Jiří Kajínek: Budu volit Zemana. A můj vstup do politiky?

21.09.2017 12:00

REPORTÁŽ, VIDEO, FOTO UVNITŘ Jiří Kajínek, bývalý vězeň odsouzený na doživotí, kterému prezident Miloš Zeman udělil milost, podepisoval ve středu 20. září v prostorách knihkupectví Dobrovský na Václavském náměstí v Praze svou knižní prvotinu Můj život bez mříží. Účast médií i Kajínkových obdivovatelů byla značná. Kvůli uspořádání Kajínkovy autogramiády přitom čelilo knihkupectví Dobrovský nenávistným komentářům na sociálních sítích. ParlamentníListy.cz byly na místě a celou situaci detailně zmapovaly. Došlo i na krátký rozhovor s Kajínkem, ve kterém na sebe leccos prozradil. I o tom, jak dostává nabídky, které ho přesvědčují ke vstupu do politiky.

Jiří Kajínek: Budu volit Zemana. A můj vstup do politiky?
Foto: Vít Hassan
Popisek: Autogramiáda Jiřího Kajínka
reklama

Fronta na podpis bývalého odsouzence z Mírova a nově i spisovatele Jiřího Kajínka nebrala konce a zdálo se, že spíše kontinuálně přibývala. Mezitím Jiří Kajínek hbitě podepisoval a pózoval nastaveným fotoaparátům. Zájemci se s ním mohli i vyfotit či udělat snímek populárního typu selfie.

Na úvod akce vystoupil ředitel vydavatelství Autreo Jan Eisler, které Kajínkovu knihu vydalo. Ten zmínil to, proč se akce vůbec pořádá, a sice, že je příležitostí, aby se autor Kajínek setkal se svými čtenáři, fanoušky a obdivovateli. Eisler rovněž zmínil i některé kritické reakce, které autogramiáda vzbudila na sociálních sítích. Ty podle něj mířily i na prezidenta, jak uvedl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz později, Miloše Zemana, který dal usvědčenému Kajínkovi milost.

Posléze vystoupil Kajínek, pozdravil fanoušky a rovněž oznámil, že pracuje na dalším projektu týkajícího se objasnění jeho minulosti, jehož obsah ale zatím nehodlá prozrazovat, a to ani novinářům. „Dozvíte se to velice brzy,“ dodal posléze. Zmínil, že v knize Můj život bez mříží se vyskytují osoby, jejichž jména byla záměrně změněna. „Tak se to dělá, aby se lidé nechtěli soudit,“ uvedl. Nicméně v Kajínkově další knize prý už skutečná jména související s jeho vlastní kauzou budou, a to například včetně skutečných identit do věci zapojených státních zástupců. Kajínek se podle svých slov snaží očistit.  

Anketa

Je dobře, že je Jiří Kajínek na svobodě?

85%
15%
hlasovalo: 3354 lidí

„Zdá se mi jako dobrej člověk, Jiří Kajínek, a myslím si, že je to jinak, než jak se to vyšetřilo,“ sdělil ParlamentnímListům.cz jeden z Kajínkových obdivovatelů, třicetiletý řidič tramvaje, který se představil jako Jindřich. „Myslím, že Zeman nepustil Kajínka, aby vyhrál volby, ale nemohl se na to dívat, jelikož viděl, že je to špatně vyšetřený, jak říkal pan Rychetský dřív a ještě ty páni předtím,“ dodal. „Nevím, myslím, že je to na 50 procent, jestli je Kajínek skutečně nevinný, nebo ne. Docela Kajínkovi fandím. Líbí se mi ta jeho odvaha a vystupování. Odvážnej člověk je to,“ sdělila Kajínkova obdivovatelka, 65letá důchodkyně Jana, původním povoláním úřednice.

Fanoušci svému idolu věří

Nadšení neskrývala ani další respondentka ParlamentníchListů.cz, třiapadesátiletá administrativní pracovnice Magda. „Přišla jsem se podívat na pana Kajínka. Jsem jeho velká obdivovatelka. Splnil se mi sen. Vyfotila jsem se s ním. Díky prezidentu Zemanovi, ten jedinej ho dokázal takhle omilostnit a dát mu příležitost se očistit. Samozřejmě, že soudy a policie selhaly. Věřím tomu, že tam byl neprávem, že ho tam zametli,“ dodala.

Fotogalerie: - Autogramiáda Jiřího Kajínka

Jiří Kajínek rozdával podpisy v pražském knihkupec...
Autogramiáda Jiřího Kajínka
Autogramiáda Jiřího Kajínka
Autogramiáda Jiřího Kajínka
Autogramiáda Jiřího Kajínka
Autogramiáda Jiřího Kajínka

„Většina lidí, co sem přišla, jsou fanoušci. I já jsem fanoušek,“ sdělil ParlamentnímListům.cz pětatřicetiletý moderátor na volné noze Dan. „Nemůžu říct nic na sto procent, ale věřím tomu, že to Jiří Kajínek neudělal,“ dodal. „Nemyslím si, že je jedinej. Myslím si, že budou i někteří další lidé, co sedí za něco, co neudělali. Kajínek je takovej upřímnej. Samozřejmě není svatej, taky měl nějaký ty krádeže. On sám o sobě neříká, že by byl svatej,“ hájil Kajínka.

„Velice pana Kajínka obdivuji. Je to výjimečnej člověk za to, co dokázal. To by asi málokdo vydržel. Jednak tedy ten útěk z nejvíc střeženýho vězení, tak to prostě si myslím, že nikdo nedokázal,“ sdělila ParlamentnímListům.cz další Kajínkova obdivovatelka, pětačtyřicetiletá pracovnice v administrativě, která se představila jako Lenka. Podle Lenky nejen svým útěkem z Mírova Kajínek dokázal nemožné. „On na sobě pracoval i v těch hroznejch podmínkách, ve kterých prostě žil. A také to, že to vůbec vydržel, to psychické trápení. On věřil v zázrak a ten zázrak se stal,“ dodala. „Myslím si, že to nebyla čistá hra a nejsem jediná. Myslím, že to byla vysoká politika,“ upřesnila, proč se domnívá, že Kajínek vraždy, za které seděl téměř dvě desítky let, nespáchal. 

Kajínek: Ambice, abych šel do politiky, nemám

ParlamentníListy.cz měly během akce příležitost s Jiřím Kajínkem krátce pohovořit. „To, na čem nyní pracuji, se lidé brzy dovědí,“ zmínil Kajínek svůj nový projekt, který zatím nechce odtajnit. Akce se podle Kajínka vydařila. Co se týče blížících se voleb, odmítl Jiří Kajínek ty parlamentní komentovat. V těch prezidentských má ale jasno. Volit hodlá Miloše Zemana. „To je snad samozřejmé, proč. Miloš Zeman mi udělil milost a byl jediný, kdo to dokázal. Václav Klaus na to neměl odvahu. Václav Havel na to neměl odvahu. Jiří Kajínek zmínil také to, že jej někteří lidé přesvědčují přímo ke vstupu do politiky. „Zatím ale nic takového nezvažuji. Není na to teď vhodná doba. Mám různé nabídky, ale nebudu se k tomu vyjadřovat. Takové ambice ale nemám,“ upřesnil.    

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jonáš Kříž
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

21:36 To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

Prezident České stomatologické komory a nově také člen krizového štábu Roman Šmucler volá po uvolněn…