Kalousek: Bez eura v EU jen šoupeme nohama

01.05.2023 12:25 | Ze sítí

Česko slaví 19 let od vstupu do EU. Miroslav Kalousek (TOP 09) za to poděkoval mimo jiné i Václavu Klausovi. A nejen jemu. V diskusi s ekonomickým expertem ODS Janem Skopečkem se zasazoval o přijetí eura a vysvětloval, proč je to pro Česko důležité. Abychom jen nestáli za dveřmi a nešoupali nohama. Senátor Zdeněk Hraba žádal, aby se Česko v EU chovalo sebevědomě. A přišel s výzvou.

Kalousek: Bez eura v EU jen šoupeme nohama
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Miroslav Kalousek poděkoval politické reprezentaci „devadesátek“, že nás přivedla do EU.

„Chtěl bych poděkovat politické reprezentaci ‚devadesátek‘, pánům Havlovi, Klausovi, Luxovi, Kalvodovi, Zemanovi, Špidlovi a dalším, že nás přihlásili a dovedli do EU. 1. května 2004 jsme díky nim a díky svobodné vůli většiny občanů začali psát novou kapitolu našich dějin,“ napsal Kalousek.

Promnluva o českém členství v EU

V diskusi s expertem ODS na ekonomické otázky Kalousek naznačil, že by nám prospělo i přijetí eura

„Tak bylo to naše nedávné předsednictví úspěch, jak tvrdíme, nebo jsme jen čekali za dveřmi a šoupali nohama? Obojí asi dost dobře nemůže platit zároveň. A je Dánsko či Švédsko bez eura méněcennou součástí EU, šoupou představitele těchto zemí taky někde za dveřmi nohama?“ ptal se Skopeček.

Kalousek mu odpověděl.

„Šoupou. Např. před radou ministrů ECOFIN je porada ministrů financí Eurozóny a dohadují se na agendě dopředu. Pozměnit pak jejich dohodu je na ECOFINu velmi těžké, často nemožné. Mnohem snazší je tvořit dohodu zevnitř, než ji měnit zvenku,“ upozorňoval.

Promnluva o českém členství v EU

Vstup do EU přivítal i senátor za TOP 09 Herbert Pavera.

„Před 19 lety jsme přivítali vstup ČR do EU s přáteli z družebních vesnic – Linum (NSR), Rudy (PL), Nagykovasci (HU) přesně o půlnoci. Působivé tóny Ódy na radost, ohňostroj, umocnily významný den. A stovkám přítomných občanů vyhrkly dojetím slzy do očí. Děkuji všem, že jsme v EU.“

Mgr. Herbert Pavera

  • TOP 09
  • Koukněte: https://www.herbertpavera.cz/zustanme-v-kontaktu
  • senátor

Promnluva o českém členství v EU

Nezávislý senátor Zdeněk Hraba žádal, abychom v EU vystupovali jako suverénní stát.

„Přál bych si, abychom jako suverénní stát v EU zaujímali sebevědomé postoje, protože ne vše, co přijde z Bruselu, musí být nutně správné. Stejně tak jako ozvat se, když se nám něco nelíbí, neznamená být ‚protievropský‘. To není pravda. Prosazovat vlastní pohled na věc je normální a správné. Jedině tak může jakékoliv společenství fungovat. A dělají to i ostatní státy,“ napsal senátor.

„Je proto špatně, když se česká diskuse o Evropě omezuje na ‚eurohujery‘, kteří slepě přijímají vše, a ‚euroodpůrce‘, kteří naopak veškerou evropskou spolupráci odmítají. Toto jsou dva extrémy, které nikam nevedou. Skutečná spolupráce je zdravým mixem vlastních zájmů a adekvátních kompromisů. Ne však kompromisů, které znamenají popření sebe sama,“ pokračoval.

Zdůraznil také, že je třeba zachovat v rámci EU sílu jednotlivých členských států a stavět se proti snahám sílu jednotlivých členských států omezit většinovým hlasováním.

Promnluva o českém členství v EU

Promnluva o českém členství v EU

 

reklama

autor: mp

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

obrana

Dobrý den, sám tvrdíte, že je naše vojenská technika zastaralá a nedostatečná. Jak pak ale vysvětlíte, že jsme zbraně, munici a další věci vyváželi na Ukrajinu? Nemám nic proti podpoře Ukrajiny, ale teď to vypadá, že jsme to dělali na náš úkor. Je to tak? Nedávno se také hodně mluvilo o regulaci zbr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ty můžeš, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusespicak , 01.05.2023 17:02:06
šoupat leda tak kozu.

|  7 |  0

Další články z rubriky

Zvou Ukrajince, píšou Američanům. Pekarová s Vystrčilem fušují do diplomacie. Ale ne bez odezvy

4:44 Zvou Ukrajince, píšou Američanům. Pekarová s Vystrčilem fušují do diplomacie. Ale ne bez odezvy

Hlavy obou komor českého parlamentu v uplynulých dnech zabrousily do zahraniční politiky. Parlamentn…