Jestli zavřete hranice, budou umírat lidé. A to je porušování lidských práv, takže se o vás začneme zajímat, hrozí Evropě lidskoprávní neziskovky

17.11.2015 5:41 odp.

Organizace Amnesty International žádá po pátečních útocích v Paříži, aby státy Evropské unie nepropadly touze blokovat externí hranice EU, protože tím způsobí obrovské porušování lidských práv. Bezpečnost Evropy to prý nezvýší a proud uprchlíků nezastaví.

Jestli zavřete hranice, budou umírat lidé. A to je porušování lidských práv, takže se o vás začneme zajímat, hrozí Evropě lidskoprávní neziskovky
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

Amnesty International vidí řešení ve vytvoření organizované a bezpečné legální cesty do Evropy. Podle ní by férové, efektivní a přísné prověřování splnilo potřeby uprchlíků, ale také by identifikovalo případné bezpečnostní hrozby.

Zpráva Strach a ploty: Jak Evropa brání příchodu uprchlíků (Fear and Fences: Europe’s approach to keeping refugees at bay) prý ukazuje, jak pokusy uzavřít Evropu ploty a využívat sousední země, například Turecko a Maroko, jako strážní země prý brání uprchlíkům v získání azylu, vystavuje je to týrání a jen je to nutí vydávat se na nebezpečnou cestu přes moře. Stavění plotů v Evropě údajně podle Amnesty International vede jen k hrubšímu porušování lidských práv.

K porušování lidských práv pak podle organizace dochází především na řecké, bulharské a španělské hranici. Tyto státy, jak vyplývá ze zprávy, porušují mezinárodní právo, protože brání uprchlíkům v příchodu do svých zemí a neumožňují jim zažádat o azyl. Při zatlačování uprchlíků zpět přes hranice údajně dochází k brutálnímu porušování lidských práv.

 Zprávy Amnesty International a Human Rights Watch v angličtině si můžete přečíst ZDE a ZDE.

K podobnému závěru dospěla ve zprávě Evropská uprchlická krize: Agenda pro jednání (Europe’s Refugee Crisis: An Agenda for Action) organizace Human Rights Watch. I ta popisuje údajné selhání evropských vlád v otázce lidských práv a zdůrazňuje, že podle ní evropské vlády musí omezit potřebu nebezpečných cest přes moře a musejí naopak řešit krizi na evropských hranicích. Prý je nutné napravit rozbitý azylový systém EU a zajistit spolupráci EU s jinými zeměmi, tak, aby se zlepšila ochrana uprchlíků a respektování jejich lidských práv.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jzd

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

18:20 „Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

Někdejší elitní policista Robert Šlachta, který se proslavil především policejním zásahem na Úřadu v…