Jsme pořád na recesním dně, odmítají odbory růžové odhady

17.08.2013 19:11

Hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl v tomto čtvrtletí o 0,7 procenta oproti prvnímu čtvrtletí. Někteří ekonomové se hned ozvali, že nastal konec recese. Odboráři však varují – Česko se stále potácí na recesním dnu.

Jsme pořád na recesním dně, odmítají odbory růžové odhady
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chudoba, ilustrační foto.
reklama

Oproti předchozímu čtvrtletí sice HDP vzrostl o 0,7 procenta, ovšem meziročně při srovnání s loňskem klesl o více než procento. „Pro ty, kteří po již šesti po sobě jdoucích čtvrtletních poklesech stále netrpělivě vyhlíželi ono pověstné ‚světélko na konci tunelu‘, ho teď v podobě sdělení o mezičtvrtletním růstu konečně po půldruhém roce údajně spatřili,“ píše Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na svém webu.

„Vydávají ho dokonce za ‚konec recese‘. Kéž by tak měli pravdu! Pokud by to tak ve skutečnosti bylo a ekonomika se konečně a hlavně již nadlouho dostala z červených čísel, nadšeny by přirozeně byly především odbory,“ dodávají.

Jenže situace prý není tak růžová. „Bohužel, podrobnější pohled na předběžně odhadnutá čtvrtletní statistická data jak o HDP, ale také na poslední data o vývoji v klíčových odvětvích, jakými jsou průmysl a stavebnictví či v zahraničním obchodě nebo na skomírající poptávku domácností, na důsledky tlumení vládních investičních výdajů, narůstající zpoždění v čerpání evropských dotací apod., nás bohužel vybízí k velké střízlivosti,“ upozorňují odboráři.

Podle nich je zavádějící, když se z krátkodobých „změn znamínek“ dělají zásadní závěry. „Česká ekonomika se dosud pořád potácí na recesním dně, a co hůř: Konce této nejdelší krize v novodobé české historii zatím nevidět – jedna vlaštovka ještě jaro nedělá,“ uzavírají.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

19:59 Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

ANKETA Další protiruské sankce? O této možnosti se začalo hovořit poté, co byl v Moskvě zatčen ruský…