že práce prošla kontrolami a hodnoceními a byla uznána. Pouze připouští, že mohla opomenout v některém případě uvést zdroj. Tato aféra se s ní pravděpodobně ještě chvíli potáhne.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Havel: Měl jsem Klause vyhodit.“ Bombastické svědectví, co prý řekl exprezident

12:11 „Havel: Měl jsem Klause vyhodit.“ Bombastické svědectví, co prý řekl exprezident

Na ČRo Plus v pořadu, do kterého byli pozvaní i další komentátoři, hovořila o Václavu Havlovi noviná…