Jurečka: Ministerstvo dá na protipovodňová opatření 650 milionů Kč

22.05.2014 14:46

Ministerstvo zemědělství hodlá pro letošní rok uvolnit na stavbu protipovodňových opatření 650 milionů korun. Zatím není jasné, do jakých lokalit peníze zamíří. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci v Českých Budějovicích uvedl, že přesnější informace by mohl mít do měsíce až šesti týdnů.

Jurečka: Ministerstvo dá na protipovodňová opatření 650 milionů Kč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka
reklama

Povodně v loňském roce způsobily v Jihočeském kraji škodu za více než dvě miliardy korun. „Zatím nevíme, kolik peněz na protipovodňová opatření by mířilo do tohoto regionu. Je potřeba si uvědomit, že součástí toho je i případné kofinancování žadatele. V případě jižních Čech by šlo o Povodí Vltavy, což je ekonomicky poměrně silné povodí, které je schopno spolufinancování zvýšit," uvedl Jurečka.

Případné odkoupení Rožmberka je záležitost, o které se může vést debata

Ministr zemědělství na dnešní schůzce s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou (ČSSD) mluvil i o možnosti investice do oprav vodního díla Rožmberk. Největší rybník v zemi slouží při povodních jako retenční nádrž a dokáže zadržet hodně vody.

Rožmberk ale patří soukromé společnosti, kterou je Rybářství Třeboň, a stát proto do něj zatím nehodlá investovat. „Případné odkoupení Rožmberka je záležitost, o kterém se může vést debata. Ale určitě to nestojí tak, že stát nebo kraj chce tento rybník koupit," uvedl Jurečka.

Rožmberkem protéká řeka Lužnice. Rybník, jenž v případě povodní dokáže díky své výhodné poloze pojmout o několik milionů krychlových metrů více vody v porovnání s normálním stavem, v případě záplav zmírní škody ve městech jako Veselí nad Lužnicí, Soběslav nebo Planá nad Lužnicí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Šibenice." Piráti hlásili Lipovskou a Xavera Bruselu. A teď přituhuje

11:55 ,,Šibenice." Piráti hlásili Lipovskou a Xavera Bruselu. A teď přituhuje

Na místa členů Rady ČT usedli publicista Pavel Matocha, ekonomka Hana Lipovská a moderátor Luboš Xav…