K výročí atentátu: Co všechno zde napáchal protektor Heydrich, připomíná Zdeněk Zbořil

28.05.2021 13:36

O hrdinství Josefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří se postarali o odchod z tohoto světa u jedné z největších lidských bestií chodících po zemi, když spáchali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, toho bylo naspáno již hodně. Politolog Zdeněk Zbořil má však za to, že se příliš málo pozornosti věnuje otázce, co všechno Heydrich v prostoru Čech a Moravy napáchal. Rozhodl se to tedy napravit.

K výročí atentátu: Co všechno zde napáchal protektor Heydrich, připomíná Zdeněk Zbořil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Před 79 lety už tento den ležel Reinhard Heydrich, jedna z největších nacistických bestií a milovník hudby a šermu, v nemocnici a umíral. 27. května 1942 na něj zaútočili dva českoslovenští hrdinové - Josef Gabčík a Jan Kubiš, kteří byli pro tento úkol vycvičeni ve Velké Británii. Za svůj hrdinský čin o několik dní později zaplatili životem, ale ještě stačili ukázat, že Čechoslováci, kteří před Hitlerem unikli do zahraničí, nesedí s rukama v klíně.  

Hrdinství československých vojáků rozlítilo nacisty natolik, že vyhladily obce Lidice a Ležáky. V rámci tzv. heydrichiády, kdy se Němci mstili na obyvatelích Protektorátu Čechy a Morava, den co den vyhlašovali, koho všeho zavraždili.

Politolog Zdeněk Zbořil má za to, že se dnes zapomíná na to, co sám Heydrich napáchal v Protektorátu za těch pár měsíců, co ho řídil. „Osm měsíců skutečné krutovlády,“ popsal toto období Zbořil, jemuž byly v době Heydrichovy vlády 4 roky. Heydrich držel osud Čechů a Moravanů v rukou od září 1941 do 4. června 1942, kdy na následky svých zranění zemřel.

„Já bych rád připomenul, protože to je hanba české politické publicistiky, že se nepřipomíná poprava Vladislava Vančury 1. června 1942  Důvod, proč se o tom nepíše, je, jak se domnívám, že Vladislav Vančura byl také předválečný komunista, ale zamysleme se nad tím, kdo z té umělecké sféry se ke komunismu, ať už ke členství nebo k tomu ideálu komunismu, nehlásil. Ale Vančura byl také něco jiného, Vančura byl také významný kulturní pracovník, který se podílel na filmové produkci ještě před protektorátem a byl také literární autoritou mezi jeho generací,“ prohlásil Zbořil.

„Jaroslav Seifert píše ve své publikaci Všechny krásy světa, že když četli jméno Vladislava Vančury na seznamu obětí německého teroru, tak že byli otřeseni, byl to pro ně největší šok, protože on byl symbolem celé generace, symbolem té pravé české literatury, byla to literatura lidí, kteří přemýšleli o minulosti, současnosti a budoucnosti českého národa, což se tedy dnes zřejmě nenosí, ale on byl symbolem, takže smrt a zavraždění Vladislava Vančury je jednou z podobných tragédií jako byly Lidice, Ležáky a teror druhé heydrichiády,“ rozváděl svou myšlenku.

Před svou smrtí stačil Heydrich nařídit popravu nebo deportaci tisíců Čechů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Pravda

Dobrý den, Okamura mluví často mimo, věci překrucujeazkresluje, jakse mu hodí, ale ohledně jeho výroku na adresu Pekarové, nepřekroutila jste je Vy? On přece nemluvil o ženách či matkách obecně a je pravda, že když někdo nemá děti, spoustu věcí třeba neví,protože nemůže, ale to přeci není urážka, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sirotčí“ Šojdrová se obula do Ivana Davida. Když neví, má prý mlčet

21:14 „Sirotčí“ Šojdrová se obula do Ivana Davida. Když neví, má prý mlčet

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) se na svém twitterovém profilu vymezila proti ruské dezin…