Jiřina Šiklová promluvila: Islámský stát jako nacistické SS, nevzdělaní komunističtí Češi…A Zemanova prognóza? Těžké poškození mozku

30.11.2015 11:22

Socioložka Jiřina Šiklová odůvodňuje přetrvávající odpor Čechů k přijímání uprchlíků nedostatkem vzdělání a myšlenkovou zakořeněností v dobách komunismu. Většina Čechů dle ní ani neví, co to islám je. Nemilosrdná je socioložka i k prezidentu Zemanovi, který dle ní trpní těžkým poškozením mozku.

Jiřina Šiklová promluvila: Islámský stát jako nacistické SS, nevzdělaní komunističtí Češi…A Zemanova prognóza? Těžké poškození mozku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiřina Šiklová

„Lidem chybí vzdělání, nejsou schopni uvažovat. Stále a stále přemýšlejí stejně jako za komunistů: Kdo za to může? Třídní nepřítel. Buržoazie. Židi, Amerika, islám. Přitom když se těch lidí zeptáte, co to ten islám je, tak většinou nevědí,“ vysvětlila socioložka v rozhovoru pro Aktuálně.cz, kde se bere strach Čechů z uprchlíků.

Zúžit muslimské náboženství, které má asi půldruhé miliardy vyznavačů, na pár teroristů Islámského státu však Šiklová považuje za krajně nebezpečné zobecnění, které by mohlo vést k radikalizaci. „Domnívám se proto, že Evropu v tomto směru daleko více ohrožuje případný její vnitřní rozklad a rozklad jejích původních hodnot než skutečnost, že sem možná přijde milion uprchlíků,“ uvedla socioložka.

Redaktorka Aktuálně.cz na to podotkla, že v devadesátých letech do Česka proudily stejné davy běženců, mezi nimiž byli i muslimové, a Češi se neradikalizovali. Co se mezitím změnilo? „Možná jsme tehdy byli více vděčni za to, že jsme se vyhrabali z komunismu. Dneska už jsme dobře fungující evropskou zemí, a to i po stránce životní úrovně. Rychleji se proto cítíme ohroženi. Ovládá nás nechuť dělit se o to, co máme a co považujeme za samozřejmost, s nějakými utečenci,“ nabídla Šiklová vysvětlení.

Těžké poškození mozku

Prezidenta Miloše Zemana, který razí vůči uprchlíkům nesmlouvavý postoj, považuje socioložka za diabetika, který k tomu ještě „chlastá“. „To je velice špatná prognóza, výraz těžkého poškození mozku. Ten člověk sleduje jen velice populistické věci,“ nelíbí se Šiklové.

Podle ní prezident přispívá k radikalizaci veřejného prostoru. „Všiml by si dřív někdo nějakého Konvičky, že existuje? Všiml by si někdo Adama B. Bartoše, který udělal seznam pravdoláskařů? Před třemi lety by si z toho lidi dělali srandu, dnes je to jiné. Je to nebezpečné. V roce 1935 si lidé taky dělali legraci z přijetí norimberských zákonů a pak se to stalo,“ varuje Šiklová.

Islámský stát jako SS

Islámský stát nepovažuje socioložka za stát, nýbrž za „nějakou partu podobnou SS, což byl jen ochranný oddíl. Zatímco muslimů je přes miliardu, Islámský stát nevydá ani na tolik, co byli členové NSDAP v poměru k počtu obyvatel Německa“. Podle ní se však v Evropě odehrává cosi jako hybridní válka. Vojenské střety prý nehrozí, ale „mohou se narušovat principiální hodnoty Evropy, pokud tedy vůbec víme, jaké to jsou“.

Šiklová podotýká, že migranti mohou být pro Evropu přínosem. „Mohou vylepšit klesající porodnost. Evropa už se prakticky nereprodukuje,“ upozorňuje socioložka.

Celý rozhovor k přečtení ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

20:17 Sekta nedotknutelných z Kavčích hor. Otřesné svědectví, co se dělo ve Sněmovně kolem schvalování zpráv

Česká televize a její rada se chová jako sekta nedotknutelných, která odmítá poslancům odpovědět na …