Jste zaujatí vůči Izraeli! USA dnes prý oznámí odchod z Rady OSN pro lidská práva

19.06.2018 20:44

USA dnes oznámí, že opustí Radu OSN pro lidská práva, která se už dříve stala terčem americké kritiky, a to hlavně kvůli údajné zaujatosti vůči Izraeli. Zprávu od agentury Reuters a AP uveřejnila ČTK.

Jste zaujatí vůči Izraeli! USA dnes prý oznámí odchod z Rady OSN pro lidská práva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vosková figurína Donalda Trumpa

Odchod by dnes měli na společné tiskové konferenci ve Washingtonu oznámit ministr zahraničí USA Mike Pompeo a americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová. Ta již v předešlém roce opakovaně prohlásila, že USA jsou připraveny Radu pro lidská práva opustit. 
 
Kritizovala především údajnou „chronickou zaujatost“ této instituce vůči Izraeli. Spojené státy dlouhodobě požadovaly reformu rady. Spojené státy pod Trumpovým vedením už loni oznámily, že ke konci letošního roku opustí Organizaci spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Trump odstoupil také od pařížské klimatické dohody či jaderné dohody s Íránem. 
 
Ve dvanáctileté historii Rady OSN pro lidská práva zatím žádná členská země orgán neopustila dobrovolně. Před sedmi lety, během takzvaného arabského jara, byla Libye se souhlasem Valného shromáždění z rady vyloučena. Během vlády prezidenta George Bushe mladšího Washington UNHRC tři roky bojkotoval, za prezidenta Baracka Obamy se do ní opět vrátil. 
 
Rada úzce spolupracuje s Úřadem vysokého komisaře OSN pro lidská práva, jímž je v současnosti Zajd Raad Husajn, který týden ostře kritizoval prezidenta Donalda Trumpa kvůli rozdělování rodin migrantů na americko-mexické hranici. 
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Blbeček,“ řekla moderátorka k Djokovičovi. Šokovaný Kodeš ji v tom vykoupal

20:07 „Blbeček,“ řekla moderátorka k Djokovičovi. Šokovaný Kodeš ji v tom vykoupal

Neočkovaný srbský tenista Novak Djokovič prohrál soud o zrušené vízum a nemůže obhajovat titul na Au…