Jourová přiznala v ČT: Zelená politika EU zdraží energie, dopadne to na domácnosti

19.07.2021 18:57

Hostem 20 minut Radiožurnálu byla evropská komisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová. Peníze z Bruselu půjdou hlavně na zelené projekty a digitalizaci. Komise bere covid prý jako příležitost. Česká republika musí vyřešit střet zájmů premiéra Babiše. Zdražování energií dopadne na všechny. Pro nejchudší EU zřídí fond.

Jourová přiznala v ČT: Zelená politika EU zdraží energie, dopadne to na domácnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věra Jourová

Anketa

Jedete letos na zahraniční letní dovolenou?

hlasovalo: 8278 lidí
Podle plánu obnovy, který schválila Evropská komise a který přijela do Prahy odprezentovat šéfka Komise Ursula von der Leyenová, by měla Česká republika z „bruselských“ peněz obdržet až 180 miliard korun. Leyenová se nechala slyšet, že většina z těchto peněz půjde na boj s klimatem, digitalizaci a zdravotnictví. Co plán obnovy znamená podle Jourové? „Cílem je dostat se z covidové krize a proinvestovat se z ní,“ prohlásila sebevědomě politička. Zelená a digitální transformace by podle představitelky evropského establishmentu měly přinést větší konkurenceschopnost Evropy proti zbytku světa.

Komise při rozdělování peněz daňových poplatníků chce podle Jourové záruky a robustní kontrolní mechanismus, aby nedocházelo ke střetu zájmů a nečistému přerozdělování peněz. Evropská komise se podle političky drží názoru auditu, který říká, že premiér Babiš je ve střetu zájmů. EU by si podle ní měla vůbec definovat, co to střet zájmů je.

Česká republika by podle Evropské komise měla také nějakým způsobem tento Babišův střet zájmů vyřešit, aby neměla do budoucna problém s inkasováním peněz z Bruselu. Má jít hlavně o zavedení různých kontrolních mechanismů, které umožní kontrolovat, komu finance jdou a jak jsou využity.  V případě, že by Česká republika tyto mechanismy, ke kterým se zavázala, nezavedla, peníze nebudou vyplaceny.

„Zelenou politiku potřebujeme. Já myslím, že i když se podíváme na počasí, tak každý vidí, že musíme zastavit některé ty negativní procesy, abychom chránili ty budoucí generace,“ prohlásila Jourová starostlivě, když komentovala klimatické cíle EU. „Já když se koukám na lesy na Vysočině, kde jsem doma, to by člověk zaplakal. Tam to potřebuje rychlou a velkou investici,“ vyprávěla dále politička.

Masivních dotací by se měly dočkat také některé konkrétní kraje, které se v souvislosti se zelenou transformací a koncem těžby uhlí mohou potýkat s velkými hospodářskými problémy. Jourová zmínila zejména Ostravsko, Ústecký a Karlovarský kraj.

Největšími příjemci peněz v rámci Bruselského plánu obnovy v rámci Evropy by měly být Španělsko a Itálie. Podle eurokomisařky hlavním kritériem při přidělování peněz byl stupeň postiženosti covidem. Problémy se schválením evropských peněz má hlavně Maďarsko. Podle Jourové se při jednáních dolaďují podobné problémy jako v případě České republiky, tedy nastavování kontrolních mechanismů, aby „bruselské“ peníze šly tam, kam mají, a nebyly zatíženy kriminální činností. „Čím víc peněz se rozděluje, tím víc musíme být opatrnější,“ uvedla.

„Ještě jsme tu moc nemluvili o digitalizaci. Komise chce covid vzít skutečně jako příležitost k novému startu.“ Zelená politika podle Jourové povede k výraznému zdražování energií pro domácnosti. Aby se opatření evropských elit nedotkla těch nejchudších, měl by být zaveden sociální fond na podporu právě lidí, kteří budou zdražováním postiženi nejvíce.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Urážka! Vztek na očkování vrcholí pořadem ČT. Hodně silné

8:15 Urážka! Vztek na očkování vrcholí pořadem ČT. Hodně silné

Zda jsou lidé očkovaní vyrazili Reportéři ČT zjišťovat na Karlovarsko a našli nejednoho obyvatele z …