K tomu Ukrajinu využijí. Klaus šel dále než předtím

14.04.2022 9:35 | Glosa

Exprezident Václav Klaus si v komentáři pro MF Dnes položil otázku, proč nikdo vážně nejedná o nalezení míru na Ukrajině. A jasně si na ni odpověděl. Dal také jasně najevo, že má hrůzu z počínání vlády Petra Fialy (ODS).

K tomu Ukrajinu využijí. Klaus šel dále než předtím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

Z Ruska prosakují informace, že invaze na Ukrajinu měla být rychlou akcí. Místo toho ruský vpád na Ukrajinu trvá již 50 dní. A druhý český prezident Václav Klaus kroutí hlavou nad tím, jak někdo může s klidným svědomím říkat, že válka na Ukrajině potrvá ještě týdny, měsíce, nebo dokonce i celé roky.

Zatímco podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je vina na ruské straně, protože odmítá ukončit válku, kterou rozpoutal Kreml, Klaus vidí chyby spíše na straně Západu, který z jeho pohledu ve skutečnosti válčí s Ruskem a Ukrajinu vnímá jen jako bitevní pole, u kterého nebere ohled na to, jak moc bude během této války poničeno.

K jednacímu stolu by si podle Klause měly na jedné straně sednout Rusko, na druh straně USA, a pak také Rusko a EU, byť o mandátu zástupců EU má Klaus značné pochybnosti, což dává najevo zmínkou, že si není jist, nakolik bruselští byrokraté zastupují např. zájmy francouzských voličů.

„Ukrajina a Ukrajinci nebyli v minulých letech miláčky Evropanů. Za sebe musím říci, že jsem se vždycky strašně styděl za to, jak Češi jednali s ukrajinskými – legálními i nelegálními – migranty pracujícími u nás. Teď najednou ze všech přímo tryská láska k Ukrajině a Ukrajincům. Není tato láska jenom ,zástěrkou nenávisti k Rusku', jak mi ve svém e-mailu napsala jedna paní magistra, kterou osobně neznám? Nenávist k někomu je špatným a chatrným motivem lásky k někomu jinému. Pomocí lásky a (nebo) nenávisti se tragická situace na Ukrajině vyřešit nedá. Musí nastoupit rozum a chladný pragmatismus,“ doporučil Klaus.

A varoval, že ve stínu ruské invaze na Ukrajinu se chystá řada nebezpečných věcí.

„Že válka bude využita k utužení evropské unifikace a k dalšímu potlačení suverenity národních států, je zřejmé. Že povede k rozsáhlé militarizaci zemí. Netrápí to nikoho? Nebo lépe řečeno, jsou ti, kteří se odvažují přiznat, že je to trápí, nastrčenými loutkami Putina?“ položil Klaus další otázku.

Exprezident podezřívá vládu Petra Fialy (ODS), že má vlastně radost z války na Ukrajině. Domnívá se, že současná vláda v Praze kalkuluje s tím, že každé oslabení Ruska nám vlastně prospěje. I když k němu dojde za cenu války.

„Mám hrůzu z toho, že jim něco takového běhá v hlavách. Nejen politikům, ale i těm, kteří ovládají naše veřejnoprávní média,“ uzavřel Klaus.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Důchody

Na kolik procent spadne během vaší vlády průměr důchodu k průměrné hrubé mzdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ještě hůř s elektřinou. Eurostatu v žebříčku něco chybí. A pro Česko to pak vypadá bídně

6:50 Ještě hůř s elektřinou. Eurostatu v žebříčku něco chybí. A pro Česko to pak vypadá bídně

Máme nejdražší elektřinu v Evropské unii. Na tom trvá Agrární komora ČR i přes novou metodiku měření…