Jožo Ráž: Rusko mám rád, Ameriky se bojím. Komunismus byl nejlepší. Svět míří k válce

02.05.2016 8:48

Mám rád Rusko, Ameriky se bojím, svěřil se v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV zpěvák skupiny Elán Jožo Ráž. Prozradil také, jaké má názory na kapitalismus a na socialismus.

Jožo Ráž: Rusko mám rád, Ameriky se bojím. Komunismus byl nejlepší. Svět míří k válce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Koncert na počest Václava Havla v pražské Lucerně

Anketa

Který kandidát na předsedu KSČM je nejlepší?

hlasovalo: 6536 lidí

Ráž si posteskl na současný stav světa. „Svět se bortí, všechno je stále horší. Daně jsou vyšší, víc předpisů, víc všeho. Ceny jsou vyšší. Směřujeme k válce,“ uvedl poněkud skepticky.

Překvapil také svou politickou orientací. „Svým přesvědčením jsem komunista, i když jsem nikdy nebyl v žádné straně,“ uvedl. „Mám světonázor velice podobný tomu, který hlásají komunisti nebo křesťanská víra, které jsou velice kompatibilní oba. Hlásají v podstatě to samé, každému podle jeho zásluh a nepídit se za materiálním bohatstvím, ale spíš pracovat na sobě,“ prohlásil.

Celé video je ZDE

Co ukradli komunisti, není nic proti tomu, co se krade teď

Přiznal, že se mu v bývalém režimu nežilo až tak špatně. „Já jsem neměl žádný problém, že bych nebyl svobodný. Dělal jsem si, co jsem chtěl, a to dělám také teď. Kapitalismus a komunismus se liší v jedné věci. V kapitalismu je největší šéf ten, co všechny nejvíc obalamutí, okrade, oblbne. V socialismu je největší šéf okresní tajemník. Ale komunisti proti těm dnešním papalášům byli měkkoty. Co ukradli, není nic proti tomu, co se krade teď. Oni si sice přisvojili vše, co se dalo, ale to byly maličkosti. Proti tomu, co se teď krade, to byla sranda. Já věřím, že komunismus je ideologicky a prakticky správnější režim s tím, že lidé ho neunesli. Lidé jsou blbí, to je celé. Kapitalismus, to je cesta do pekla, protože to je honba za ziskem,“ řekl také.

Jen 15 koncertů ročně

Pak se jej moderátor zeptal na to, jak se mu nyní žije. Ráž odpověděl, že nic moc. Přiznal, že v posledních letech má maximálně patnáct koncertů ročně. Ale za „totáče“ to prý bylo až 250 koncertů ročně.

Posteskl si také na nedodržování autorských práv. „Když vydáme cédéčko, tak prodáme jen to, co prodáme v prvních třech dnech. Pak to vezmou piráti a my se díváme, jak piráti mají dva roky výborný kšeft. Autorská práva jsou totálně zapomenuta. Většina provozovatelů, co hraje naše písničky, za ně odmítá platit. Takže ani na tom moc nevyděláme,“ posteskl si.

Nízký počet koncertů vysvětlil tak, že jejich koncerty jsou velice drahé. „Sedm kamionů, 160 tisíc wattů aparatury. Čtyřicet lidí staví scénu dva dny, ochranka, zdravotní sestřičky... Naše honoráře v tom nehrají roli, moc na tom nevyděláme. A protože je koncert drahý, tak jej málokdo koupí. Takže na koncertech taky moc nevyděláme. Takže i když jsme nejúspěšnější kapela, jaká tu kdy byla, tak se v penězích netopíme, to je celé,“ dodal Jožo Ráž s tím, že jeden jejich koncert vyjde na tři miliony.

„Takže máte všechny důvody být nostalgický po minulém režimu, protože sám říkáte, že se vám žilo dobře,“ nadhodil Veselovský. Ráž odpověděl, že prodávali z nejúspěšnějšího titulu 650 tisíc vinylových desek, dnes prodá tři tisíce cédéček.

Rusko mám velmi rád

Vyznal se také ze své lásky k Rusku. „Já mám Rusko velmi rád. Projel jsem ho celé od Užhorodu po Nachodku, od Murmansku po Soči. Mnoho měsíců jsme tam žili a hráli. Já na to vzpomínám strašně hezky, protože v Rusku jsme se setkali se strašně vzdělanými a výbornými lidmi. Prostě v Rusku si můžete s řidičem autobusu povídat o filozofii, o básnících, o všem. A v Americe jenom o Coca Cole a hamburgrech. A když stiskne tlačítko a nevypadne mu Coca Cola, tak je nešťastný. Ale to Rusové ne. Ameriku jsem projel taky dvakrát horem dolem a nechci tam už jít. Nemám si tam s kým o čem povídat,“ řekl Ráž.

Veselovský se jej také zeptal, zda Rusko nepovažuje za hrozbu. „Ne. Rusko považuji za jistotu. Za zabezpečení toho, že tu máme ještě jakýs takýs klid a mír. Protože Rusko je šíleně dobře vyzbrojené a drží relativně stabilní situaci okolo. A všichni jsou proti nim. Naštěstí Rusové jsou velice silní a drží to. Čína v pozadí číhá taky. Já se bojím Ameriky, Rusů ne,“ dodal Jožo Ráž.

Ohledně své umělecké kariéry prohlásil, že v každém případě do dvou let skončí, mluvil v tomto případě jen o sobě, nikoliv o skupině Elán.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaromír Soukup totálně zesměšnil Petra Fialu. Jako kdyby se dostal  do školy jen díky inkluzi...

15:54 Jaromír Soukup totálně zesměšnil Petra Fialu. Jako kdyby se dostal do školy jen díky inkluzi...

V posledním díle Mých zpráv se Jaromír Soukup věnoval zdravotnictví, kde si prý ministr Vojtěch bude…