Kalousek je bezva, ruský medvěd začal bručet. Byli jsme se podívat, jak exministr financí jde na pivo

08.04.2014 8:41

REPORTÁŽ Na pivo s Mirkem (Kalouskem) si v pondělí 7. dubna večer zašli příznivci TOP 09 v Liberci. Konkrétně do nejstarší liberecké hospody Plzeňky v centru města. Kalousek přítomným vysvětlil důležitost evropských voleb a pak poctivě přecházel od stolu ke stolu, kde seděli členové či sympatizanti této pravicové strany.

Kalousek je bezva, ruský medvěd začal bručet. Byli jsme se podívat, jak exministr financí jde na pivo
Foto: Hans Štembera
Popisek: 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek
reklama

Anketa

Kterou z těchto osobností byste chtěli za prezidenta?

hlasovalo: 25699 lidí

Na úvod kolem osmé hodiny večerní pohovořil Miroslav Kalousek k celému osazenstvu jednoho ze salonků restaurace. Snažil se je přesvědčit, aby se zúčastnili evropských voleb, které nejsou u voličů příliš oblíbené. „Přístup i skalních voličů k evropským volbám je vlažnější. Je tomu tak ve všech evropských zemích. Zatímco volby do Poslanecké sněmovny mívají kolem  60 procent účasti, ve volbách do Evropského parlamentu ji očekáváme 25procentní, možná i méně,“ upozornil Kalousek přítomné.

Nevykašlejte se na tyto volby

„Z toho plyne pro ty - kteří si myslí, že TOPka hájí nějaké hodnoty důležité tady i v Evropě - že bychom se měli pokusit zmobilizovat maximum našich voličů. Kdyby se nám podařilo přesvědčit ty voliče, kteří nám dali hlas do Poslanecké sněmovny, i do těchto voleb, tak máme 25 procent,“ vypočítal Kalousek.

„Je důležité soustředit se na lidi, o kterých víme, že jsou naši sympatizanti a říci jim: Nevykašlejte se na tyto volby. Jsou důležité tím, že medvěd bručí na Východě. Myslíme si, že proti tomu medvědovi se Evropa má semknout a my v tom máme hrát svoji roli,“ burcoval Kalousek.

Fotogalerie: - Rozloučení s Kalouskem

Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek se rozl...
Vás tady ale je, glosoval Kalousek při svém přícho...
Na tiskovce také rozhodl, že stát si půjčí o 110 a...
Mluvčí MF Jan Jakob
Exministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav ...
Také se Kalousek omluvil přítomným novinářům za sv...

„U voleb do Poslanecké sněmovny je klíčový úkol přesvědčit nerozhodnuté. Tady se nemusíme tolik vyčerpávat jejich přesvědčováním, stačí mobilizovat naše příznivce, aby přišli k volbám. To je moje prosba k vám,“ řekl exministr financí a místopředseda TOP 09.

TOPka je s Majdanem

Medvěda na Východě asi nezmínil náhodou. Plzeňka leží jen několik desítek metrů od liberecké radnice, kde aktivisté nedávno vyvěsili karikaturu znázorňující diktátora s totalitními sklony. Mnozí v ní viděli ruského prezidenta Putina, což vyvolalo silné emoce. TOPka se hlavně prostřednictvím senátora Štětiny, který je pětkou evropské kandidátky TOP 09, v dění na Ukrajině silně angažuje. Bylo to vidět i u hospodských stolů, kde hodně návštěvníků mělo na klopě připnutou - kromě placky s Karlem Schwarzenbergem - i tu s nápisem Euromajdan.

Putin pokračuje ve spolupráci se svými pátými kolonami

Situaci na východě od nás a nebezpečné ruské choutky, kterým zatím padl za oběť Krym, sleduje i Kalousek. V den liberecké pivní návštěvy okomentoval na svém Facebooku dramatické dění v ukrajinském Doněcku, centru východní Ukrajiny, kde žije převážně ruskojazyčné obyvatelstvo.

„Putin pokračuje dál podle ověřeného manuálu ve spolupráci se svými pátými kolonami v jednotlivých oblastech. Jak dlouho bude civilizovanému světu trvat, než pochopí, že další ústupky a bezzubá opatření povedou jen k další destabilizaci regionu a imperiálním atakům? Jak dlouho bude trvat, než pochopíme, že náklady, které bychom museli vynaložit na důrazné zastavení agresora dnes, jsou marginální v prorovnání s tím, co budeme platit za několik let? V ceně je i naše svoboda,“ napsal.

Kdyby nebylo toho Kalouska

Místopředseda TOPky je značnou částí veřejnosti vnímán rozporuplně. A to dokonce i některými sympatizanty strany. Svědčila o tom i pozvánka na tuto akci pojmenovanou jako Pivo s Mirkem, kterou rozeslal liberecký krajský předseda TOPky Petr Pošmourný. „Blíží se volby do Evropského parlamentu, v plném proudu je sestavování kandidátek pro volby do zastupitelstev měst a obcí. Při diskuzích s našimi potenciálními voliči a podporovateli, a bohužel i členy TOP 09, často slýchávám reakci – Kdybyste tam neměli toho Kalouska. To  by bylo něco jiného. Nevím jak vy, ale já s tím nemohu souhlasit. Ano, náš místopředseda má dozajista za léta svého působení v politice hromadu másla na své hlavě. Ale kdo z nás nemá? Jste však připraveni přijmout kritiku a diskutovat stejně jako zakladatel naší TOP 09 Miroslav Kalousek?" ptal se hlavní organizátor akce.

Kalousek je bezva. S Karlem se výborně doplňují

V Plzeňce se však nikdo do žádné kritické debaty s Kalouskem nepouštěl. Čekalo ho tu přátelské přijetí. „Já jsem vaše oddaná volička,“ přistoupila k němu rozradostněná žena. Kalousek jí podepsal svoji fotografii i s věnováním, což pak učinil ještě několikrát. S popularitou Kalouska u voličů TOPky to asi zase tak hrozné nebude. Vždyť při podzimních parlamentních volbách získal ve Středočeském kraji nejvíce preferenčních hlasů... „Kalousek je bezva. Myslím, že se s Karlem výborně doplňují,“ uvedla zapálená TOPkařka u jednoho ze stolů.

Volby by teď vyhrál drtivě Babiš

Rozebírala se i aktuální politická situace. „Situace kolem OKD, to není naše válka. Kdyby teď padl Sobotka a konaly se předčasné volby, drtivě vyhraje Babiš,“ strategicky uvažovala volička T0P 09 s tím, že čím déle budou v opozici, o to lepší výsledek pak strana bude v parlamentních volbách mít.

Nejbližší volby jsou ale ty evropské. Jedničkou kandidátky TOP 09 je Luděk Niedermayer, dvojkou exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, oba jsou paradoxně nestraníci. Prvním straníkem je trojka Stanislav Polčák, ten je však členem koaličních Starostů a nezávislých. O spolupráci těchto dvou subjektů se v poslední době hodně spekuluje. Ale nový lídr Starostů, liberecký hejtman Martin Půta v rozhovoru pro Parlamentní listy.cz prohlásil, že oni podepsanou smlouvu dodrží a vypovídat ji nebudou. Platí do konce tohoto poslaneckého období. A co bude pak, kdo ví. „Martina Půtu uznávám, ale zdá se mi, že ke Kalouskovi má vlažnější postoj,“ okomentovala jedna z přítomných.

Co bude s TOPkou v budoucnu?

I tady panovala určitá obava z budoucnosti strany. „Co bude s TOPkou, až Karel odejde? Kromě Miroslava Kalouska, který je ale některými vnímán kontroverzně, žádného jiného lídra nevidím,“ konstatovala volička strany.

Zatím jsou ale před námi volby evropské, následují ty komunální. Do Plzeňky dorazili v pondělí večer TOPkaři nejen z Liberce, ale i Jablonce, České Lípy, či Turnova. Jejich pozice v komunálních volbách bude těžká. V těch krajských jim sebrali hlasy Starostové pro Liberecký kraj, kteří je vyhráli. TOPka se vůbec do krajského zastupitelstva nedostala. Minimálně v Liberci se dá očekávat něco podobného. To však bude aktuální až za půl roku. Nyní se příznivci této strany v kraji těší na 16. dubna, kdy v doprovodu senátora Štětiny dorazí na debaty do Liberce a Jablonce předseda a hlavní hvězda strany Karel Schwarzenberg.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

19:59 Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

ANKETA Další protiruské sankce? O této možnosti se začalo hovořit poté, co byl v Moskvě zatčen ruský…