Jiří Rusnok, budoucí guvernér: Všude kolem byly investice z Číny. A my jsme jen vyvěšovali vlajky a řešili problémy lidstva, což nám nejde

21. 4. 2016 9:40

„Nedělejme si iluze, že někdo dokáže výrazně snížit důchody a sociální dávky. Současná vláda ale aspoň neškodí růstu,“ řekl v dnešním rozhovoru MF Dnes člen bankovní rady České národní banky Jiří Rusnok. Zároveň také podotkl, že stát je v pasti: Nižší daně totiž nezaplatí vysoké důchody.

Jiří Rusnok, budoucí guvernér: Všude kolem byly investice z Číny. A my jsme jen vyvěšovali vlajky a řešili problémy lidstva, což nám nejde
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Jiří Rusnok v Mostě
reklama

„Český růst stojí hlavně na tom, jak roste domácí spotřeba, a ta se zvedá hodně. Loni významně pomohly také investice. U nich letos předpokládáme výkyv – veřejné investice, které byly spojené s dočerpáváním evropských fondů, budou slabší. Na export pochopitelně nesmíme zapomínat, pro takovou ekonomiku, jako jsme my, je důležitý, ale ne rozhodující,“ poznamenal Rusnok. Ten zároveň uvedl, že rostoucí spotřeba domácností souvisí s tím, že se zvyšují pracovní příjmy Čechů.

„Mzdy rostou po dlouhé době, předtím pět let moc nestoupaly. A budou pravděpodobně vzhledem k situaci na trhu práce růst ještě rychleji – firmy nemohou sehnat lidi. Rostou kolem čtyř procent. A kdyby rostly pětiprocentním tempem, nedivil bych se tomu,“ myslí si Rusnok.

Následně se vyjádřil také k daním. „Všichni chtějí slyšet, že daně by se měly snížit – nebo alespoň nezvyšovat. Každý chce mít nejlépe nulové daně, zejména majetkové. Žijeme tady v iluzi, jak máme všechno zdaněno moc a že na další zdanění už nelze pomýšlet. Ale nikdo nechce slyšet o tom, že země stárne. A že bude mít větší výdaje na zdravotnictví, sociální péči, důchody,“ uvedl. 

Rusnok také vidí velký význam v návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Podle jeho názoru jsme totiž dohnali to, co jsme zanedbali. „V ostatních zemích střední Evropy už byly čínské investice dávno vidět, v Maďarsku nejvíc, částečně v Polsku. Předtím jsme jen vyvěšovali tibetské vlajky a řešili globální problémy lidstva, což nám evidentně moc nejde, a nemohli jsme očekávat nějakou vstřícnost z oficiálních míst,“ podotkl s tím, že bez Číny bychom se neobešli. 

Závěrem rozhovoru řekl také svůj pohled na přijetí eura v Česku. „Pro euro tu není politická vůle. Nemá ani podporu obyvatelstva, takže je to jen teoretické cvičení. Není to aktuální záležitost,“ řekl s tím, že s vlastní měnou žijeme slušně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní

22:04 Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní

Politická strana Svobodní spílá vládě za přijímání drastických opatření a podporuje demonstranty z n…