Jiří Strach o filmech, na které nikdo nechodí. A vytkl Čechům: Odmítli jste Boha, hádáte se

07.03.2019 9:30

V Prostoru X se s Čestmírem Strakatým sešel režisér Jiří Strach známý svou pohádkou Anděl Páně a jako filmový Lotrando. Hovořil o nálepkování a katolické církvi. Češi prý dokáží být přívětivý a tolerantní, ale málokdy se jim chce. Prý by rád natočil film o faráři křivě obviněném ze zneužívání dětí. A co nemá rád je intelektuální pýcha: „Že my máme kritické myšlení a vy ho nemáte. Máme vzdělání a vy ho nemáte. My jsme lepší, protože máme několik titulů a tak dál.“

Jiří Strach o filmech, na které nikdo nechodí. A vytkl Čechům: Odmítli jste Boha, hádáte se
Foto: Repro Youtube
Popisek: Režisér Jiří Strach

Strakatý začal Strachovým citátem, že to s českým národem není tak špatné. Strach to vysvětlil tak, že když Anděl Páně, pohádka s katolickými motivy, dokáže přitáhnout takové množství diváků každé Vánoce i v tradičně antikatolickém Česku, tak je to určitý signál. „Český národ dokáže být tolerantní, když chce, a dokáže být přátelský, když chce. Bohužel se to českému národu málokdy chce,“ upřesnil Strach. Když se po světě rozhlédne, shledává, že jsme nesvorní a hašteřiví. Člověk se podle Stracha stal sám sobě Bohem a to vede i k negativním vlastnostem. Také se v honbě za pokrokem a ještě větší svobodou ruší pravidla a překračují mantinely, které by překročeny být neměly. Například, když se prohlásí za katolíka, je prý hned nálepkován, že podporuje tuto staromileckou, perverzní organizaci, což by se ve svobodné společnosti podle něj dít nemělo. Vyjádřil se i proti politické korektnosti, která znemožňuje se vyjádřit ze strachu, že se to někoho dotkne.

Anketa

Vítáte návrat Ivana Langera na scénu, byť jen regionální?

3%
94%
hlasovalo: 11224 lidí

Strakatý se zeptal, zda to platí i ve filmu. Strach to potvrdil a prohlásil, že pokud filmař točí filmy podle společenské objednávky, stává se vlastně populistou. Jako příklad dal nejmenovaný film o pedofilním faráři, který údajně i vyhrál ocenění. Jeho by naopak lákalo natočit film o faráři, který byl falešně obviněn. Podle něj počet falešně obviněných vzroste, protože někteří lidé ucítí šanci vysoudit z katolické církve peníze. Ze sporů v církvi, například mezi kardinálem Dukou a Tomášem Halíkem, je prý nešťastný. Církev by podle jeho názoru měla v dnešní době být svornější a pochybuje, že medializace sporů něčemu pomůže.

Češi jsou podle režiséra relativně tradiční národ, který má rád svou pec a své rybníky, ale multikulturalismus a globalizace už k nám údajně prosakují, a  budou brát některé naše momenty. „Nám dárky nosí Ježíšek, je to naše tradice, něco našeho a autentického, ale rok od roku vidím ten vliv toho Santa Clause z těch výloh a televizních reklam, jak nás bude okupovat. Bude to tímto způsobem působit na ty děti, takže tradice Ježíska, jak ji známe, bude za pár desítek let ztracená a zapomenutá,“ přidal příklad s náboženskou tématikou. Multikulturalismus má podle něj tendenci věci unifikovat a tím podle Stracha ztrácíme jistou barevnost světa.

Strakatý pak změnil téma a zeptal se, co dělá dobrý film. Podle Stracha by dobrý film měl být o něčem. Teď se prý točí technicky dokonalé filmy, ale divák není schopný odpovědět na otázku, o čem byly. „To téma se nám obtížně hledá. Ono je to složité, protože naše doba pomaličku pozvolně ta témata ztrácí. Ztrácí ideje. To vidíte v politice, ta vyprázdněnost ideová mnohých politických stran,“ přešel režisér na politiku. Podle něj je u některých i velkých stran těžké říct, jak chtějí změnit svět, a kam chtějí svou politiku dovést. Film by podle něj také měl mít silnou emoci.

A vyslovil se i proti intelektuálnímu pozérství, kdy se autor snaží zapůsobit na desetičlennou porotu na festivalu, převážně intelektuálů. „Pak vznikají filmy, na které do kin nikdo nechodí. Které třeba i podpoří grantová komise, seženou se na to peníze, přiveze to třeba i cenu z nějakého festivalu a tak, to je všechno v pořádku. Ale v tu chvíli už je to tak trošku mrtvá věc,“ popsal režisér tento typ filmů. „To je jedna z pých, která mě trošku irituje, ta intelektuální pýcha, povýšenost. Že my máme kritické myšlení a vy ho nemáte. Máme vzdělání a vy ho nemáte. My jsme lepší, protože máme několik titulů a tak dál,“ popsal Strach, co mu vadí. Ale když se Strakatý zeptal, zda tím myslí pražskou kavárnu, tak se Strach bránil, že mu toto slovní spojení nemá podstrkovat a že nechce být osobní a intelektuální pýcha se může klidně nacházet i u kritiků pražské kavárny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala, Bartoš a spol.? Nerozumím jim... Expert zničil jejich kampaň. Chyba jako s Čaputovou

16:18 Fiala, Bartoš a spol.? Nerozumím jim... Expert zničil jejich kampaň. Chyba jako s Čaputovou

Marketingový expert Milan Šemelák tvrdí, že populisté na celém světě budou válcovat liberální demokr…