Jozef Banáš: USA smrtelně potřebují bohatství Ruska. Vymývání mozků. Je jasné, o co se hraje, ale mlčí se o tom

01.11.2016 14:40

Nad vztahem výsledku amerických prezidentských voleb a situace v Pobaltí se na serveru Aktuálne.sk zamýšlí slovenský spisovatel a publicista Jozef Banáš.

Jozef Banáš: USA smrtelně potřebují bohatství Ruska. Vymývání mozků. Je jasné, o co se hraje, ale mlčí se o tom
Foto: Jozef Hubel
Popisek: Jozef Banáš

Podle jeho názoru ze všeho, co se děje v USA v souvislosti s prezidentskými volbami, je jasné jedno: Wall Street a zbrojařská lobby vítězství Trumpa nedovolí. Nemohou. „Mít v čele státu muže, který hlásá dialog s Ruskem, rozpuštění NATO a uvolnění napětí, je nepřípustné. Bez napětí a lokálních válek kšeft se zbraněmi nefunguje,“ píše Banáš.

V kontextu očekávaných výsledků amerických voleb pozoruje také vývoj situace v Pobaltí. „Posilování NATO v oblasti je nejen strategickou odpovědí na jejich zbabranou akci na Ukrajině, ale je třeba si uvědomit, že Pobaltí je v jistém smyslu výchozím bodem do Arktidy. Když vezmeme v úvahu skutečnost, že USA se svými necelými pěti procenty obyvatel světa spotřebovávají téměř 50 % světových zdrojů, je jasné, že při této nenasytnosti se zdroje dostupné v USA vyčerpávají a je třeba je hledat tam, kde ještě jsou. Například v Rusku a Arktidě,“ domnívá se Banáš.

Anketa

Příští vláda: Koalice ANO, KDU-ČSL a STAN. Premiér Babiš, vicepremiéři Bělobrádek a Gazdík. Co na to říkáte?

3%
2%
hlasovalo: 14002 lidí

Je jasné, o co se hraje v Pobaltí

Poukazuje na to, že v ruském arktickém regionu je asi 80 % dosud objevených severních ropných ložisek. „V případě jejich čerpání bude světové ceny určovat lídr na trhu ropy a plynu, kterým bude Rusko. Navíc, v této oblasti jsou zásoby uranu, zlata, mědi, niklu, železa, wolframu, diamantů. Pokud by USA poškodily ruský arktický region, položí Rusko na kolena. Takže je jasné, o co se hraje v Pobaltí. Proto Rusové, poučení nejen Stalinovým selháním před začátkem druhé světové války, ale i věrolomností Západu v Sýrii, Libyi, Iráku, Afghánistánu či na Ukrajině, nečekají. Kaliningradská enkláva má jediný ruský nezamrzající přístav v Baltském moři – Baltijsk, který je domovským přístavem baltské flotily. Do Kaliningradské oblasti, která je v obklíčení NATO, přesouvají raketový systém Iskander, schopný nést jaderné hlavice,“ píše dále Banáš.

Upozorňuje, že to, jak vyvolat napětí, si Američané vyzkoušeli na Ukrajině. „Stačí vyprovokovat národnostní vášně a ‚už to jede‘. Z celkového počtu obyvatel Lotyšska je 27 % Rusů, jen v samotném hlavním městě Rize tvoří 50 % obyvatel. V Estonsku je 25 % Rusů, v hlavním městě Tallin je jich 37 %. Litva má asi šestiprocentní ruskou menšinu, přičemž v hlavním městě Vilnius je asi 14 % Rusů,“ vypočítává Banáš.

Aby to v Pobaltí „začalo“, stačí malá jiskřička

Anketa

Souhlasíte s „Dalmatinskou výzvou“ Patrika Nachera, že na aktuální problémy nelze pohlížet černobíle?

hlasovalo: 1853 lidí
Je prý jasné, jak se může ruská menšina v pobaltských republikách stát mnohem větší rozbuškou, než jakou byli a jsou Rusové na Ukrajině. „Na to, aby to tam ‚začalo‘, stačí mnohem menší jiskřička. Na radnici v Rize například poskytují informace v několika evropských jazycích kromě ruštiny, přestože Rusové tvoří 50 % obyvatel Rigy. Prý proto, že ruština není oficiálním jazykem Lotyšska ani EU,“ píše dále Banáš.

Mediální vyvolávání obrazu Ruska ohrožujícího Litvu, Lotyšsko, Estonsko a Polsko je podle Banáše tradiční americko-bruselsko-berlínskou mediální předehrou ke zvyšování napětí. „Frankfurter Allgemeine Zeitung přinesl nedávno na titulní straně komentář k situaci v Pobaltí s jasným názvem: Strach před ruskou bleskovou válkou. Ale ani slovenské vymývače mozků nezaostávají a oslavují rozhodnutí NATO rozmístit v tomto regionu čtyři tisícovky vojáků,“ píše dále Banáš.

Přiznává, že obavy pobaltských států a Polska z Ruska jsou v důsledku jejich trpkých zkušeností se sovětskými bolševiky oprávněné. Otázkou však je, nakolik se dnešní Rusko pod vedením Vladimira Putina podobá stalinskému Sovětskému svazu.

Vsadím se, o co chcete

Britský ministr obrany Fallon to řekl jasně: „Vyšleme tímto signál spojencům, že jsme připraveni je bránit před trvalou agresí Ruska.“ „Fallonovi připomínám, že jeho ‚předchůdce‘ Chamberlain též slíbil ochránit Čechy a Slováky ‚před trvalou agresí Německa‘, a jak Britové svůj závazek ‚dodrželi‘, už Fallon asi zapomněl,“ podotýká Banáš.

Svěřuje se s tím, že je ochoten se vsadit, o co chcete, že když se prezidentkou USA stane Hillary Clintonová, situace v Pobaltí se prudce zhorší přesně podle vzoru Ukrajiny. „Ovšem v případě konfliktu kteréhokoliv pobaltského státu s Ruskem to už bude jiná káva než na Ukrajině,“ poznamenává Banáš.

Celý text ve slovenštině je ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam

Migrační pakt

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se z migračního paktu můžeme nějak vyvázat nebo je to už hotová věc? A řeší vůbec to hlavní, jak nelegální migraci zabránit? Není třeba řešit příčinu problému než pak jeho důsledky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Wałęsa žárlil na Havla... Visegrád přežije, je si jist Ivan Hoffman. I Fialu a Tuska

17:41 Wałęsa žárlil na Havla... Visegrád přežije, je si jist Ivan Hoffman. I Fialu a Tuska

POHLED IVANA HOFFMANA V týdnu se sešla skupina V4 a podle mnohých to bylo nejbouřlivější jednání za …