Jourová v televizi prozradila, jak smýšlí Andrej Babiš o ženách

15. 12. 2014 19:08

Eurokomisařka pro spravedlnost a rovné příležitosti Věra Jourová byla hostem Zuzany Tvarůžkové v Interview ČT. Někdejší ministryně pro místní rozvoj přijela do Prahy přesvědčovat své bývalé vládní kolegy především o smysluplnosti kvót pro „podzastoupená pohlaví“.

Jourová v televizi prozradila, jak smýšlí Andrej Babiš o ženách
Foto: Daniela Černá
Popisek: Věra Jourová
reklama

Hned na úvod Jourová představovala propíranou směrnici, která stanvuje minimální percentuální podíl žen ve vedení firem. „Směrnice dává zemím možnost, aby postupně dosáhly toho, že jejich společnosti posílí zastoupení žen. Respektive toho pohlaví, které je podzastoupeno,“ upřesnila komisařka s tím, že pokud by například byla firma ovládána dominantními ženami, platilo by pro ně pravidlo také. Pravidlo se týká firem se státním podílem a firem, které jsou kótovány na burzách.

Jourová v minulosti prohlašovala, že kvóty nejsou cestou vpřed, nyní ale prý změnila názor. „Já jsem si vždycky chtěla všechno vybojovat sama. Ale pak jsem se do Evropské komise dostala i díky tomu, že byla poptávka po ženách,“ objasnila svou motivaci. V poslední době se prý rovnoprávnost posouvá příliš pomalu, proto je logické, že je tomu pomáháno regulací.

„My máme více absolventek vysokých škol než absolventů. Ale když se podíváme na trh práce, tak se nám ty ženy někde ztrácí,“ poznamenala.

Moderátorku zajímalo, jak se na tuto úpravu dívá vicepremiér Andrej Babiš, který Jourovou do Evropské komise vyslal. „Postoj Andeje Babiše ke schopným a dynamickým ženám je velmi pozitivní. Však se podívejte, kdo jej obklopuje,“ poznamenala. Ke kvótám však prý má předseda ANO odpor, prohlašuje, že ty schopné ženy se dokáží prosadit samy, a Jourová plánuje jej přesvědčovat.

Sama má prý negativní zkušenost, kdy ji v konkurzu porazil muž, i když neměl takovou kvalifikaci jako ona. Od té doby prý považuje téma rovnosti za akutní.

Rovnost mužů a žen podle Jourové souvisí i s oceňováním prací, které jsou považovány za „typicky ženské“. Odstrašujícím příkladem jsou prý platové podmínky zdravotních sester.

Evropský prokurátor dohlédne na rozkrádačky

V druhé části pak Jourová představovala další svoji iniciativu, kterou by chtěla mít prosazenou do konce příštího roku. Je to tzv. „prokurátor Evropské unie“. „Prokurátor EU má dohlížet na stíhání trestných činů, které jdou proti zájmům evropských společenství ve věcech finančních,“ objasnila Jourová.

Podle eurokomisařky totiž není trestání rozkrádaček evropských peněz jednotné, každá země to dělá jinak, a některé prý naprosto nedostatečně, a tím je drážděna trpělivost evropských daňových poplatníků.

„Bude to znamenat, že když budou naplněny ty znaky, bude ten spis posunut nahoru, na evropskou úroveň, a dohlížet na to bude ten evropský prokurátor,“ objasnila na dotaz redaktorky, jak by to technicky mělo probíhat.

Všechny členské země se prý přihlásily k tomu, že si Evropská unie musí své peníze lépe hlídat, a z toho je třeba vycházet. „Někteří tvrdí, že k tomu EU nemá kompetenci. Já si myslím, že tuto kompetenci má, a budu se snažit to všem vysvětlit,“ ujistila s tím, že odpor v současnosti projevuje asi jedenáct členských zemí, včetně České republiky.

Evropská unie prý nechce měnit trestní řízení v evropských zemích. Ale chce nad ním vytvořit zvláštní evropský institut, který by zajistil, že si EU lépe ohlídá své peníze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sakra, paní Čáslavská, a co jste udělala Vy? Zeman rozsekl Moravcovu show, Svěrák jen koukal

11:00 Sakra, paní Čáslavská, a co jste udělala Vy? Zeman rozsekl Moravcovu show, Svěrák jen koukal

VZPOMÍNKY A PERLY V roce 2013 se Miloš Zeman přesunul z role „důchodce z Vysočiny“ do role prezident…