Jihomoravský kraj chce koupit akcie Technologického parku

22.02.2019 19:59

Jihomoravský kraj plánuje, že zhruba za 21,5 milionu eur (asi 551 mil. Kč) koupí polovinu akcií Technologického parku. Záměr kritizuje Regionální hospodářská komora Brno. Podle jejího prezidenta Ladislava Chodáka zde funguje klasický realitní byznys, tedy pronájem kanceláří firmám, a do něj se nemá míchat veřejný sektor. O akciový podíl měla původně zájem brněnská realitní společnost Trikaya. Naopak náměstek hejtmana Jan Vitula (TOP 09) nákup hájí tím, že část firem v parku má i vývoj a rozvojové plochy můžou sloužit pro firmy, které se rozvíjejí v Jihomoravském inovačním centru. Chodák s Vitulou prezentovali své postoje dnes na tiskové konferenci.

Jihomoravský kraj chce koupit akcie Technologického parku
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Majitelem poloviny akcií je od počátku Brno, druhá polovina patří britské firmě P&O, která je chce delší dobu prodat. Technologický park existuje téměř dvě desetiletí na severu Brna a firmy zde mají k dispozici 60.000 metrů čtverečních kanceláří. Dalších 60.000 metrů je zde možné postavit a dalších 60.000 metrů má podle územního plánu sloužit k výstavbě bydlení. „Od původní výstavby se zde nepodařilo nic dalšího postavit, protože spolupráce soukromého a veřejného sektoru je složitá. Myslíme si, že ideální by bylo, aby park vlastnil pouze jeden sektor, nejlépe soukromý. Ten umí spravovat majetek vždy lépe než veřejný, i když situace se výrazně zlepšila,“ řekl Chodák.

Komora se snaží lobbovat za to, aby kraj akcie nekoupil, hodlá hájit zájmy svých členů, v konkrétním případě právě firmy Trikaya. Tato společnost v první polovině loňského roku jednala s P&O, do konce července se však nedomluvily. Pak začalo jednání s krajem.

Mezi nejvýznamnější firmy v parku patří IBM, Zebra či Red Hat. Motivace kraje podle Vituly spočívá v tom, že zatímco soukromý investor by hleděl primárně na aktuální zisk, kraj má dlouhodobější, ale také ziskovou strategii. „Vedle parku je Jihomoravské inovační centrum a řada úspěšně se rozvíjejících firem bude hledat nové prostory a nechtějí z areálu odcházet. Navíc řada lidí přechází mezi firmami, spolupracuje na vývoji, okolo jsou fakulty Vysokého učení technického. Jsme přesvědčeni a máme to spočítané, že se investice vrátí,“ řekl Vitula.

Zda nakonec kraj akcie koupí, záleží na zastupitelstvu. Vitula vyjednává politickou podporu. V pondělí dostanou radní harmonogram, který má vést k hlasování zastupitelů o koupi na konci dubna. Veškeré dokumenty chce mít vedení kraje k dispozici do poloviny března a do konce března by měly být definitivní i podmínky úvěru u banky.

Vitula řekl, že nyní má na účtech, případně v jiné podobě, Technologický park přes 570 milionů korun nerozděleného zisku a loňský zisk po zdanění činil 60 milionů. „Kupovali bychom akcie ziskové firmy,“ uvedl.

Chodák zpochybnil, že kraj dokáže úvěry splatit vzhledem k tomu, že si budovy žádají nákladné rekonstrukce, aby v nich nájemci zůstali. Vitula však uvedl, že po debatách s firmami lze očekávat náklady na rekonstrukce maximálně kolem 100 milionů korun.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Ministr Petříček se natočil, jak hovoří s obrázkem Václava Havla

21:16 VIDEO Ministr Petříček se natočil, jak hovoří s obrázkem Václava Havla

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) využil možnosti posadit se do automobilu VW Golf Václava Hav…