Jste posraní z neziskovek! Já jsem vlastenec, křičí Foldyna na drsném VIDEU. Po Nočních vlcích se strhlo peklo

09.05.2018 6:08

VIDEO Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna se slovně i fyzicky střetl s protiruským aktivistou, který protestoval proti příjezdu ruského motorkářského gangu Noční vlci. Zatímco aktivistu Uhlíře odvedli těžkooděnci, Foldynu možná čeká politická dohra celé eskapády, sepsul ho totiž předseda Hamáček a Foldynu si zve na kobereček. Foldyna ale přešel do protiútoku! Létaly vulgarismy, Foldyna naložil českým médiím, Antifě, i dalším. Přišla i první výzva, aby byl Foldyna demokratickými politiky odsouzen.

Jste posraní z neziskovek! Já jsem vlastenec, křičí Foldyna na drsném VIDEU. Po Nočních vlcích se strhlo peklo
Foto: Vít Hassan
Popisek: Protiputinovský aktivista Martin Uhlíř slovně atakuje Jaroslava Foldynu, který doprovázel Noční vlky.

Do Prahy dojely desítky Nočních vlků. Ruský motorkářský gang si v Praze již tradičně udělal zastávku při příležitosti uctění památky ruských vojáků, kteří padli během druhé světové války. Návštěva Rusů, které někteří obviňují z krajně pravicových tendencí, se neobešla bez pořádných emocí. Došlo i k fyzickému střetu, kterého se účastnil místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. Ten se hlavou srazil s jedním z protiruských demonstrantů, aktivistou Martinem Uhlířem. Uhlíře odvedli těžkooděnci, akce ale může mít vážné následky i pro Foldynu. Předseda ČSSD Jan Hamáček se totiž skrze sociální síť Facebook ke svému podřízenému vyjádřil dosti kriticky.

Anketa

Vyčítáte Jaroslavu Foldynovi účast na akci Nočních vlků?

hlasovalo: 10868 lidí

Hamáček píše: „Ptáte se mě na to vy na sociálních sítích, ptají se mě na to novináři, ptají se mě na to kolegové v sociální demokracii… Zatímco jsem měl včera velmi nabitý program, který zahrnoval jednání o vládě i uctění památky vojáků padlých za 2. světové války, veřejný prostor zaplnily zprávy o Jaroslavu Foldynovi a motorkářské partě Nočních vlků.

Že se o účasti Jardy Foldyny na akci ruských motorkářů bude psát a mluvit, to bylo jasné. Také jsem dopředu řekl, že je to jeho soukromá iniciativa, se kterou ČSSD nemá a nechce mít nic společného. Bohužel to, co se nakonec odehrálo, výrazně přesáhlo meze soukromé akce jednoho z členů vedení ČSSD.

Původně jsem nechtěl svého spolustraníka kritizovat přes média, protože takové politické půtky našich straníků jsou přesně to, díky čemu ztrácí ČSSD před občany důvěryhodnost.

Jenže tady už nejde jen o politické neshody, které by se měly řešit výhradně uvnitř strany. Tohle prostě Jaroslav Foldyna přehnal, jako místopředseda strany se musí kontrolovat a měl by se za své chování omluvit.

Jako předseda sociální demokracie budu v pátek na jednání předsednictva s Jaroslavem Foldynou o včerejším incidentu a jeho chování osobně mluvit.“

Lze tedy dovodit, že Foldynu nečeká příjemný rozhovor. Hamáček se snaží sjednat si pořádek ve straně rozklížené ideovými spory i nepříznivými průzkumy veřejného mínění. Ten poslední, který v neděli zveřejnila Česká televize, přisuzuje sociálním demokratům pouze 6,5 % hlasů a strana se nebezpečně blíží pádu pod hranici vstupu do Sněmovny.

Hamáčkův výpad našel odezvu i mezi jeho příznivci, někteří mu to ale dali takříkajíc „sežrat“. Zdaleka největší podporu si na profilu Jana Hamáčka připsala Jitka Nagyová, která Hamáčka od srdce vyplísnila. Foldyna se prý nemá za co omlouvat a zachoval se správně. 

V podobném duchu se nese i příspěvek Jiřího Doubravy. Ten Hamáčkovi navrhuje, aby s Jiřím Dienstbierem odletěl do USA, a diví se, že je vůbec Andrej Babiš ochotný o vládě s ČSSD uvažovat. Podle pana Doubravy Hamáček nehájí sociálně demokratické ideje, ale koryta na ministerstvech.

Četnou podporu si ale vysloužily i reakce odsuzující Foldynovo chování. Miroslav Libicher připomíná, že Foldynovy postoje jsou dlouhodobě známy, a přesto byl zvolen do užšího vedení strany. To je podle něj horší než včerejší Foldynovo chování. Problémem tedy není jen Foldyna, ale celá část členstva, která s ním souzní.

Opravdová bomba ale přišla teprve poté. Jaroslav Foldyna si Hamáčkovo vyjádření přečetl a místo toho, aby hrál mrtvého brouka, si vybral přechod do ofenzivy. Natočil video z posilovny, kde se během tréninku s činkami k celé kauze vyjádřil. „Tak jsem si přečetl, že Honza Hamáček říká, že já jsem se choval nedůstojně jako místopředseda ČSSD, že jsem se hádal s aktivisty. S jakými aktivisty? S těmi, co organizují Majdan? Co jsou přisátí na neziskovky a na státní prachy? S těmi aktivisty, kteří skončili v policejním antonu? Já ne, já jsem neskončil v policejním antonu, já jsem se choval slušně. Já jsem jenom šel na hroby vojáků, kteří osvobodili tuto zemi. Bylo jich 140 000,“ vysvětluje emotivně Foldyna.

„Jo, že přijeli Noční vlci, ‚kontroverzní motorkářský gang‘… A kdo říká, že jsou kontroverzní? Česká média? Česká televize? Ti novináři, co lžou za prachy, jako když tiskne? A v čem jsou kontroverzní? Že jsou vlastenci, v tom jsou kontroverzní? Aha! A ti vlastenci, co pochodují Litvou, Ukrajinou, s hákenkrajcema na klopě, tito vlastenci vám nevadí? Jiní nacionalisti, kteří jsou nacionalisti, fašisti… Vám nevadí ti noví fašisti, co se tváří a říkají: ‚my jsme antifašisti‘, a s černýma páskama přes držku řežou lidi baseballovýma tyčema? Ti jsou antifašisti, aha,“ pokračuje Foldyna a rozdává direkty vlevo i vpravo. Média, Majdan, Antifa. 

„Winston Churchill měl pravdu, když říkal, že fašisti budoucnosti budou sami sebe vydávat za antifašisty. Tak už jsme tady, už jsme v té době? To jsou oni, jo? A já jsem teda ten špatnej, protože jsem se postavil na stranu tradice, historie. Já tady nevzývám Stalina jako masového vraha, já tu jenom jdu položit kytky na hroby vojákům, kterým ten Stalin ve druhé světové válce velel. Byl to Stalin, Roosevelt a Churchill, to jsou vítězové druhé světové války. Josip Broz Tito. To jsou lidé, kteří porazili fašismus. A co vy? Vy se tady schováváte a jste posraní z nějakých neziskovek, které si tady na něco hrají. Z nějakých emigrantů z Ruska, co tady vyvádí. Těm věříte? A já? Já se pro vás mám omlouvat,“ hořce pronáší Foldyna. 

„A za co teda? Za co bych se já měl omlouvat? Za to, že jsem vlastenec? Vlastenec je pro vás špatné a špinavé slovo? A v čem? Vy jste zapomněli, odkud jsme, kdo jsme, na svoji historii? My jsme ji prolili krví! 350 000 Čechů za druhé světové války zemřelo. A my, my se budeme stydět dávat kytky. A kontroverzní ruský motorkářský gang. A kohopak znásilnili? Jaké drogy pašovali? Jo, že mají vlastní vlajky? …tak to jo, to je kontroverzní teď v Evropě. Vy byste nejradši, kdybychom přestali mít jakoukoli historii, kdybychom přestali mít své umělce, historiky, filosofy, kdybychom se dívali jen na ty druhé,“ láteřil dál Foldyna.

„Ne, já se dívám na ty vlastní. Jsem levicový sociální demokrat. Držím se tradice a nejsem zaprodanec. To si uvědomte. Jsem připraven se za cokoli omluvit, co udělám špatně. Ale nedělejte takovéhle věci, že se necháte zatlačit do kouta pár uřvanci, kteří jsou tu placení, aby dělali hybridní politiku,“ zakončil svou litanii Jaroslav Foldyna.

Hamáčkovo vyjádření komentoval i novinář Štěpán Kotrba. Ten na svém facebooku Hamáčka vůbec nešetřil: „Nechápu, co tenhle americkej slouha chce s Jaroslavem Foldynou řešit. Že narazil na agresivního provokatéra v agresivní situaci, ve které selhali hlavně policajti? To se může a mohlo stát každému z nás... Že se Foldyna nechoval a nechová kluzce jako Hamáček? To už tak u motorkářů bejvá. Ale pro mě je lepší politik a uvěřitelnější přímočarej motorkář a boxer Foldyna než tenhle odrostlej aparátčickej dorost.“

Na Kotrbovo prohlášení reagoval i hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj si ČSSD musí vybrat, jestli půjde za Foldynou, nebo za aktivisty Uhlířem, Cemperem a Peszynskim. 

Ovčáček se k situaci vyjádřil i samostatně na svém facebooku. Foldyna podle něj jedná statečně a ČSSD by si jej měla vážit. Politická nekorektnost prý není v boji se zlem na škodu. Jiří Ovčáček vyzval k omluvě ty, kteří se snažili zneužít piety za oběťmi druhé světové války.

K Foldynově střetu se vyjadřují i některá česká média. Johana Hovorková ze serveru Forum24 vyzývá ČSSD, aby Foldynu zbavila funkce, pokud se strana považuje za demokratickou. Líbilo by se jí také, kdyby se od Foldyny distancovali naprosto všichni demokratičtí politici. „To, co předvedl poslanec sociální demokracie Jaroslav Foldyna při setkání s Nočními vlky, jasně ukazuje, jaký je to vlastenec – ruský vlastenec, který napomáhá radikálním nacionalistům napojeným na Vladimira Putina, aby šířili ruskou propagandu, případně oslavovali masového vraha Stalina, jak mají ve zvyku. Jaroslav Foldyna je ostudou nejen ČSSD, ale celého českého Parlamentu. Pokud se od něj jasně nedistancují všichni demokratičtí politici, jen se potvrdí, jak velkou sílu má v České republice ruská propaganda. Ostatně – není se čemu divit. Vždyť jejím hlavním představitelem je u nás prezident republiky,“ míní Hovorková.

reklama

autor: mak

Radek Koten byl položen dotaz

interpelace

Když vláda nereaguje na vaše interpelace, jaké jsou vaše další možnosti získat odpovědi, pokud nějaké jsou? Myslel jsem, že odpovědět do 30 dnů vláda, respektive tázaný musí ze zákona.A druhá věc, jak víte, že čísla,co vám možná premiér někdy dodá, budou pravdivá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čísla o očkování. A o smrti. „Strach z toho, co by se mohlo zjistit.“ Aféra houstne

20:30 Čísla o očkování. A o smrti. „Strach z toho, co by se mohlo zjistit.“ Aféra houstne

Uniklé údaje z novozélandské databáze vyvolávají dojem o vysokém procentu smrtnosti po očkování prot…