Jsme připraveni očkovat, uvedli praktičtí lékaři

11.01.2021 13:25

Mluvčí Koalice soukromých lékařů a prezident České stomatologické komory Roman Šmucler zasílá další otevřený dopis. Nabízí v něm pomoc ze strany zejména praktických a dětských lékařů s očkováním proti covidu-19. „Řada našich kolegů je připravena pracovat v očkovacích centrech, někteří i se svými spolupracovníky,“ píše Šmucler a spol. premiérovi Andreji Babišovi, který procesu očkování sám velí.

Jsme připraveni očkovat, uvedli praktičtí lékaři
Foto: Repro CNN Prima News
Popisek: Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler
reklama

„Koalice soukromých lékařů sdružuje praktické lékaře (PL), praktické lékaře pro děti a dorost (PLDD), ambulantní specialisty a stomatology. Jedná se tedy o klíčovou a chybějící profesionální sílu ve snaze proočkovat pacienty, kteří o to projeví zájem a minimalizovat tak působení viru SARS-CoV-2 na českou populaci,“ píše se v otevřeném dopise vládě a premiérovi.

Anketa

Líbila se vám demonstrace za účasti Dana Landy a exprezidenta Klause?

19%
75%
hlasovalo: 16873 lidí

„Řada našich kolegů je připravena pracovat v očkovacích centrech, někteří i se svými spolupracovníky,“ pokračuje dopis s tím, že praktičtí lékaři zejména chtějí pomoci s rychlým proočkováním pacientů ve věkové skupině 80+.

Koalice soukromých lékařů je podle Šmuclera schopna koordinovat se na úrovni jak celostátní, tak i jednotlivých krajů či okresů. „Potřebujeme, aby místa byla vybavena administrativním personálem a drahocenný kvalifikovaný personál neztrácel čas zbytečnou administrativou. Na místě musí být v dostatečném množství osobní ochranné pomůcky a personálu zajištěna odměna ve výši odpovídající podílu, který je již zakalkulován do úhrady zdravotních pojišťoven. Naše kolegy a kolegyně využít mimo pracovní dobu jejich ordinací, aby nebyla omezena dostupnost zdravotní péče, což je i bez očkování velký problém,“ kladou si lékaři podmínky spolupráce.

„Jakmile budou v České republice vakcíny skladovatelné v našich ordinacích, jsme připraveni očkovat, máme v tom letitou praxi. Pokud to bude nutné, posílí dle svých možností očkováním ve svých praxích i stomatologové a ambulantní specialisté. Zjišťujeme situaci a připravujeme kapacity po jednotlivých místech,“ píše se v dopise adresovaném Babišovi a ministru zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO).

Lékaři primární péče si podle Šmuclera a spol. zaslouží uznání, protože nesou nápor většiny pacientů s covidem. Přesto „jsou schopni pomoci, za předpokladu dostatku vakcín, dosáhnout pokroku ve vakcinaci, jaký vidíme dnes třeba ve státě Izrael,“ uzavírá dopis. Kromě Šmuclera přidali podpis také  předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka nebo předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko a další.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Končím! Petříček vytáhl špinavé prádlo z Lidového domu

15:39 Končím! Petříček vytáhl špinavé prádlo z Lidového domu

Exministr zahraničí Tomáš Petříček nebude poslancem. Rezignoval na kandidaturu v říjnových volbách. …