Jste pokrytci, vzkazuje pravice ČSSD. Kvůli zákazu spolupráce s komunisty

16.03.2013 17:33

ČSSD na sjezdu odmítla návrh na zrušení takzvaného Bohumínského usnesení, které straně zapovídá spolupráci s komunisty na vládní úrovni. Zástupci ostatních stran to ale považují spíše za pokrytectví.

Jste pokrytci, vzkazuje pravice ČSSD. Kvůli zákazu spolupráce s komunisty
Foto: hns
Popisek: Miroslava Němcová, předsedkyně Poslanecké sněmovny

"Pokud to ČSSD myslí vážně a je Bohumínským usnesením vázána, musí ihned vypovědět krajské koalice, kde s komunisty vládne," sdělila předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Podle ní musí sociální demokraté také jasně říci, že s komunisty nepočítají pro žádnou formu vládní spolupráce, tedy ani pro podporu menšinové vlády. "Pokud to neudělají, podvádějí a celý humbuk kolem Bohumínského usnesení je pokrytectvím," dodala.

Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík se domnívá, že jde jen o vějičku pro voliče, ale že v krajích dělá sociální demokracie stejně něco jiného. Skutečná spolupráce mezi ČSSD a KSČM se podle něj stejně chystá, a to na úrovni podpory vlády. Předseda poslaneckého klubu občanských demokratů Marek Benda pokládá rozhodnutí ČSSD za zajímavý signál, který svědčí o tom, že se některým silám uvnitř sociální demokracie do otevřené koalice s komunisty nechce.

Sociální demokraté přijali Bohumínské usnesení na svém sjezdu v roce 1995. Dokument nepřipouští spolupráci s extremistickými politickými subjekty včetně komunistů. Současný lídr ČSSD Sobotka usnesení respektuje. Sociální demokraté potvrdili platnost Bohumínského usnesení i na svém předchozím sjezdu, který se uskutečnil v Brně před dvěma lety.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Evropský Green Deal – chystá se odboj. Akce začne ve Sněmovně. S Okamurou a dalšími

15:00 Evropský Green Deal – chystá se odboj. Akce začne ve Sněmovně. S Okamurou a dalšími

Přichází poslední šance, jak zastavit unijní Green Deal? Možnost ubránit se zdražování energií, omez…