Jourová: Ukrajina do EU? Už před válkou byla ze 70 procent v souladu s evropskou legislativou. Takže...

03.04.2023 21:15 | On-line

Evropská komisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová hodnotí evropskou reakci na ruskou invazi na Ukrajinu jako rychlou a nezpomalující. Evropská unie i nadále plánuje Ukrajině poskytovat jak humanitární, tak i finanční pomoc, vyhrazeny byly další dvě miliardy. Únava z války je patrná, s „mírotvůrci“ požadujícími konec války za každou cenu Jourová nesouhlasí. Putin „úspěšně“ docílil pokrytí 90 procent občanů Evropské unie Severoatlantickým paktem a snížení závislosti na ruských energiích. Pro přijetí do EU musí Ukrajina splnit stejné podmínky jako ostatní. Jourová dále mluví i o navrhovaném aktu o svobodě médií.

Jourová: Ukrajina do EU? Už před válkou byla ze 70 procent v souladu s evropskou legislativou. Takže...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věra Jourová

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová v rozhovoru pro Interview ČT24 s moderátorkou Barborou Kroužkovou hovoří o nynějším stavu na Ukrajině. Evropská komise pokračuje v pomoci Ukrajině hlavně v oblasti vybavení municí a zbraněmi. I na pokrytí nákladů členských států posílajících munici a zbraně na Ukrajinu byly vyhrazeny další dvě miliardy. Pokračuje samozřejmě i humanitární a finanční pomoc, aby ukrajinský stát mohl fungovat i během probíhajícího konfliktu. Je třeba i potrestat válečné zločince a nalézt dostatek finančních prostředků pro poválečnou obnovu Ukrajiny. Namístě je podle slov Jourové pomoc Ukrajině k členství v Evropské unii.

„Je to otřesný paradox, že Rusko teď předsedá Radě bezpečnosti a je vidět, že pravidla na situaci, že se člen sám stane agresorem, nejsou připravena,“ míní Jourová. Na ruskou agresi však podle ní byla reakce rychlá a není pravda, že by se pomoc hlavně v oblasti posílání zbraní zpomalovala. Jourová zmiňuje evropského komisaře pro vnitřní obchod Thierryho Bretona, jenž se sám vydal na cestu do čtyř evropských zemí a podpořil v nich rychlejší výrobu munice a zjistil tak, kdy co nejdříve bude munice připravena k poskytnutí Ukrajině.

Moderátorka Barbora Kroužková nicméně připomíná, že jednoznačné odsouzení konfliktu a strach z Ruska pomalu polevuje. Jako příklad uvedla povolení účasti ruských a běloruských sportovců na nadcházejících olympijských hrách a zeptala se Jourové, zda toto „zvyknutí si na válku“ není nebezpečné. Jourová tuto nebezpečnost připustila. „My, kteří teď jsme u kormidel, musíme využít každou chvíli, abychom znovu a znovu připomínali, jak je nutná trvalá podpora Ukrajiny a jak je potřeba vysvětlovat občanům, proč to je nutné, abychom si udrželi jejich podporu,“ říká a dále zmiňuje, že momentální podpora humanitární podpory občanů je kolem 90 procent, pro dodávání vojenské techniky je to 60 procent. „Únava z války je samozřejmě patrná. Čím dál tím víc slyšíme takzvané mírotvůrce – ‚mír za každou cenu, ať to stojí cokoliv‘. Ať to stojí ty oběti? S tím zásadně nesouhlasím a takový je i postoj všech ostatních lídrů Evropské unie, jak mi bylo řečeno teď na summitu,“ prohlašuje komisařka.

V běhu jsou další jednání s Tureckem, aby souhlasilo se vstupem Švédska do NATO. Zítřejší vstup Finska do NATO označuje za „úspěch“ Vladimira Putina společně s tím, že 90 procent občanů Evropské unie bude chráněno Severoatlantickým paktem a radikálně se snížila závislost Unie na dodávkách ruských energií a plynu.

Rozhovor se dále stočil k jednáním s Ukrajinou o jejím vstupu do Evropské unie. Podle Jourové už před válkou byla Ukrajina v 70 procentech v souladu s legislativou Evropy. „To, oč nám především jde, je, aby tam fungovala justice, boj proti korupci, boj proti organizovanému zločinu, aby měli vyřešen střet zájmů, aby měli vyřešeny oligarchické struktury,“ říká a dodává, že tyto požadavky musejí být součástí zákonů a institucí. Nyní v průběhu války Ukrajina v těchto přípravách pro vstup pokračuje. Za největší problém Ukrajiny Jourová označuje oblast prokuratury a soudnictví, ve které vidí prostor pro zlepšení. Stále se čeká na obsazení Ústavního soudu. V plánu na podzim 2023 je hodnocení všech zemí, které se chystají na vstup.

Anketa

Kvitujete postup vlády Petra Fialy ve věci války na Ukrajině?

2%
96%
hlasovalo: 48163 lidí
Jourová popírá, že by Ukrajině byly přidělovány jakékoliv výjimky či výhody, bude procházet těmi samými procesy, jimiž prochází Srbsko, Černá hora i další země západního Balkánu. Více by se však Ukrajině dalo pomoci například propojením energetických systémů, zapojením do bezbariérových obchodů, roamingem apod. „Byli bychom rádi, kdyby se Ukrajina postupně zapojovala do evropského života. Přitom ještě nemusí být plnoprávným členem,“ prohlašuje.

Z Evropské unie i nadále proudí peníze na podporu ukrajinských médií, podle Jourové jde o 30 milionů eur. „Podporujeme média, která operují na Ukrajině, a to proto, že chceme mít pravdivé informace o stavu věcí,“ říká a uvádí, že z peněz se platí platy, redakce, bezpečnostní opatření i možnosti ubytování na bezpečných místech ukrajinských novinářů.

„Valná část států potřebuje zvýšit ochranu médií,“ vysvětluje Jourová důvody pro navržení Evropského aktu o svobodě médií. Jedněmi z hlavních bodů podle zdroje z Evropské komise jsou ochrana redakční nezávislosti, transparentní státní reklama, ochrana mediálního obsahu online a nezávislé veřejnoprávní sdělovací prostředky se stabilním financováním. V rozporu s tímto zákonem by tak bylo třeba uvalování extrémních daňových zátěží na média nebo zákaz fungování některých médií. „Česká republika je středně ohrožená země (v oblasti médií), kde bude hodně práce na základě mediálního zákona, který jsem představila,“ dodává.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: luk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Proč vaše vláda postupuje tak nespravedlivě?

Proč, když se navyšují nějaké příspěvky – ať už na péči nebo třeba rodičovská, tak ne pro všechny, kterých se týká? Ještě ke všemu je navyšujete dost málo. A proč se nenavyšuje příspěvek i pro ty, co o potřebné pečují? A co platy v sociálních službách? Kdy ty budou adekvátní práci, kterou sociální p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nadmíru skvělý úsudek paní Jourové, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseZevon , 03.04.2023 22:40:18
kalí jen fakt, že pokud to takto půjde dále z kopce, za rok už Unie existovat nebude, protože budeme zpátky ve středověku. Na toto téma působí neuvěřitelně zprávy z Číny, které s Ruskem úspěšně expandují do světa a co nevidět nahradí celý svět dolar za jejich měny. My budeme pod vedením zmateného a bojácného profesůrka stále vykřikovat hesla o demokracii, bojovat s ruskými šváby, likvidovat nepohodlné lidi s jinými názory a jezdit budeme na koních a orat budeme ruchadlem. Proč my jsme takoví ....., že stojíme vždycky na té špatné straně, kde jsou výhledy jen na války, ekonomické katastrofy a chudobu?

|  5 |  0

Další články z rubriky

Namalovali vlajku Ukrajiny. Přijela policie, přiletělo vajíčko a ozvaly se nadávky

11:50 Namalovali vlajku Ukrajiny. Přijela policie, přiletělo vajíčko a ozvaly se nadávky

Exponenti ruského teroristického režimu – neboli nájemci domů v pražské Bubenči – by neměli mít přís…