Jiří Pehe, aniž to tuší, uznal odtržení Krymu. Jan Schneider tleská

8. 10. 2017 11:44

Analytik Jan Schneider zatleskal Jiřímu Pehemu. Tento politolog prý na příkladu Katalánska ukázal, že bylo legitimní odtržení Krymu od Ukrajiny a stejně tak bude legitimní v Česku hlasovat o členství České republiky v NATO.

Jiří Pehe, aniž to tuší, uznal odtržení Krymu. Jan Schneider tleská
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bezpečnostní analytik Jan Schneider
reklama

Politolog Jiří Pehe se zamyslel nad situací ve španělském Katalánsku. Konstatoval, že požadavek Katalánců na referendum o samostatnosti sice podle španělské ústavy není legální, ale to nic nemění na tom, že je katalánský požadavek legitimní a lze o něm hlasovat v referendu. Analytik Jan Schneider za tuto úvahu politologovi zatleskal a podotkl, že přesně k tomu došlo na ukrajinském Krymu, takže Pehe vlastně hájí připojení ukrajinského Krymu k Ruské federaci. Analytik považuje za přínosné, že to konečně uznal i politolog hlavního proudu.

Jenže Schneider neskončil zdaleka jen u Krymu.

„Plně souhlasím, že je legitimní vyjadřovat svou vůli v referendech, řešících kromě práva na sebeurčení a členství v EU i členství v NATO! Platí totiž stará zásada, že je třeba periodicky přezkušovat samy základy všeho, na čem stojíme a na čem stavíme a kam směřujeme. To je jeden ze základních pilířů evropské civilizace – a je legitimní i tento pilíř periodicky přezkušovat, což nesmí být legálně omezeno. A když je někde činěn takový pokus, stupňuje se tlak tak dlouho, až to nedopadne pro nikoho dobře, protože, jak pravil Vladimir Bukovský, revoluce zdvihá kal ode dna. Nám o tom ať někdo povídá, že,“ napsal v komentáři pro První zprávy.cz Schneider.

Celý komentář naleznete zde.

Pokud Evropská unie uzná, že je legitimní pořádat referenda o různých otázkách, bude to prý demokratický posun kupředu. Jen je škoda, že se tyto posuny odehrávají pod brutálními údery policejních obušků. Schneider naráží na zásah policejních těžkooděnců proti lidem, kteří se v Katalánsku chtěli referenda zúčastnit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…