Jiří Padevět: Většině Čechů stačí slib levnějšího piva a levnějšího holiče či kadeřníka

18.07.2018 12:31

Svobodu? Ne, raději slevu. Taková se zdá česká společnost spisovateli Jiřímu Padevětovi. V novém rozhovoru pro Forum24 se dotkl současných témat politiky jako návrat komunistů k moci, spolupráce s StB a netečnosti českého obyvatelstva. Situace v Čechách mu připomíná osmdesátá léta.

Jiří Padevět: Většině Čechů stačí slib levnějšího piva a levnějšího holiče či kadeřníka
Foto: ČT
Popisek: Jiří Padevět

Podle Padevěta musí z dnešní politické situace kroutit hlavou každý soudný člověk. Pokud tedy nepropadl populismu, což se podle volebních preferencí nedá říci o všech, myslí si spisovatel. Svůj dojem vyjádřil prozaicky: „Naposledy (jsem takové pocity) asi měl, když jsem někdy začátkem osmdesátých let stál v samoobsluze, na zemi páchlo včerejší mléko z roztrženého plastového pytlíku a z regálu se na mne šklebily rezavé plechovky džusu z kubánských pomerančů.“

Anketa

Zaslouží si prezident Zeman plat 250 tisíc Kč měsíčně bez náhrad?

86%
14%
hlasovalo: 8569 lidí

Vrátit se do minulosti podle Padevěta nejde, ale celá situace prý připomíná právě osmdesátá léta. Prý ještě chybí, aby někdo začal kontrolovat texty kapel a co má stát v knihách. „Ale tohle všechno, kontrola a ničení kultury, jde vlastně zařídit přes peníze, ani nepotřebujete komunistickou komisi,“ otáčí Padevět. Vláda Andreje Babiše je pro něj „bizarní vláda komunistů a bývalých komunistů v novém saku od dobrého krejčího“. A je to hlavně vláda slibu. Slibu, který má zajistit alespoň jedno volební období, myslí si spisovatel a knihkupec.

Dále se spisovatel věnoval tématu spolupráce s StB. Zmínil důvody, z jakých se lidé spolupracovníky stávali, jako například strach, lásku k udávání a pak samozřejmě vlastní prospěch. „Strašákem by konfidentství mělo být především pro dotyčnou osobu. Podle mého názoru nemají takoví lidé, zvláště pokud neprojevili žádnou sebereflexi, ve veřejných funkcích a státní správě co pohledávat,“ odsoudil takové lidi Padevět.

Že by se chystala změna režimu, to se spisovateli nezdá, nicméně tvrdí, že je zde snaha moc koncentrovat a ovládat silová ministerstva. Prý ale hlavně záleží na tom, co si nechá líbit většina společnosti. Ale podle Padevěta to zatím vypadá: „Že většině stačí slib levnějšího piva a levnějšího holiče či kadeřníka. Možná už žijeme v době, kdy má slovo sleva větší sílu než slovo svoboda. Třeba tuhle éru někdo jednou nazve ‚demokracie se slevou‘.“

Jak se zapíše vláda a její činitelé do historie, to Jiří Padevět neví, prý není ani politolog, ani věštec či prognostik. Ale říká, že v minulosti bylo mnoho vládců, kteří si připadali všemocní, a nakonec skončili jako pouhá stránka v učebnici dějepisu. A samozřejmě to také bude záležet na tom, kdo a v jakém období bude psát jejich monografii.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…