Jourová se zbláznila, plácá nesmysly a měla by se stydět. Drzost! Loupeže za bílého dne a vyhrožování. Babiš, Zaorálek či Keller promluvili k návrhu české eurokomisařky...

08.03.2017 16:59

ANKETA Eurokomisařka Věra Jourová z Babišova hnutí ANO podle ČTK kritizovala Polsko a Maďarsko s tím, že kdo nechce akceptovat základní hodnoty jako právní stát, rovnoprávnost mužů a žen a nediskriminaci menšin, neměl by žít v Evropě. Polsku a Maďarsku (i dalším) by tak mohlo být zastaveno vyplácení dotací z EU, pokud nebudou uvedené hodnoty respektovat.

Jourová se zbláznila, plácá nesmysly a měla by se stydět. Drzost! Loupeže za bílého dne a vyhrožování. Babiš, Zaorálek či Keller promluvili k návrhu české eurokomisařky...
Foto: Hans Štembera
Popisek: 1. místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová
reklama

Vyplácení unijních peněz členským zemím Evropské unie by mohlo být v budoucnu podmíněno dodržováním zásad právního státu a dalších hodnot. V rozhovoru s německým listem Der Spiegel to dnes uvedla eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví Věra Jourová. Takové opatření by podle jejích slov hrozilo postihnout zejména Polsko, informovala ČTK.

„Každý, kdo žije v Evropě, musí akceptovat základní hodnoty. Ty zahrnují právní stát, rovnoprávnost mužů a žen a nediskriminaci náboženských a dalších menšin. Kdo nechce respektovat zákon ani náš demokratický způsob života, neměl by žít v Evropě,“ odpověděla na otázku týkající se situace v Polsku a Maďarsku.

Podle Jourové by peníze Polsku mohly být kráceny v příštím rozpočtovém období od roku 2020, jehož přípravy ale začínají už letos. „Tyto země budou (s námi) sedět u stolu a budou mít právo se vyjádřit. Ale budou muset pochopit, že hájíme základní hodnoty EU,“ dodala na adresu Polska a Maďarska.

Paní komisařka Jourová by neměla nikoho vyhazovat z Evropy…

ParlamentníListy.cz se zeptaly politiků, co si o slovech eurokomisařky myslí a zda Polsko a Maďarsko porušují hodnoty, které Jourová uvedla. Drtivá většina politiků odsuzuje slova Jourové jako nepřípustný nátlak či vyhrožování a odmítají spojování těchto otázek se záležitostí dotací z EU. Někteří připomněli, že Jourová z ANO prosazovala v Evropské komisi kvóty na imigranty a že komise vyhrožuje odebráním dotací v tomto směru i České republice.

„Vaše citace je nepřesná a zkreslená. Důležité ale je, že paní komisařka nemluví za hnutí ANO ani za českou vládu, ale může pouze vyjadřovat stanovisko Evropské komise jako celku. K tomu já nemám co dodat, zvláště ve světle toho, že včerejší agenturní zprávy říkají, že polská vláda chce omezit nezávislou soudní moc. Je v kompetenci Evropské komise to zkoumat a dát stanovisko, ale návrhy na omezení dotací jsou nepřijatelné. Hlavní slovo stejně bude mít Evropská rada,“ odpověděl ParlamentnímListům.cz předseda hnutí ANO a první vicepremiér Andrej Babiš.

„Paní komisařka Jourová by neměla nikoho vyhazovat z Evropy… O právním státě, diskriminaci menšin a respektování hodnot má právo jednat Rada pro všeobecné záležitosti. Představitel komise by neměl spekulovat o sankcích, to mu nepřísluší. Jedině Evropská rada má nástroje (čl. 7). Aktivity členů komise jsou zde duplicitní a vyhrožování odebráním kohezních fondů mírně řečeno přešlapem,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

„Žel paní eurokomisařka zapomněla na práva většiny, která jsou stejně hodná ochrany jako práva menšin a v tuto dobu jsou výrazně ohrožena nejen migrační krizí, ale i podivnou propagandou těch, kteří se dožadují práv, ale nerespektují povinnosti, které pro zajištění práva musejí být plněny,“ odpověděl redakci předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip.

„To, co navrhuje paní komisařka Jourová, je dosti podivné a zcela nepřijatelné. Jaká je souvislost mezi jasně stanovenými unijními příspěvky a subjektivním hodnocením vnitropolitického vývoje v jednotlivých členských zemích? Podle mě žádná. Pokud chce paní Jourová – či komise – cokoliv v členských zemích kritizovat, jistě může, ale nelze to přenášet do jiné agendy EU. To je nesmysl,“ uvedl předseda ODS a poslanec Petr Fiala.

„Doporučuji, aby čeští politici či političky byli zdrženliví, co se týká prohřešků sousedů, a přečetli si evengelium, ve kterém je řeč o třísce a trámu,“ reagoval čestný předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.

Jourová dlouhodobě zrazuje zájmy většiny občanů České republiky

„Polsko a Maďarsko především, na rozdíl například od Německa, nekompromisně hájí hodnoty, které jim určují ústava a z jejího ducha vycházející zákony jejich zemí. Zákonodárci a představitelé obou zemí vzešli, na rozdíl od paní komisařky Jourové, z demokratických voleb a připadá mně pokrytecké, drzé a absurdní je kritizovat, ba dokonce vyhrožovat jim. Sečteno a podtrženo, paní komisařka Jourová s absencí mandátu z demokratických voleb nemá žádný skutečný mandát k těmto soudům. Pokud ovšem tímto mandátem necítí svoje neuvěřitelné materiální zabezpečení a servis, který si nezadá s královským dvorem Ludvíka XIV.,“ zlobí se předseda SPO a senátor Jan Veleba.

„Poláci i Maďaři patří do Evropy stejně jako Britové, Němci nebo my bez ohledu na to, jaké kdo má zákony. I když eurokomisaři v Bruselu s europoslanci vymýšlejí hrůzné paskvily, tak je z Evropy nikdo nevylučuje. Brusel a jeho protidemokratický styl diktátu suverénním národům a demokratickým zemím je ukázkovým příkladem diskriminace menších a zvláště východních zemí – diskriminací v kvalitě potravin počínaje, diktátem kvót na ilegální kolonisty konče. Paní Jourové z hnutí ANO doporučuji usilovně zametat před vlastním prahem v Bruselu a teprve poté rýpat do ostatních. Eurokomisařka Jourová dlouhodobě zrazuje zájmy většiny občanů České republiky, jelikož je spolutvůrcem kvót na přijímání imigrantů,“ soudí předseda SPD a poslanec Tomio Okamura.

„Věci, co nejsou z mých šálků kávy, se sice dějí i v Polsku a Maďarsku – i když v každém z nich trochu jiné. Být ale kasta eurokomisařů opravdu tím, nač se pasuje, musela by zvednout hlas hlavně úplně jinde. Vzít si do parády ty, kdo na hodnoty evropské civilizace dupou ještě víc a s vážnějšími následky. Těm ale umí číst jen poníženě z pysku. Výhrůžky, že se přestanou vyplácet dotace, jsou hodně přes čáru. Bilance nových členských zemí vůči ‚staré EU‘ je v kolosálním  minusu. Jsme obětí nevídané loupeže za bílého dne. Hrají-li si teď ti, kdo se jí balíkují už čtvrtstoletí, na klášter štědré charity, je to nevkusná podívaná. Kráká-li ‚novou Evropu‘ za uši česká eurokomisařka, nasazuje si čepici přihrbeného šaška,“ zlobí se místopředseda KSČM Josef Skála.

„Lidi jako Jourová, kteří v Evropské komisi hlasovali pro migrační kvóty, by se měli stydět, omlouvat, a ne školit členské státy ohledně evropských hodnot,“ míní europoslanec Svobodných Petr Mach.

„Nemyslím si, že politika vyhrožování má být základem Evropské unie. Souhlasím s názorem, že pravidla EU mají platit pro všechny členské země. A vymahatelnost evropského práva má svá jasná pravidla. Stačí je pouze dodržovat a vymáhat. Je třeba také připomenout, že v EU existuje dvojí metr při posuzování evropských pravidel. Například se netrestá neplnění rozpočtových ukazatelů či pravidel společné měny. Tohle by se nemělo dít,“ míní místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

„Pravda je, že zejména v Polsku, ale i v Maďarsku zaznívají poslední dobou hlasy jak z temných časů – to už mnohdy není Evropa 21. století. To je festival bigotnosti a ultrakonzervatismu. Řeči o krácení dotací jsou ovšem dosti nešťastná diplomacie – na druhou stranu Polsko je poměrně prounijní, excesy, které se tu dějí, bych řešil jinými způsoby, které nebudou znepokojovat ostatní členské země – zpochybňovat dotace z politických důvodů je nepřijatelné,“ míní místopředseda KSČM a poslanec Jiří Dolejš.

Jourová otevřela oči českým voličům, kdo je to doopravdy ANO 2011...?

„Já bych si přál, aby se naše politická reprezentace chovala stejně jako ta polská a maďarská. Opravdu nevím, čím porušují evropské principy... Oni prostě háji zájmy svých zemí. Jestli se tyto zájmy dostávají do kolize s představami Bruselu, potom je to spíš problém jeho politiky. Vyhrožování sankcemi se mi z úst českého zástupce v Evropské komisi nelíbí. Tím spíš, že je nepřímo určeno i nám. Je to stále stejné téma. Chceme více, anebo méně Evropy? Podobné výroky, jako je ten, který přinesla ČTK, vedou k erozi EU,“ uvedl poslanec ANO Zdeněk Soukup.

„Paní Jourová je v tom nevinně. Prostě dostala od někoho skutečně vlivného pokyn. Ona sama není v postavení, že by mohla vyhrožovat členským státům odnětím eurodotací. Ten, kdo takové pokyny rozhodl vydat, přispívá k destabilizaci EU v roce klíčových voleb,“ míní europoslanec ČSSD Jan Keller.

„Paní Jourová se vůbec ‚vyznamenala‘ i dalšími pozoruhodnými výroky, jako třeba že když je auto ve smyku, je třeba přidat plyn, tedy ještě více integrovat EU. Dlouhodobý pobyt v Bruselu na ni má zjevně neblahý vliv,“ říká europoslanec ODS Jan Zahradil.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

„Paní komisařka Jourová je jasnou představitelkou politické linie ANO 2011. Z jejích slov je zcela zřejmé, kdo ji platí. Jasně se ukazuje, že posílat úřednici subalterní úrovně do světa je další chyba personální politiky pana Babiše. Nyní se bojí, aby nebyla vystřídána, a pak plácá nesmysly. Tímto prohlášením otevřela oči českým voličům, kdo je to ANO 2011,“ uvedl poslanec KSČM Leo Luzar.

„V EU se musíme naučit více komunikovat. A osobně nesnáším jakékoliv vyhrožování zastavením dotací. EU není o dotacích. Je o spolupráci. A pokud tohle současní politici v čele Komise EU nepochopí, je těžké, je pak hájit,“ míní europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

EU a její představitelé se chovají typicky podle přísloví, že chcípající kobyla kope nejvíce

„Paní eurokomisařka Jourová se po dvou letech ve funkci rychle naučila zpívat píseň toho, koho chleba jí. Já už jen očekávám, kdy přijede do našeho parlamentu a vyčiní nám, že se špatně chováme k menšinám, a odůvodní to zprávou, kterou před pár dny vydaly USA na základě informací od administrativy bývalého prezidenta Obamy. Pokud bude celá Evropa klidná a stabilizovaná a bude pro život ráj na zemi (tak mohla být mnohými vnímána, a podotýkám mohla být, což už dávno neplatí), tak budu hodnotit, popřípadě i kritizovat dodržování základních hodnot v jednotlivých členských zemích. Nic takového, zejména v západní části EU, už dávno není pravda a já tak nebudu moralizovat jiné státy za odmítání multikulturalismu a jiných obdobných nesmyslů. EU a její představitelé se chovají typicky podle přísloví, že chcípající kobyla kope nejvíce. Je třeba si uvědomit, že politici jsou odpovědni občanům ve svých zemích, a pokud již dospěli ke stejnému závěru jako já, tedy o klinické smrti EU v této podobě, tak jednají přesně podle přísloví ‚košile bližší než kabát‘. Vystavovat politický účet svým politikům mají občané – voliči, nikoli euroúředník. Doporučil bych paní eurokomisařce vrátit se s těch bruselských výšin zpět na zem a začít vnímat realitu,“ uvedl poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.

„Paní eurokomisařka Jourová má v hodnocení situace kolem ústavního soudu v Polsku a lidských práv v Maďarsku nepochybně pravdu a výhled na budoucí svázání dotací z EU nejen ekonomickými parametry, ale také parametry souvisejícími s hodnotami, na kterých Evropská unie stojí, je logický a smysluplný, a pokud nedojde ke zlepšení, tak bohužel i žádoucí. Chování států v oblasti lidských práv, ústavních principů souvisejících s demokratickým uspořádáním nebo zacházení s dětmi nejsou věcí svévole, kde je dovoleno vše, ať jde o principy Rady Evropy nebo smluvní ustanovení Evropské unie. Přijaté závazky nemohou členské země odhazovat jako použitý toaletní papír. A pokud to jejich politické establishmenty dělají, těžko se při takové destrukci mohou odvolávat na solidaritu ostatních,“ říká poslanec ANO Jiří Zlatuška.

„Komisařka Jourová uvedla pro německý Der Spiegel, že by považovala za vhodné vést diskusi o navázání finančních dotací na závazek dodržování základních evropských hodnot, mezi něž právní stát či ochrana menšin náleží. A to pro rozpočtovou periodu od roku 2021. Ilustrativně uvedla bezzubost Evropské komise vůči Polsku a Maďarsku, jimž Evropská komise vyčítá právě nerespektování zmíněných hodnot, a nemá nástroje na ovlivnění suverénních zemí. V současnosti se pro dotace zohledňují jen faktory ekonomické a technické – nikdo totiž nepředpokládal, že by členský stát EU mohl relativizovat samotné hodnoty EU. V době posilování pravicově nacionalistických a různorodě populistických uskupení, mnohdy podporovaných z Ruska, považuji za správné hledat nástroje, jež by mohla EU pro ochranu svých hodnot uplatnit,“ uvedl senátor TOP 09 Tomáš Czernin.

„Jourová? Ta stále nemůže uvěřit svému štěstí, kde se ocitla a jaký má plat. A tak opakuje, co slyší od Junckera a Schulze, a myslí si, že buduje novou Evropu. Z jaké je politické strany? Aha, ANO! Důležité je, že nechce zastavit čerpání dotací Andreji Burešovi,“ reagoval senátor ODS Tomáš Jirsa.

„Polsko i Maďarsko jsou především suverénní státy, což je z mého pohledu rozhodující, a o tom, že by v nich nebyly dodržovány zásady právního státu, mi není nic známo. Mám výhrady k tomu, co k nám občas doputuje z některých orgánů EU, a výroky eurokomisařky Jourové nejsou v tomto směru výjimkou. Paní Jourová by měla vysvětlit, podle čeho posuzuje situaci v těchto zemích, a také specifikovat, které zásady právního státu tyto země nedodržují. Podle mne by měly být postiženy především země, které dopustily pohyb cizinců v zemích EU bez možnosti zjistit jejich skutečnou totožnost. Tyto země dopustily, ba přímo iniciovaly protiprávní stav, nerespektování platných zákonů v řadě zemí EU. Pochopila bych, kdyby se výhrady, řekla bych dokonce výhrůžky, týkaly těchto zemí. Z výroků směrem k Maďarsku či Polsku jsem slušně řečeno v rozpacích a výroky tohoto druhu od kohokoli z reprezentantů zemí EU považuji za drzost. Občas mi to připadá, jako by tam země EU neposlaly svoji reprezentaci, ale něco jako výběr ‚nadlidí‘, vybavených schopností a hlavně kompetencí myslet za ty, kteří je tam vyslali. Jako by zapomněli, že existují daleko důležitější hodnoty, než jsou peníze EU. A právě Maďarsko  a Polsko to velmi dobře vědí,“ uvedla poslankyně ANO Jana Lorencová.

Zase vyhrožování...

„Zase vyhrožování. Určitě by se měly respektovat obecné hodnoty a s tím bych i souhlasil. Ale funkcionáři EU by se rozhodně neměli stavět do role soudců států, které se snaží některé jevy řešit samostatně. Mám na mysli postoj Maďarska k imigraci, které má jeden ze směru na své hranici a vzhledem k tomu, ze slavná EU se chová tak, jak je známo, řeší tento problém po svém. A žádný rozumný člověk se Viktoru Orbánovi nediví. A místo toho, aby Jourová nabídla prostřednictvím EU nějaké řešení, uchyluje se k vyhrožování, ze Poláci a Maďaři přijdou o evropské dotace. Jak primitivní. I posuzování plnění dalších evropských standardů mi připadá poněkud farizejské a názor, že by neměli žít v Evropě, pokud je nebudou plnit, mi silně zavání po něčem velmi nepříjemném,“ uvedl poslanec KSČM Vojtěch Adam.

„Paní Jourová je živým důkazem toho, jak politici druhé až třetí kategorie, nikým nevolení, deformují projekt EU. Hodnoty, tradiční evropské hodnoty, zprznili především ti, kdo nám vnucují bezbřehou multikulturu. Ohrožují právě ony základní hodnoty naší kultury i naši bezpečnost. EU ano, ale bez Jourových a jí podobných!“ zlobí se poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

„Paní Jourová se nám bohužel dosti odcizila,“ reagoval její stranický kolega, poslanec ANO Pavel Plzák.

„Nevím, podle jakých kritérií se zrovna Polsko a Maďarsko posuzují, že by neakceptovaly základní hodnoty. Sám si to nemyslím. A ženy jsou tam se svými právy na tom daleko líp než ve většině jiných zemí. EU nemá právo z obdobně uvedených nejasných důvodů zasahovat do dotací,“ reagoval senátor KSČM Václav Homolka.

„S názorem paní eurokomisařky Jourové nesouhlasím. Polsko a Maďarsko považuji za demokratické země. S diskriminací žen a menšin jsem se tam nesetkal. Paní eurokomisařka by takovéto silné prohlášení měla doložit konkrétně. Zvláště pokud se týká pozastavení vyplácení dotací z EU, čímž hrozí někteří evropští politici v jiných oblastech. Česká eurokomisařka by tuto rétoriku neměla používat,“ míní senátor ČSSD Jan Hajda.

EU chce používat dotace jako mocenský nástroj, jak země ovládat

„Ukazuje se, že EU chce používat dotace jako mocenský nástroj, jak země ovládat, nikoli jak v zemích vyvažovat hendikepy. A rovnost mužů a žen, jak si ji představuje EU, považuji za sociální inženýrství, které ženám úctu a respekt nezajistí, ba spíš naopak,“ říká poslanec ODS Petr Bendl.

„Paní eurokomisařka Jourová už v Bruselu evidentně zblbla a zeurovatěla. Ano, plně souhlasím s tím, že menšiny se diskriminovat nemají, jen za tím na rozdíl od paní eurokomisařky vidím hlavně rovnoprávnost postavení malých a velkých států v EU, a zejména jejich národních zájmů. A plně souhlasím i s absolutním respektováním rovnoprávnosti mužů a žen. Ale paní eurokomisařka, doufám, nemyslela Evropou se rozlézající islám, který rovnoprávnost žen a mužů neuznává. Polsko a Maďarsko tyto hodnoty podle mých osobních zkušeností určitě neporušují. Děsí mě, že tato dáma nás ‚zastupuje‘ v Bruselu,“ reagoval poslanec Karel Fiedler.

„Jsem poslancem v ČR. V Maďarsku či Polsku nežiji. Nepřísluší mi je tedy kritizovat. Maďary pak už vůbec ne. Nu a tu naši českou ‚hvězdu‘ jsem já do Evropské komise nenominoval. A ani otevřeně ji kritizovat nehodlám. Ne že by nebyl důvod. Ale je to dáma. Maká za tu horentní bruselskou mzdu a doživotní výsluhy jistě jen a pouze ‚pro lidi‘, ne? Vždyť i ona je člověk. Ano, je jí tak tedy jistě lépe – jak ve volbách slibovala. No a ‚na chudý lid musí bejt přísnost‘. Jak vidno, toto pravidlo je věčné. Jen je mi moc líto, jak tu svou před 27 lety znovunabytou svobodu vytrvale zase prodáváme, a tím ztrácíme za jakési eurodotace. Ale tohle se už dělo kdysi v Jeruzalémě. Jidáš se prý jmenoval…,“ uvedl poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

„Zaráží mě, odkud či od koho získala eurokomisařka Jourová relevantní podklady a informace pro svá závažná tvrzení a obvinění. Já o tom žádné informace nemám a nikdo jiný s něčím podobným nepřišel. Polsko a Maďarsko jsou samostatné demokratické státy, takže věřím, že tam k ničemu takovému nedochází. S nadsázkou bych chtěla říci, že když jsem si dotaz přečetla, první, co mě napadlo, je to, že se paní Jourová špatně vyspala nebo zbláznila. Ona by v první řadě měla hájit práva občanů naší země,“ uvedla poslankyně Pavlína Nytrová.

„Silná prohlášení tohoto typu od EU směrem k národním státům vyvolávají odstředivé tendence. Byrokraté Unie by měli být více pokorní,“ míní poslanec ČSSD Stanislav Huml.

„Pak už jen zbývá, aby paní Jourová nám ještě řekla, kdo ‚provinění‘ Polska a Maďarska bude posuzovat,“ reagoval senátor Zdeněk Nytra.

„Polsko a Maďarsko se chovají normálně. Není zač je trestat. Chovají se zodpovědněji než mnoho jiných členů EU,“ míní senátor ODS Jaroslav Zeman.

Není to první vyhrožování Evropské komise členským státům. Euronews.com nedávno informovaly, že místopředseda Evropské komise Frans Timmermans řekl, že státy EU si zatím přerozdělily pouze 12 tisíc migrantů na základě dohodnutých „dobrovolných“ kvót ze září 2015. Timmermans řekl, že pokud do března nebude posun, Evropská komise může zavést proti státům EU sankce (proceduru o porušení práva EU) a tento postup EK jistě zváží.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…