Jestli se zveřejní plat náměstků a poradců, rozhodnou ministři

7. 9. 2011 15:01

Zda se zveřejní informace o platech poradců a náměstků na státních úřadech, budou rozhodovat jejich nadřízení. Řídit se pak budou například výší těchto částek. Dohodl se na tom Úřad pro ochranu osobních údajů a ministerstvo vnitra.

Jestli se zveřejní plat náměstků a poradců, rozhodnou ministři
reklama
Podle metodického doporučení by se na vyžádání měly zveřejňovat platy veřejných funkcionářů, například ministrů. O jejich poradcích a náměstcích ale budou rozhodovat právě oni, zda je zveřejní, povinnost to pro ně nebude.

V druhé kategorii za ministry jsou další vysoce postavení úředníci nakládající s veřejnými prostředky. "V jejich případě je potřebné provádět test proporcionality," řekl Igor Němec, šéf Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), který se na zásadách shodl a ministerstvem vnitra. Pokud takový člověk bude rozhodovat o operacích nad 250 000 korun, pak bude muset úřad vydat informace o jeho platu.

Související: Jak si žijí úředníci na ministerstvech: Až 263 tisíc měsíčně

Rozhodující také bude, zda takový člověk řeší případy ve správním řízení, s výjimkou blokového, nebo se podílí na vedení trestního stíhání. "Pokud ale taková rozhodnutí nečiní, tak se dává přednost ochraně osobních údajů," dodává Němec.

U poradců a náměstků na ministerstvech, kteří mají velký vliv, ale přímo nerozhodují, bude podle Němce na ministrech jako jejich šéfech zvážit, zda zasáhnout do jejich soukromí. "V případě, že nebude žadatel o údaje spokojen, musí rozhodnout soud," uvedl.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

11:54 Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do 11. května a podrobn…