Kalousek: TOP 09 není stranou vítačů

10.09.2016 11:24

Nejsme žádní vítači, řekl o „své“ straně TOP 09 její předseda Miroslav Kalousek v obsáhlém rozhovoru, který poskytl dnešnímu Právu. Odmítl, že by měl Karel Schwarzenberg jiný názor na migraci než TOP 09. Vyjádřil se také ke sporu poslance, člena TOP 09 Daniela Korteho s ministrem financí Andrejem Babišem.

Kalousek: TOP 09 není stranou vítačů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek
reklama

Kalousek připustil, že téma migrace se výrazně odrazí v říjnových volbách. Uvedl ale, že TOP 09 je důsledně nepopulistická strana. „Problém migrace nepodceňujeme, ale odmítáme ho zneužívat, odmítáme být obchodníky se strachem. Tedy ti, kteří nemají s tímhle přístupem problémy, mají proti nám v těchto volbách jistou výhodu. Je třeba to vědět a počítat s tím, to ale neznamená, že se z nás stanou populisté. My předkládáme ucelené řešení, náš vklad do společného evropského řešení. Protože pokud nebude celoevropské řešení, tak skončí schengenský prostor, což by pro českou ekonomiku mělo fatální důsledky. Zároveň zdůrazňujeme, že nejsme žádní vítači,“ uvedl.

List ale namítl, že čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v otázce uprchlíků mluví jinak. „Platí oficiální stanovisko TOP 09, které formuluje ty nástroje, které pokládáme za racionální a účinné k tomu, aby EU a s ní i ČR mohla čelit migrační krizi. To stanovisko je naprosto racionální, nejsou tam žádné emoce. Pan čestný předseda, jako člověk, který prožil emigrantskou minulost, do svých slov někdy dává emoci, což naprosto chápu. Rozhodně to neznamená, že říká něco jiného než TOP 09,“ reagoval Kalousek a zopakoval, že TOP 09 nejsou žádní vítači, přestože list upozornil, že strana takovou image ve společnosti má. „Vždy jsme trvali na striktním dodržování pravidel. Já nechci lacině kritizovat německou kancléřku Angelu Merkelovou úplně za všechno, ale to, co mi opravdu vadilo, bylo, že v jednu chvíli nerespektovala mezinárodní pravidla. My trváme na tom, aby Evropa uměla bránit své hranice a měla důslednou návratovou politiku. Je zřejmé, že všichni lidé tady zůstat nemohou,“ uvedl Kalousek.

Jako bych tvrdil, že jsem nezabil pět lidí, ale pouze tři

Vyjádřil se i ke sporu mezi předsedou sněmovní komise pro odposlechy Danielem Kortem (TOP 09) a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Kalousek a Korte Babiše obvinili, že coby ministr zadržoval zprávy od Celní správy. Následně se ale ukázalo, že ty zprávy, i když ne všechny, byly ve sněmovním trezoru a nikdo je nečetl.

„Nejsem odborník. Ve čtvrtek zasedal autoritativní orgán – sněmovní kontrolní komise pro odposlechy – a přijal usnesení, že ministr financí při používání odposlechů porušil zákon. Ministr se brání, že nějaké zprávy přišly. Je nakonec pravda, že neutajil pět zpráv, jak nejprve říkal Daniel Korte, ale utajil pouze tři. To je stejná obhajoba, jako bych tvrdil, že jsem nezabil pět lidí, ale jen tři, a jsem tedy zcela nevinný,“ uvedl Kalousek.

Na námitku, zda nevnímá jako problém, že zprávy tohoto typu leží v trezoru a nikdo si na ně nevzpomene, pak reagoval: „To je samozřejmě problém, ale je to problém administrativy Sněmovny. Nic to nemění na tom, že ministr porušil zákon, což konstatovala i komise.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

16:46 Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

Mikuláš Minář představil své nové politické hnutí. Rozhodně nehodlá být pětiprocentní stranou. „Hled…