Jsi proti Merkelové, dostaneš „přes hubu“? Představitelé protiuprchlické strany čelí v Německu násilí

10.12.2015 14:02

Útoky proti stále populárnější německé pravicově konzervativní straně Alternativa pro Německo (AfD) sílí. Došlo dokonce i k fyzickým napadením jejích představitelů, píše server Echo24.

Jsi proti Merkelové, dostaneš „přes hubu“? Představitelé protiuprchlické strany čelí v Německu násilí
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.
reklama

AfD se především vyprofilovala jako velký kritik migrační politiky spolkové vládní koalice CDU/CSU a SPD. Na východě spolkové republiky by jí nyní podle průzkumů volilo až 16 procent lidí.

Současně se ale začínají množit útoky proti objektům strany a jejím představitelům. V Saské Kamenici k tomu byla čerstvě použita podomácku vyrobená výbušnina, která obsahovala součásti dovezené zřejmě z Česka.

Okresní partajní kancelář AfD v ulici Theaterstrasse v Chemnitzu, neboli Saské Kamenici, zažila v noci na pondělí v pořadí už čtvrtý útok během pouhého týdne. Nejprve do jejích oken někdo hodil několik dlažebních kostek. Ačkoliv jsou z bezpečnostního skla, těžce je poškodil. Poté okna kdosi počmáral barvou a napsal na ně béžová písmena „AFA 091“. V extrémně levicové scéně je to označení pro „Antifaschistische Aktion Chemnitz“, z čehož lze usuzovat, že alespoň v tomto městě stojí za útoky proti AfD právě „levičáci“.

Celý text je ZDE

V noci na pondělí někdo hodil na zmíněnou kancelář podomácku vyrobenou výbušninu, k jejíž výrobě byla použita zábavní pyrotechnika, která se v Německu volně neprodává a byla nejspíše dovezena z Česka. Výbušnina detonovala před vchodem do kanceláře. Silně poškodila dveře a blízké zdi domu. Za dveřmi v té době dlouho do noci zasedalo předsednictvo okresní organizace AfD v čele se zemským poslancem Carstenem Hütterem. Podle jeho tvrzení byla strana v poslední době vystavena jen v Sasku třem desítkám útoků. Žádného pachatele se zatím nepodařilo vypátrat.

Podle průzkumů je AfD třetí nejsilnější stranou v Německu

Pokud jde o útoky, vidí funkcionáři AfD spojitost s rostoucí popularitou strany, která mimo jiné kritizuje uprchlickou politiku berlínské vlády. Podle aktuálního průzkumu veřejného mínění uskutečněného společností Forsa pro magazín Stern a televizi RTL by AfD nyní volilo na východě Německa 16 procent dotázaných. Další čerstvé průzkumy ukázaly, že v celostátním měřítku se Alternativa pro Německo těší podpoře mezi osmi a deseti procenty. Po vládní křesťanskodemokratické unii CDU/CSU a sociálnědemokratické SPD se tak stala AfD třetí nejsilnější partají.

Útoky proti AfD probíhají i v jiných částech Německa. Například minulý týden kdosi hodil kámen do oken zemského poslance AfD v Brémách a současně počmáral červenou barvou jeho dům. Napsal na něj „Zastavit AfD“.

Šéf vysokoškolské skupiny AfD byl napaden již podruhé během měsíce

Byla už zaznamenána i fyzická napadení funkcionářů AfD, například Larse Steinkeho, šéfa vysokoškolské skupiny Junge Alternative v Göttingenu, kterého neznámí útočníci zbili pěstmi a zkopali v jedné tmavé uličce. U Steinkeho šlo už o druhý podobný útok za měsíc. Napadený je přesvědčen, že útočníky byli radikální levičáci z Antify.

AfD začíná mít problémy i v tom, když si chce pronajmout prostory na své akce. Třeba v místech, jež politicky ovládá nyní vládní SPD.

Se stoupající popularitou AfD je tlak na stranu patrný na všech možných úrovních. Stále tvrději a odmítavěji se k ní staví část politiků a mainstreamová média, jimž už nestačí označovat stranu AfD za „populistickou“, ale začínají jí dávat horší, radikální nálepky. Včetně označení „národovecké hnutí“, odkud už je jen krůček k národnímu socialismu, nacismu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Volby přinášejí překvapení, proto je nepraktikujeme“. Bašta má po zážitku z USA obavy o osud demokracie. Za rok to bude na nás

7:21 „Volby přinášejí překvapení, proto je nepraktikujeme“. Bašta má po zážitku z USA obavy o osud demokracie. Za rok to bude na nás

Někdejší diplomat, politický analytik Jaroslav Bašta se zamýšlí nad volbami v příštím roce. Povolebn…