Kalousek se na Primě chlubil transparentností. A přiletěl Drábek

03.02.2013 12:21

Ministr financí Miroslav Kalousek se v Partii na FTV Prima chlubil tím, že Česká republika má devátý nejtransparentnější rozpočet na světě, a dokonce pátý v Evropě. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka mu to vrátil tak, že ukázkou transparentnosti je bývalý ministr za TOP 09 Jaromír Drábek.

Kalousek se na Primě chlubil transparentností. A přiletěl Drábek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek

Bohuslav Sobotka totiž současné vládě vyčítal, že hlavně ona může například za zadlužování českých občanů. Miroslav Kalousek totiž argumentoval finanční gramotností některých lidí. „Žádná socialistická politika neochrání nikoho před jeho neodpovědností,“ vysvětloval ministr financí. „Pokud si někdo vezme úvěr s velkým úrokem, tak od toho ho neochrání nikdo,“ dodal.

Finanční gramotnost a vzdělání ale nejsou podle Sobotky absolutní vysvětlení. „Jestliže vláda, ve které je Miroslav Kalousek, odmítá léta zvednout minimální mzdu, pak se divte lidem, že se musí ve své obtížné situaci zadlužovat,“ uvedl.

Kalousek taková slova označil za populistická a varoval, že Česká republika může skončit jako například Řecko. „Jestliže někdo chce populisticky přifukovat životní úroveň…,“ řekl na adresu opozice.

A začal chválit současnou vládu. „Půjčujeme si jako jedna z nejlevnějších zemí oproti všem kritikám,“ uvedl. Také se odkázal na průzkum společnosti International Budget Partnership, podle něhož má Česká republika devátý nejotevřenější rozpočet na světě a pátý v Evropě – za Velkou Británií, Švédskem, Norskem a Francií.

„Já jsem si ji nepochválil, mně ji pochválil mezinárodní výzkum,“ odvětil na ohrazení vůči své politice na resortu financí. „Nejlepší lekci z transparentnosti nám dal váš ministr Drábek,“ utrousil ale předseda ČSSD a poukázal na IT zakázky.

Moderátor Jan Punčochář také poznamenal, že podle některých průzkumů se důvěra vládě pohybuje u občanů kolem 13 procent. „Ano, protože ty aktuální kroky nejsou populární,“ vysvětloval Kalousek. „Zadlužená země nemůže do budoucna prosperovat.“

Na téma přišel i fiskální pakt Evropské unie, jehož přijetí podporuje jak TOP 09, tak i ČSSD. „Pozice ČSSD je v tomto směru jasná, my podporujeme, aby se ČR k fiskálnímu kompaktu připojila,“ ujišťoval Sobotka. Dodal ale také, že požadavek TOP 09 o zanesení této podmínky do koaliční smlouvy může být záminkou pro rozbití koalice.

„Nepřistoupení k fiskálnímu kompaktu jsme vždy vnímali jako velkou chybu České republiky. Dívají se na nás jako na podivné exoty, kteří nechtějí přistoupit k dohodě, ale nejsou schopni říci proč,“ tvrdil i Kalousek. Snahy o pád vlády ale odmítl. „To začaly okamžitě divoké spekulace,“ popisoval.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Pavlína Nouzová

Andrej Babiš byl položen dotaz

Pohrdáte prací poslanců?

Proč vám vadí oslovení poslanec? Uvažujete o rezignaci? Mluvil jste o ní už po volbách, když jste mandát získal. Pak jste si ho sice nechal, ale do Sněmovny stejně téměř nechodíte

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

S plnou parádou: Zeman v Srbsku. Kosovo a Západ. Co jinde nezaznělo

21:02 S plnou parádou: Zeman v Srbsku. Kosovo a Západ. Co jinde nezaznělo

Prezident Miloš Zeman má za sebou svoji předposlední zahraniční cestu. Dvoudenní návštěva srbského B…