Jiný pohled na maďarské volby: Kdyby vládu sestavovala opozice, bylo by to mimořádně nevábné

13.04.2018 17:03

Šéfredaktor Lidových novin István Léko se ve svém dnešním komentáři pozastavil nad smutným jevem, jenž provází výsledky voleb v Maďarsku a kterým je silná nenávist vůči odlišnému názoru či přesvědčení. Souvisí s tím například nedávné vyjádření katolického liberála a pedagoga Univerzity Karlovy Martina C. Putny, podle kterého opět vyhráli maďarské volby lháři a grázlové. „Nechápu tu nenávist. Má o politické situaci v Maďarsku povrchní znalosti a vykřikuje nad touto zemí zničující ortel,“ kroutil nad jeho slovy hlavou Léko.

Jiný pohled na maďarské volby: Kdyby vládu sestavovala opozice, bylo by to mimořádně nevábné
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Katolický liberál a pedagog Univerzity Karlovy Martin C. Putna také uvedl, že skuteční maďarští vlastenci prožívají hlubokou bolest. Co jej však vedlo k tomu, aby tak hrubě pozurážel koalici strany Fidesz a křesťanských demokratů, která už potřetí získala ve volbách parlamentní většinu? Šefredaktor LN István Léko nechápe. „Nerozumím zejména té živočišné nenávisti. Martin C. Putna má o politické situaci v Maďarsku povrchní znalosti a vykřikuje nad touto zemí zničující ortel,“ dodal.

Léko nezapomněl také připomenout, že liberálně-levicový mainstream samozřejmě také čekal Orbánovu porážku. „V pokrokových kruzích se cení, když tohoto politika označíte za diktátora, nácka, nebo komunistu,“ řekl a dodal, že na Facebooku nebo Twitteru za takový názor získáte spoustu lajků a rázem je z vás Někdo.

Dlouhé týdny před volbami prý z opozičních médií zaznívalo, že v případě vysoké volební účasti Orbán jistě padne. Ale nestalo se tak a zase rozhodla většina. Orbán navíc dostal hlasů více než kdy dříve. „Nepochopil jsem, proč si opoziční strany myslely, že když o ně nikdo nestojí při šedesátiprocentní účasti, proč by o ně stáli, když k urnám přijde sedmdesát procent lidí,“ divil se Léko a dodal, že hned po zveřejnění výsledku kritici opět označovali Orbána za diktátora a Viktátora. „V případě Orbána po osmi letech u moci šlo pozorovat výrazné autoritářské postoje a kroky; dělá a říká mnoho věcí, ale zdaleka nejde říci, že by byl diktátor,“ trvá si na svém komentátor.

Maďarská opozice je navíc podle Léka tak neuveřitelně roztříštěná, že jen těžko by z ní mohla vzniknout fungující vláda ve prospěch Maďarska. „Může to někdo myslet vážně? Druhá nejsilnější strana, Jobbik, je nacionalistická, protiromská a brutálně antisemitská. Na levé straně jsou dvě malé formace vytvořené po rozpadu komunistické strany. A nakonec tu máme malou liberálně-zelenou stranu LMP s osmi poslanci,“ upřesnil.

„Ti, kteří po volbách urážejí vítěznou sílu vedenou Orbánem, by měli maďarské voliče spíše pochválit, že nehlasovali pro hororový scénář, tedy pro vládní koalici hnědo-rudo-zeleného chaosu,“ uzavřel Léko s tím, že když se některým Orbánovým kritikům tato šílená vize opravdu líbila, měli by logicky podpořit i právě vznikající a neméně hororovou českou vládní koalici mezi hnutím ANO, SPD a KSČM.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už neočkujte.“ Zoufalství a mlčení po propadu porodnosti. Už nelze přehlížet

19:36 „Už neočkujte.“ Zoufalství a mlčení po propadu porodnosti. Už nelze přehlížet

Dva roky po sobě poklesl v Česku počet narozených dětí přibližně o deset tisíc, což činí úbytek zhru…