Kalousek šlape na brzdu tam, kde by neměl, prohlásil šéf odborářů Dufek

24.09.2012 21:25

Vláda škrtá tam tam, kde by neměla. Bylo by férové, aby vyhlásila předčasné volby a odstoupila, prohlásil na obrazovce ČT24 v pořadu Hydepark Bohumír Dufek, šéf Asociace nezávislých odborů.

Kalousek šlape na brzdu tam, kde by neměl, prohlásil šéf odborářů Dufek
Foto: hns
Popisek: Bohumír Dufek, koláž
reklama

„Prezident se chová konzistentně po celé funkční období,“ obhajoval Klausovo veto Dufek a dodal, že Kalousek nás připravuje na vyplácení důchodů z 20 procent průměrné mzdy. Ministr financí podle něj škrtá tam, kde by neměl, a ti, kteří se snaží chovat tržně, na to doplácí. „Je potřeba zejména podpořit spotřebu v České republice, na které jsou závislí drobní podnikatelé,“ myslí si.

Diváci poukázali na to, že odhady odborů o vývoji makroekonomických dat jsou přesnější než ty Kalouskovy. „Lidé nás mají za nekňuby,“ bránil Dufek nedostatečnou schopnost prezentace odborů a výsledků jejich práce. „Seknout se o deset procent jako Kalousek v období první krize se nám vážně ještě nepodařilo.“

Generální stávka?

„Vláda nereaguje na naše výzvy, generální stávka je proto potřeba,“ nechal se slyšet Dufek. Rád by uskutečnil dvouhodinovou stávku v září, čtyřhodinovou v říjnu a pokud ani tehdy vláda nebude odpovídat na vznášené požadavky, bude se jednat o generální stávce na měsíc listopad. Nicméně připustil, že pro uskutečnění zářijové stávky chybí dostatečná podpora uvnitř odborů, takž se s nejvyšší pravděpodobností neuskuteční.

Zásadním problémem je podle něj fakt, že stát neplní svou práci a nefunguje tak, jak má. „Vláda lže, nemluví pravdu, nemá podporu napříč parlamentem,“ rozohnil se Dufek. Kritizoval ji zejména kvůli nedodržování programového prohlášení, čímž narážel na navyšování daně z přidané hodnoty. Podle jeho názoru stát dokonale poskytuje podmínky pro vznik afér jako je ta metylalkoholová.

A jak bys vláda podle něj měla zachovat? Měla by zrušit poslaneckou imunitu a vyhlásit předčasné volby. „Byl by to ten nejčistší a nejférovější přístup,“ míní Dufek.

Odbory mají smysl

„Protesty nestačí, je potřeba bojovat,“ zdůraznil Dufek. Jednání tripartity patří podle něj k důležité možnosti, jak lze dosáhnout změn k lepšímu pro život v naší zemi. Pro příklady nešel daleko, připomněl, že se odborům podařilo prosadit možnost odejít do předdůchodu, navýšit mzdy ve firmách a získání více dotací pro zemědělce od Evropské unie.

Svůj údiv vyjádřil Dufek nad tím, že se vláda nezabývá problémy vyplývající z šedé ekonomiky „Musím si myslet, že to někdo dělá záměrně, aby ty peníze mohly končit někde jinde,“ reagoval Dufek na spekulace, podle nichž peníze z prodeje nelegálního alkoholu mířily k politickým stranám.

Možná se ještě špatně nemáme, ale bude hůř

„Přál bych si platy na úrovni Evropy, nevím, proč bychom si měli vystačit s málem,“ vyjádřil své přání Dufek jako reakci na to, že lidé stále hodně nakupují potraviny a nákupní centra se hýří plnými košíky. „Peníze přece musí být i na kulturu a rekreaci.“ Nižší příjmy se podle něj často nahrazují vyšším počtem odpracovaných hodin, což je dle jeho názoru špatně.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

11:54 Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do 11. května a podrobn…